Kod błędu P0251 – pompa wtryskowa usterka kontroli dozowania paliwa „A” (krzywka/silnik/wtryskiwacz)

Kod błędu P0251 brzmi jak „pompa wtryskowa usterka kontroli dozowania paliwa „A” (krzywka/silnik/wtryskiwacz)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Injection Pump Fuel Metering Control „A” Malfunction (Cam/Rotor/Injector)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0251

Kod usterki OBD-II P0251 jest ogólnym kodem usterki zdefiniowanym jako usterka sterowania „A” pompą dozującą paliwo. Jest ustawiany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje usterkę w obwodach sygnału zwrotnego.

Kod błędu P0251 – pompa wtryskowa usterka kontroli dozowania paliwa

Wykryto nieprawidłową charakterystykę pomiędzy czujnikiem kontroli dozowania paliwa, siłownikiem ilości paliwa. Także inne czujniki, które biorą udział w określaniu ciśnienia i objętości paliwa.

Wszystkie systemy wtrysku Common Rail Diesel Injection wykorzystują „elektroniczny siłownik sterujący dozowaniem paliwa”. Do pomiaru ilości paliwa, które jest wpuszczane do komory pompowania wysokociśnieniowej pompy oleju napędowego.

W ten sposób określana jest objętość i ciśnienie paliwa, które ostatecznie trafia do szyny paliwowej. Jednak ciśnienie w szynie paliwowej musi być monitorowane w bardzo wąskim zakresie.

W tym celu w większości przypadków stosuje się czujnik ciśnienia o zmiennej rezystancji, który przekazuje rzeczywiste ciśnienie do PCM. Ma to na celu zapewnienie, że rzeczywiste ciśnienie w szynie paliwowej odpowiada obliczonemu ciśnieniu.

W pełni funkcjonalnym układzie paliwowym czujnik ciśnienia przetwarza ciśnienie paliwa na sygnał napięciowy. Jest to wykorzystywane przez PCM do obliczenia szerokości impulsu wtryskiwacza i czasu wtrysku. Zapewnienie wtrysku odpowiedniej ilości paliwa do cylindrów w każdych warunkach pracy.

Dlatego napięcia sygnałów elektronicznego siłownika paliwowego i czujnika kontroli dozowania paliwa muszą być zgodne. Aby PCM mógł obliczyć odpowiednią strategię dostarczania paliwa w celu zapewnienia wydajnej pracy silnika przy wszystkich obrotach i obciążeniach.

Kod usterki P0251 związany z pompą dozującą paliwo „A” może być ustawiony z powodu problemów mechanicznych lub elektrycznych. Mechaniczny może obejmować problem EVAP, a elektryczny – wadliwy obwód czujnika FRP.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0251 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Można zaobserwować utratę mocy.
 4. Silnik może stać się nieregularny.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Ciężkość kodu usterki P0251 zależy od przyczyny usterki i może wahać się od średniej do ciężkiej. W każdym razie nie wolno ignorować usterki i wskazane jest jak najszybsze jej usunięcie.

Przyczyny błędów

Kod P0251 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik położenia szyny paliwowej (FRP).
 • Uszkodzony aktywator ilości paliwa (FQA).
 • Uszkodzone, spalone, zwarte, odłączone, skorodowane przewody lub złącza.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0251

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0251:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i przejedź próbnie pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P0251 pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź czujnik położenia szyny paliwowej (FRP).
 4. Sprawdzić siłownik ilości paliwa (FQA).
 5. Sprawdzić złącza i okablowanie pod kątem uszkodzeń, luzów i korozji.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed rozpoczęciem diagnozowania kodu P0251 należy sprawdzić Biuletyny Obsługi Technicznej (TSB) dla swojego pojazdu. Problem może być znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Następnie zlokalizuj czujnik położenia szyny paliwowej (FRP) w swoim samochodzie. Zwykle znajduje się on w pobliżu pompy wtryskowej, przykręcony do silnika.

Sprawdź wizualnie złącze i okablowanie, szukając zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, spalonych miejsc lub stopionego plastiku. Zdemontować złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza.

W razie potrzeby użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i plastikowej szczotki do czyszczenia zacisków. Pozostawić je do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na miejsca styku.

Za pomocą skanera OBD-2 wykasować z pamięci kody usterek diagnostycznych i sprawdzić, czy usterka powróci. Jeśli nie, to najprawdopodobniej problem tkwił w połączeniach.

Sprawdź czujnik i okablowanie

Jeśli kod P0251 powróci, sprawdź czujnik FRP i związane z nim obwody. Przy wyłączonym zapłonie odłączyć złącze elektryczne na czujniku FRP.

Podłączyć czarny przewód woltomierza cyfrowego do zacisku masy na złączu wiązki przewodów czujnika. Podłączyć czerwony przewód woltomierza cyfrowego do zacisku zasilania na złączu wiązki czujników.

Przekręć kluczyk zapłonu, bez uruchamiania silnika, woltomierz powinien wskazywać 12 lub 5 V. Jeśli tak nie jest, problem może dotyczyć przewodów zasilających lub masy, albo być związany z uszkodzonym PCM.

Aby sprawdzić PCM, należy przetestować przewód sygnałowy. Przy odłączonym złączu przenieść czerwony przewód woltomierza z zacisku przewodu zasilania na zacisk przewodu sygnałowego. Woltomierz powinien odczytać 5 V, jeśli nie, naprawić przewód sygnałowy lub wymienić PCM.

Jeśli wszystkie kontrole przeszły pomyślnie, ale wciąż otrzymujesz błąd P0251, problemem jest prawdopodobnie uszkodzony czujnik FRP. Możesz sprawdzić czujnik omomierzem i jeśli jest wadliwy, wymień go na nowy.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0251 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BAW
 • BMW
 • Chevrolet (Silverado, Trucks)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Connect, Fiesta, Mondeo, Transit)
 • GMC
 • Hyundai
 • Iveco (Daily)
 • Jaguar (X-Type)
 • Land Rover (Freelander, Range Rover)
 • LDV (Maxus)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Mitsubishi (Fuso)
 • Opel (Astra)
 • Peugeot (Boxer)
 • Volkswagen
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0251 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0190, P0193, P0237, P0238, P0272, P0341, P0370, P0380, P0404, P0490, P0651, P0652, P1102, P1211, P1216, P2266, P2269, P2338, P2509, C1123, C1312.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz