Kod błędu P0268 – cylinder 3 obwód wtryskiwacza wysoki

Kod błędu P0268 brzmi jak „cylinder 3 obwód wtryskiwacza wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cylinder 3 Injector Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0268

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0268 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0268 – cylinder 3 obwód wtryskiwacza wysoki

PCM komunikuje się i rozkazuje wtryskiwaczom paliwa za pomocą wewnętrznego przełącznika zwanego „sterownikiem”. Moduł sterujący monitoruje każdy obwód sterownika pod kątem usterek.

Na przykład, gdy PCM wydaje polecenie „wyłączenia” wtryskiwacza paliwa, spodziewa się zobaczyć wysokie napięcie w obwodzie sterownika. I odwrotnie, kiedy wtryskiwacz paliwa otrzymuje polecenie „włącz”, oczekuje, że w obwodzie sterownika pojawi się niskie napięcie.

Kod P0268 oznacza, że moduł sterujący silnika wykrył wysoki poziom sygnału w obwodzie wtryskiwacza paliwa nr 3. Obwód wtryskiwaczy paliwa steruje wtryskiwaczami paliwa i określa, ile paliwa jest potrzebne i kiedy je rozpylić.

Gdy wtryskiwacz paliwa ulegnie awarii, powoduje to wahania sygnału. Oznacza to, że parametry pracy silnika zmieniają się z powodu mieszanych parametrów wprowadzanych do PCM.

Moduł sterujący próbuje naprawić sytuację i wydaje polecenie zmniejszenia rozpylenia wtryskiwaczy paliwa, co skutkuje ubogą mieszanką. Czujnik tlenu wysyła wtedy sygnał o ubogiej mieszance do PCM. Moduł sterujący reaguje wzbogacając mieszankę paliwową do wszystkich cylindrów. Przy takim działaniu drastycznie wzrasta zużycie paliwa.

W cylindrze z uszkodzonym wtryskiwaczem powstaje uboga mieszanka, co z kolei powoduje wyższą temperaturę głowicy cylindra, a w konsekwencji detonację. Czujnik detonacji wykrywa detonację i sygnalizuje ją PCM, który reaguje spowalniając rozrząd. Silnik pracuje teraz z przerwami, co dodatkowo prowadzi do spadku mocy.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0268 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Obroty silnika mogą być nieregularne, a pojazd może pracować niestabilnie.
 3. Zwiększone zużycie paliwa.
 4. Silnik może stanąć w miejscu lub słabo się uruchamiać.
 5. Odgłosy szarpania/iskrzenia na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 6. Słabe przyspieszenie.
 7. Czarny dym wydobywający się z rury wydechowej.

Powaga błędu P0268 jest ponadprzeciętna, należy zachować ostrożność. Pojazd może mieć poważny problem, potencjalnie wpływający na bezpieczeństwo.

Przyczyny błędów

Kod P0268 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarty lub zwarty obwód w przewodach wtryskiwaczy.
 • Zatkany wtryskiwacz paliwa.
 • Całkowite uszkodzenie wtryskiwacza.
 • Wiązka przewodów ma przerywane zwarcie do elementów pod maską.
 • Luźne lub skorodowane złącze.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0268

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0268:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P0268 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wzrokowo wtryskiwacze paliwa i związane z nimi przewody i złącza pod kątem uszkodzeń.
 5. Sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa.
 6. W razie potrzeby sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa na specjalnym stanowisku do badania wtryskiwaczy paliwa.
 7. Sprawdzić moduł sterujący silnika (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnostykę usterki P0268, należy sprawdzić obecność napięcia akumulatora (12 V) na przewodzie łączącym wtryskiwacze. Jeśli nie ma napięcia, sprawdź ciągłość do masy za pomocą lampy testowej. Podłączony do strony plusowej akumulatora. Jeśli świeci to jest zwarcie do masy w obwodzie zasilania napięciem.

Wyeliminować zwarcie w napięciu zasilania i przywrócić prawidłowe napięcie akumulatora. Pamiętaj, aby sprawdzić bezpiecznik i w razie potrzeby go wymienić.

Jeden wtryskiwacz może spowodować zwarcie napięcia akumulatora do wszystkich wtryskiwaczy.

Jeśli do wiązki przewodów wtryskiwaczy zostanie podane napięcie akumulatora, kolejnym krokiem jest włączenie światła w celu sprawdzenia, czy sterownik wtryskiwaczy działa. Zainstalować wskaźnik świetlny w wiązce wtryskiwaczy zamiast wtryskiwacza paliwa. Będzie on szybko migał, gdy sterownik wtryskiwacza będzie pracował.

Sprawdź opór na wtryskiwaczu paliwa, jeśli masz specyfikacje oporu. Jeśli opór jest powyżej lub poniżej wartości znamionowej, wymień wtryskiwacz paliwa. Jeśli wtryskiwacz przejdzie test, to prawdopodobnie problemem jest niestabilne okablowanie.

Pamiętaj, że wtryskiwacz paliwa może działać dobrze, gdy jest zimny, ale być uszkodzony, gdy jest gorący, lub odwrotnie.

Sprawdzić wiązkę przewodów

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem przetarcia, a złącze pod kątem luźnych styków lub uszkodzonego zamka. W razie potrzeby naprawić i sprawdzić, czy błąd P0268 powróci.

Odłączyć złącze PCM i podłączyć do obwodu sterownika wtryskiwaczy paliwa. Jakikolwiek opór wskazuje na problem. Nieskończona rezystancja wskazuje na przerwę w obwodzie. Zlokalizuj i napraw, a następnie spróbuj ponownie.

Jeśli nie znajdziesz żadnych problemów z wiązką, ale sterownik wtryskiwaczy paliwa nie działa, sprawdź zasilanie i masę PCM. Jeśli są OK, to może być uszkodzony sam PCM.

Jeśli część elektryczna jest OK, to prawdopodobnie sam wtryskiwacz jest zapchany lub zanieczyszczony. Spróbuj go wyczyścić, zestaw do płukania jest tani i pomoże też lepiej pracować innym wtryskiwaczom. Jeśli płukanie nie rozwiąże problemu, należy wymienić wtryskiwacz.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0268 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Citroen (C3)
 • Dodge (Nitro)
 • Ford
 • Hyundai (Santa Fe, Solaris)
 • Kia
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Peugeot (206, 3008, 308)
 • VAZ (2112)

W przypadku kodu usterki P0268 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0262, P0265, P0271, P0303.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz