Kod błędu P0282 – cylinder 8 obwód wtryskiwacza niski

Kod błędu P0282 brzmi jak „cylinder 8 obwód wtryskiwacza niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cylinder 8 Injector Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0282

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0282 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0282 – cylinder 8 obwód wtryskiwacza niski

PCM komunikuje się i wydaje polecenia wtryskiwaczom paliwa za pomocą wewnętrznego przełącznika zwanego „sterownikiem”. Moduł sterujący monitoruje każdy obwód sterownika pod kątem usterek.

Na przykład, gdy PCM wydaje polecenie „wyłączenia” wtryskiwacza paliwa, spodziewa się zobaczyć wysokie napięcie w obwodzie sterownika. I odwrotnie, kiedy wtryskiwacz paliwa otrzymuje polecenie „on”, oczekuje, że zobaczy niskie napięcie w obwodzie sterownika.

Kod P0282 oznacza, że moduł sterujący silnika wykrył niski sygnał w obwodzie wtryskiwacza paliwa nr 8. Obwód wtryskiwaczy paliwa steruje wtryskiwaczami paliwa i określa, ile paliwa jest potrzebne i kiedy je rozpylić.

Gdy wtryskiwacz paliwa ulegnie awarii, powoduje to wahania sygnału. Oznacza to, że parametry pracy silnika zmieniają się z powodu mieszanych parametrów wprowadzanych do PCM.

Moduł sterujący próbuje naprawić sytuację i wydaje polecenie zmniejszenia rozpylenia wtryskiwaczy paliwa, co skutkuje ubogą mieszanką. Czujnik tlenu wysyła wtedy sygnał o ubogiej mieszance do PCM. Moduł sterujący reaguje wzbogacając mieszankę paliwową do wszystkich cylindrów. Przy takim działaniu drastycznie wzrasta zużycie paliwa.

W cylindrze z uszkodzonym wtryskiwaczem powstaje uboga mieszanka, co z kolei powoduje wyższą temperaturę głowicy cylindra, a w konsekwencji detonację. Czujnik detonacji wykrywa detonację i sygnalizuje ją PCM, który reaguje spowalniając rozrząd. Silnik pracuje teraz z przerwami, co dodatkowo prowadzi do spadku mocy.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0282 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Obroty silnika mogą być zmienne i pojazd może być niestabilny.
 3. Zwiększone zużycie paliwa.
 4. Silnik może stanąć w miejscu lub słabo się uruchamiać.
 5. Odgłosy szarpania/iskrzenia na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 6. Słabe przyspieszenie.
 7. Czarny dym wydobywający się z rury wydechowej.

Ciężkość błędu P0282 jest ponadprzeciętna, należy zachować ostrożność. W pojeździe może występować poważny problem potencjalnie wpływający na bezpieczeństwo.

Przyczyny błędów

Kod P0282 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzone lub zwarte przewody wtryskiwaczy.
 • Zatkany wtryskiwacz paliwa.
 • Całkowita awaria dyszy.
 • Wiązka przewodów sporadycznie zwarła się z elementami pod maską.
 • Luźne lub skorodowane złącze.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0282

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0282:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P0282 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wzrokowo wtryskiwacze paliwa i związane z nimi przewody i złącza pod kątem uszkodzeń.
 5. Sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa.
 6. W razie potrzeby sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa na specjalnym stanowisku do badania wtryskiwaczy paliwa.
 7. Sprawdzić moduł sterujący silnika (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnostykę usterki P0282, należy sprawdzić obecność napięcia akumulatora (12 V) na przewodzie łączącym wtryskiwacze. Jeśli nie ma napięcia, sprawdź ciągłość do masy za pomocą lampy testowej. Podłączony do strony plusowej akumulatora. Jeśli świeci to jest zwarcie do masy w obwodzie zasilania napięciem.

Wyeliminować zwarcie w napięciu zasilania i przywrócić prawidłowe napięcie akumulatora. Pamiętaj, aby sprawdzić bezpiecznik i w razie potrzeby go wymienić.

Jeden wtryskiwacz może spowodować zwarcie napięcia akumulatora do wszystkich wtryskiwaczy.

Jeśli do wiązki przewodów wtryskiwaczy zostanie podane napięcie akumulatora, kolejnym krokiem jest włączenie lampki kontrolnej w celu sprawdzenia, czy sterownik wtryskiwaczy działa. Zainstalować wskaźnik świetlny w wiązce wtryskiwaczy zamiast wtryskiwacza paliwa. Będzie on szybko migał, gdy sterownik wtryskiwacza będzie pracował.

Sprawdź opór na wtryskiwaczu paliwa, jeśli masz specyfikacje oporu. Jeśli opór jest powyżej lub poniżej wartości znamionowej, wymień wtryskiwacz paliwa. Jeśli wtryskiwacz przejdzie test, to prawdopodobnie problemem jest niestabilne okablowanie.

Pamiętaj, że wtryskiwacz paliwa może działać dobrze, gdy jest zimny, ale być uszkodzony, gdy jest gorący, lub odwrotnie.

Sprawdzić wiązkę przewodów

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem przetarcia, a złącze pod kątem luźnych styków lub uszkodzonego zamka. W razie potrzeby naprawić i sprawdzić, czy błąd P0282 powróci.

Odłączyć złącze PCM i podłączyć do obwodu sterownika wtryskiwaczy paliwa. Jakikolwiek opór wskazuje na problem. Nieskończona rezystancja wskazuje na przerwę w obwodzie. Zlokalizuj i napraw, a następnie spróbuj ponownie.

Jeśli nie znajdziesz żadnych problemów z wiązką, ale sterownik wtryskiwaczy paliwa nie działa, sprawdź zasilanie i masę PCM. Jeśli są OK, to może być uszkodzony sam PCM.

Jeśli część elektryczna jest OK, to prawdopodobnie sam wtryskiwacz jest zapchany lub zanieczyszczony. Spróbuj go wyczyścić, zestaw do płukania jest tani i pomoże też lepiej pracować innym wtryskiwaczom. Jeśli płukanie nie rozwiąże problemu, należy wymienić wtryskiwacz.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0282 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Ford
 • Hyundai
 • Mercedes-Benz
 • Opel

W przypadku kodu usterki P0282 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0273, P0276, P0279, P0285, P0288, P0291, P0294.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz