Kod błędu P0261 – niski poziom obwodu wtryskiwacza cylindra 1

Kod błędu P0261 brzmi jak „niski poziom obwodu wtryskiwacza cylindra 1”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cylinder 1 Injector Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0261

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0261 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0261 – niski poziom obwodu wtryskiwacza cylindra 1

PCM komunikuje się z wtryskiwaczami paliwa i wydaje im polecenia za pomocą wewnętrznego przełącznika zwanego „sterownikiem”. Moduł sterujący monitoruje każdy obwód sterownika pod kątem usterek.

Na przykład, gdy sterownik PCM wydaje polecenie „wyłączenia” wtryskiwacza paliwa, oczekuje wysokiego napięcia w obwodzie sterownika. I odwrotnie, gdy wtryskiwacz paliwa otrzymuje polecenie „włącz”, oczekuje niskiego napięcia w obwodzie sterownika.

Kod P0261 oznacza, że moduł sterujący silnika wykrył niski poziom sygnału w obwodzie wtryskiwacza paliwa nr 1. Obwód wtryskiwaczy paliwa steruje wtryskiwaczami paliwa i określa, jaka ilość paliwa jest potrzebna i kiedy należy je rozpylić.

Awaria wtryskiwacza paliwa powoduje wahania sygnału. Oznacza to, że parametry pracy silnika ulegają zmianie na skutek wprowadzenia do PCM parametrów mieszanych.

Moduł sterujący próbuje zaradzić tej sytuacji i wydaje polecenie zmniejszenia dawki wtryskiwanego paliwa, co prowadzi do uzyskania bardziej ubogiej mieszanki. Następnie czujnik tlenu wysyła do PCM sygnał o ubogiej mieszance. W odpowiedzi na to moduł sterujący wzbogaca mieszankę paliwową we wszystkich cylindrach. Zużycie paliwa gwałtownie wzrasta w wyniku takiego działania.

W cylindrze z uszkodzonym wtryskiwaczem powstaje uboga mieszanka, co z kolei powoduje wzrost temperatury głowicy cylindra, a w konsekwencji detonację. Czujnik detonacji wykrywa detonację i wysyła sygnał do PCM, który reaguje spowolnieniem taktowania. Silnik pracuje teraz z przerwami, co dodatkowo prowadzi do spadku mocy.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0261 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Na desce rozdzielczej zaświeci się lampka kontrolna „Check engine” (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Obroty silnika są płynne, a pojazd może być niestabilny.
 3. Zwiększone zużycie paliwa.
 4. Silnik może zgasnąć lub słabo się uruchamiać.
 5. Szarpanie/iskrzenie podczas pracy na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 6. Słabe przyspieszenie.
 7. Czarny dym wydobywający się z rury wydechowej.

Poziom istotności błędu P0261 jest powyżej średniej, należy zachować ostrożność. W pojeździe może występować poważny problem potencjalnie wpływający na bezpieczeństwo.

Przyczyny błędów

Kod P0261 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzone lub zwarte przewody wtryskiwaczy.
 • Zatkany wtryskiwacz paliwa.
 • Całkowita awaria dyszy.
 • Wiązka przewodów czasami zwarła się z elementami pod maską.
 • Luźne lub skorodowane złącze.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0261

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0261:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy błąd P0261 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wzrokowo, czy wtryskiwacze paliwa oraz związane z nimi przewody i złącza nie są uszkodzone.
 5. Sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa.
 6. W razie potrzeby należy sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa na specjalnym stanowisku do testowania wtryskiwaczy paliwa.
 7. Sprawdź moduł sterujący silnika (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnostykę usterki P0261, należy sprawdzić obecność napięcia akumulatora (12 V) na przewodzie łączącym wtryskiwacze. Jeśli nie ma napięcia, należy sprawdzić ciągłość połączenia z uziemieniem za pomocą lampy kontrolnej. Podłączony do strony dodatniej akumulatora. Jeśli się świeci, w obwodzie zasilania jest zwarcie do masy.

Wyeliminuj zwarcie w napięciu zasilania i przywróć prawidłowe napięcie akumulatora. Pamiętaj, aby sprawdzić bezpiecznik i w razie potrzeby wymienić go.

Jeden wtryskiwacz może doprowadzić do zwarcia napięcia akumulatora we wszystkich wtryskiwaczach.

Jeśli do wiązki przewodów wtryskiwaczy podłączone jest napięcie akumulatora, następnym krokiem jest włączenie światła w celu sprawdzenia, czy sterownik wtryskiwaczy działa. Zamontuj wskaźnik świetlny w wiązce wtryskiwaczy zamiast wtryskiwacza paliwa. Wskaźnik będzie szybko migał, gdy sterownik wtryskiwacza będzie pracował.

Sprawdź rezystancję wtryskiwacza paliwa, jeśli posiadasz dane dotyczące rezystancji. Jeśli rezystancja jest wyższa lub niższa od wartości znamionowej, wymień wtryskiwacz paliwa. Jeśli wtryskiwacz przejdzie test, problemem jest prawdopodobnie niestabilne okablowanie.

Należy pamiętać, że wtryskiwacz paliwa może działać prawidłowo, gdy jest zimny, ale być uszkodzony, gdy jest gorący, lub odwrotnie.

Sprawdź wiązkę przewodów

Sprawdź, czy wiązka przewodów nie jest przetarta, a w złączu nie ma luźnych styków lub uszkodzonej blokady. W razie potrzeby napraw i sprawdź, czy błąd P0261 powróci.

Odłącz złącze PCM i podłącz się do obwodu sterownika wtryskiwaczy paliwa. Jakikolwiek opór oznacza problem. Nieskończona rezystancja oznacza przerwę w obwodzie. Zlokalizuj i napraw, a następnie spróbuj ponownie.

Jeśli nie można znaleźć żadnych problemów z wiązką, ale sterownik wtryskiwaczy paliwa nie działa, należy sprawdzić zasilanie i masę sterownika PCM. Jeśli są one w porządku, uszkodzony może być sam moduł PCM.

Jeśli część elektryczna jest w porządku, prawdopodobnie wtryskiwacz jest zatkany lub zanieczyszczony. Spróbuj go wyczyścić, zestaw do płukania jest tani, a pomoże także innym wtryskiwaczom lepiej pracować. Jeśli płukanie nie rozwiąże problemu, należy wymienić wtryskiwacz.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0261 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Cruze, Lacetti)
 • Citroen (C4)
 • Daewoo (Matiz)
 • Ford (F-150)
 • Hyundai
 • Kia
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Mini (Cooper)
 • Mitsubishi
 • Opel
 • Peugeot
 • Subaru
 • Volkswagen (Golf, Jetta)
 • LADA (Kalina, Niva)
 • VAZ (2107, 2110, 2114)

W przypadku kodu usterki P0261 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0037, P0263, P0264, P0267, P0270, P0401, P0418, P0445, P0455, P1472.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz