Kod błędu P0272 – błąd wyważenia wkładów cylindra 4

Kod błędu P0272 brzmi jak „błąd wyważenia wkładów cylindra 4”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cylinder 4 Contribution Balance Fault”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0272

Zapisany kod P0272 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył nieprawidłowy rozkład masy dla danego cylindra silnika. W tym przypadku problem dotyczył cylindra numer 4.

Kod błędu P0272 – błąd wyważenia wkładów cylindra 4

Moduł sterujący układu napędowego (PCM) monitoruje moc wyjściową każdego cylindra. Poprzez porównanie przyspieszenia lub wzrostu prędkości obrotowej wału korbowego podczas suwu roboczego. Gdy jeden lub więcej cylindrów wytwarza mniejszą moc niż pozostałe cylindry, ustawia się kod błędu P0272.

Za pomocą czujników CKP moduł sterujący ECM może wykryć niewielkie zmiany w prędkości obrotowej silnika. Czyli przyspieszenie każdego suwu i może określić, jak bardzo każdy z cylindrów wpływa na pracę silnika, czyli równowagę między poszczególnymi cylindrami.

Jeśli jeden lub więcej cylindrów nie dostarcza tego impulsu do wału korbowego, sterownik PCM identyfikuje to jako usterkę. Zapisuje on w pamięci diagnostyczny kod błędu (DTC) i włącza lampkę kontrolną usterki (MIL).

Zasadniczo kod ten wskazuje, że w cylindrze numer 4 występuje problem związany z paliwem podczas zapłonu mieszanki paliwowej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0272 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Obroty silnika mogą być nieregularne, a pojazd może być niestabilny.
 3. Zwiększone zużycie paliwa.
 4. Silnik może stanąć w miejscu lub słabo się uruchamiać.
 5. Piszczenie/iskrzenie na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 6. Słabe przyspieszenie.

Powaga błędu P0272 jest ponadprzeciętna, należy zachować ostrożność. W pojeździe może występować poważny problem potencjalnie wpływający na bezpieczeństwo.

Przyczyny błędów

Kod P0272 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzone lub zwarte przewody wtryskiwaczy.
 • Zatkany wtryskiwacz paliwa.
 • Całkowita awaria dyszy.
 • Wiązka przewodów sporadycznie zwarła się z elementami pod maską.
 • Luźne lub skorodowane złącze.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0272

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0272:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P0272 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wzrokowo wtryskiwacze paliwa i związane z nimi przewody i złącza pod kątem uszkodzeń.
 5. Sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa.
 6. W razie potrzeby sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa na specjalnym stanowisku do badania wtryskiwaczy paliwa.
 7. Sprawdzić moduł sterujący silnika (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Ze względu na złożoność systemu oraz koszt i dostępność narzędzi, możesz być ograniczony w swoich możliwościach diagnozowania kodu P0272. Niemniej jednak istnieją pewne działania, które możesz podjąć, aby wyczyścić ten błąd.

Sprawdzić, czy na przewodzie łączącym wtryskiwacze jest napięcie akumulatora (12V). Jeśli nie ma napięcia, sprawdź ciągłość do masy za pomocą lampy testowej. Podłączony do strony plusowej akumulatora. Jeśli świeci to jest zwarcie do masy w obwodzie zasilania napięciem.

Wyeliminować zwarcie w napięciu zasilania i przywrócić prawidłowe napięcie akumulatora. Pamiętaj, aby sprawdzić bezpiecznik i w razie potrzeby go wymienić.

Jeden wtryskiwacz może spowodować zwarcie napięcia akumulatora do wszystkich wtryskiwaczy.

Jeśli do wiązki przewodów wtryskiwaczy zostanie podane napięcie akumulatora, kolejnym krokiem jest włączenie światła w celu sprawdzenia, czy sterownik wtryskiwaczy działa. Zainstalować wskaźnik świetlny w wiązce wtryskiwaczy zamiast wtryskiwacza paliwa. Będzie on szybko migał, gdy sterownik wtryskiwacza będzie pracował.

Sprawdź opór na wtryskiwaczu paliwa, jeśli masz specyfikacje oporu. Jeśli opór jest powyżej lub poniżej wartości znamionowej, wymień wtryskiwacz paliwa. Jeśli wtryskiwacz przejdzie test, to prawdopodobnie problemem jest niestabilne okablowanie.

Pamiętaj, że wtryskiwacz paliwa może działać dobrze, gdy jest zimny, ale być uszkodzony, gdy jest gorący, lub odwrotnie.

Sprawdzić wiązkę

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem przetarcia, a złącze pod kątem luźnych styków lub uszkodzonego zamka. W razie potrzeby naprawić i sprawdzić, czy błąd P0272 powróci.

Odłączyć złącze PCM i podłączyć do obwodu sterownika wtryskiwaczy paliwa. Jakikolwiek opór wskazuje na problem. Nieskończona rezystancja wskazuje na przerwę w obwodzie. Zlokalizuj i napraw, a następnie spróbuj ponownie.

Jeśli nie znajdziesz żadnych problemów z wiązką, ale sterownik wtryskiwaczy paliwa nie działa, sprawdź zasilanie i masę PCM. Jeśli są OK, to może być uszkodzony sam PCM.

Jeśli część elektryczna jest OK, to prawdopodobnie sam wtryskiwacz jest zapchany lub zanieczyszczony. Spróbuj go wyczyścić, zestaw do płukania jest tani i pomoże też lepiej pracować innym wtryskiwaczom. Jeśli płukanie nie rozwiąże problemu, należy wymienić wtryskiwacz.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0272 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Citroen (C4, Picasso)
 • Dodge (Nitro)
 • Ford (F-350)
 • Hino
 • Hover (H5)
 • Kia (Rio, Sorento)
 • Mercedes-Benz (Sprinter, Vito)
 • Nissan (X-Trail)
 • Peugeot
 • Ssangyong (Kyron, Rexton)
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P0272 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0263, P0266, P0269, P0275, P0278, P0281, P0284, P0287, P0290, P0293, P0296.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz