Kod błędu P023E – ciśnienie bezwzględne kolektora – czujnik Boost „B” turbosprężarki/supersprężarki korelacja

Kod błędu P023E brzmi jak „ciśnienie bezwzględne kolektora – czujnik Boost „B” turbosprężarki/supersprężarki korelacja”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Manifold Absolute Pressure – Turbocharger/Supercharger Boost Sensor „B” Correlation”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P023E

Zapisany kod P023E oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył niedopasowanie skorelowanych sygnałów. Pomiędzy czujnikiem absolutnego ciśnienia w kolektorze (MAP) a czujnikiem doładowania turbosprężarki/sprężarki oznaczonym jako „B”.

Kod błędu P023E – ciśnienie bezwzględne kolektora - czujnik Boost

Litera „B” oznacza konkretny czujnik doładowania w systemie, który może wykorzystywać kilka czujników doładowania w różnych miejscach. Ten kod dotyczy tylko pojazdów z zasilaniem powietrzem pod ciśnieniem. Do urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze należą turbosprężarki i doładowania.

Czujnik MAP dostarcza do PCM sygnał napięciowy, który odzwierciedla gęstość lub ciśnienie powietrza w kolektorze dolotowym. Sygnał napięciowy jest odbierany (PCM) albo w kilopaskalach (kPa) albo w calach słupa rtęci (Hg).

Czujnik ciśnienia doładowania turbosprężarki/sprężarki ma prawdopodobnie podobną budowę jak czujnik MAP. Monitoruje on gęstość powietrza wewnątrz rury dolotowej turbosprężarki i przekazuje PCM odpowiedni sygnał napięciowy.

Kod P023E zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna awarii (MIL). Jeżeli PCM wykryje sygnały napięciowe pomiędzy czujnikiem MAP a czujnikiem boost 'B’. Które są różne od zaprogramowanej wartości referencyjnej.

Zapalenie się lampki kontrolnej MIL w zestawie wskaźników może potrwać kilka cykli awarii.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P023E dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Można zaobserwować utratę mocy.
 4. Bogata lub chuda emisja spalin.
 5. Słaby rozruch silnika, zwłaszcza gdy silnik jest zimny.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.

Ciężkość kodu usterki P023E jest średnia, ale może mieć wpływ na ogólną wydajność silnika. Również na wydajność paliwową mogą negatywnie wpływać warunki przyczyniające się do powstania kodu.

Przyczyny błędów

Kod P023E może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik ciśnienia bezwzględnego w kolektorze (MAP).
 • Awaria czujnika doładowania turbosprężarki.
 • Uszkodzone, spalone, zwarte, odłączone, skorodowane przewody lub złącza.
 • Zwarcie lub przerwa w wiązce przewodów między czujnikami a PCM.
 • Problemy z turbosprężarką.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM lub błąd programowania PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P023E

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P023E:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i przejedź próbnie pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P023E pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź działanie czujnika absolutnego ciśnienia w kolektorze (MAP).
 4. Sprawdzić czujnik ciśnienia doładowania turbosprężarki.
 5. Sprawdzić złącze i wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń, luzów i korozji.
 6. Sprawdź moduł PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Turbiny zazwyczaj obracają się z niesamowitą prędkością od 100 000 do 150 000 obrotów na minutę. Nie tolerują niewyważenia lub braku czystego oleju w łożysku.

Proces diagnozy błędu P023E najlepiej rozpocząć od najczęstszych problemów z turbo. Będą one wymagały takich narzędzi jak próżniomierz i manometr zegarowy.

Kontrola podciśnienia

Sprawdź, czy silnik pracuje prawidłowo, czy nie ma przeskoków zapłonu lub kodów związanych z uszkodzonym czujnikiem detonacji. Następnie sprawdź, czy zaciski na wylocie z turbosprężarki, intercoolera i korpusu przepustnicy są szczelne.

Sprawdzić kolektor dolotowy pod kątem wszelkiego rodzaju nieszczelności, w tym węży podciśnieniowych. Zdjąć dźwignię z przepustnicy. Ręcznie obsługuj zawór, szukając sklejenia zaworu powodującego spadek doładowania.

Pomiar ciśnienia doładowania, kontrola turbosprężarki

Zlokalizuj podciśnienie bez otworów w kolektorze dolotowym i zainstaluj miernik podciśnienia. Uruchomić silnik. Na biegu jałowym silnik powinien mieć podciśnienie 1-1,5 atmosfery. Jeśli mniej niż 1 atmosfera, katalizator jest uszkodzony i nie pozwala na doładowanie.

Szybko rozpędzić silnik do 5000 obr/min i zwolnić przepustnicę, obserwując manometr podciśnieniowy wskazujący ciśnienie doładowania. Jeśli ciśnienie doładowania wzrasta powyżej 1,3 atmosfery to zawór przelewowy jest uszkodzony.

Zatrzymaj silnik i pozwól mu ostygnąć. Zdejmij wąż wydechowy turbiny i zajrzyj do środka, aby upewnić się, że łopatki nie ocierają się o obudowę. Szukaj wygiętych lub brakujących łopatek lub oleju w turbosprężarce. Obracać łopatki ręcznie, szukając oporu wskazującego na usterkę turbosprężarki.

Sprawdzić przewody olejowe od bloku cylindrów do łożyska środkowego i przewód powrotny od łożyska do miski olejowej pod kątem szczelności. Umieścić czujnik zegarowy na wylocie turbiny i obrócić wałek turbiny. Jeśli luz osiowy przekracza 0,003, łożysko środkowe jest uszkodzone.

Cewka i okablowanie

Jeśli po wszystkich kontrolach nie stwierdzono problemów, ale kod P023E nie zniknął, należy sprawdzić elementy elektryczne. Czujniki i związane z nimi obwody muszą być przetestowane.

Odłączyć wiązkę przewodów i sprawdzić obwód sterowania. Sprawdź, czy w obwodzie zasilającym obecne jest napięcie 12 V. Powinny pokazywać przy włączonym zapłonie. Jeśli ich nie ma lub są obecne przy wyłączonym zapłonie, naprawić okablowanie od PCM do czujnika.

Sprawdź, czy zawory są bezpiecznie uziemione. Podłączyć lampkę kontrolną do strony plusowej akumulatora, a drugi koniec dotknąć do obwodu masy zaworu. Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P023E może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford
 • Jeep (Renegade)
 • Land Rover (Discovery, Range Rover)
 • Mazda
 • Peugeot
 • Saab
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P023E czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0239, P0240, P0241, P0242, P023D.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz