Kod błędu P0235 – usterka obwodu czujnika wzmocnienia turbosprężarki „A”

Kod błędu P0235 brzmi jak „usterka obwodu czujnika wzmocnienia turbosprężarki „A””. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger Boost Sensor „A” Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0235

Kod usterki OBD-II P0235 jest usterką ogólną, najczęściej identyfikowaną jako usterka w obwodzie czujnika ciśnienia turbosprężarki „A”. Jest ustawiany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje ogólny błąd w obwodzie sterowania indukcją doładowania.

Kod błędu P0235 – usterka obwodu czujnika wzmocnienia turbosprężarki

Niezależnie od konkretnego zastosowanego urządzenia (turbosprężarka / supercharger). Celem jest zwiększenie mocy silnika bez zużywania znacznie większej ilości paliwa. Chociaż indukcja wymuszona jest powszechnie stosowana, technologia ta jest szczególnie przydatna w przypadku małych silników. Ponieważ daje to ogromny wzrost mocy przy stosunkowo niskim koszcie. A także bez znaczących strat w zakresie masy i zużycia paliwa.

Jednak ciśnienie doładowania musi być kontrolowane, zarówno w celu maksymalizacji korzyści, jak i ochrony silnika przed skutkami nadmiernego ciśnienia. Aby to osiągnąć, turbosprężarki wykorzystują zintegrowane urządzenia mechaniczne do rozładowania nadmiaru ciśnienia. Urządzenia te są kontrolowane elektronicznie przez PCM, dzięki czemu ciśnienie doładowania nigdy nie przekracza maksymalnego dopuszczalnego limitu.

Aby skutecznie kontrolować doładowanie, PCM wykorzystuje podstawowe dane wejściowe z czujnika absolutnego ciśnienia w kolektorze (MAP). Wartość ta jest następnie porównywana z danymi wejściowymi z czujnika prędkości obrotowej silnika. Wykorzystuje również temperaturę powietrza dolotowego (IAT) i czujnik położenia przepustnicy (TPS).

Jeśli system kontroli doładowania jest w pełni funkcjonalny, PCM wykorzysta połączone dane wejściowe ze wszystkich zaangażowanych czujników. Jeśli jednak obwód sterowania doładowaniem ulegnie awarii, PCM nie może już skutecznie kontrolować ciśnienia doładowania.

W związku z tym ustawiany jest kod P0235 i w efekcie zapala się lampka ostrzegawcza. Należy pamiętać, że w zależności od charakteru problemu, PCM może ustawić również dodatkowe kody. Niektóre z nich mogą spowodować przejście w tryb awaryjny lub awaryjne. Robi się to jako środek ostrożności, a także w celu ochrony silnika.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0235 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Może wystąpić utrata mocy z powodu wyłączenia turbosprężarki silnika.
 3. Zwiększony hałas, może występować dzwonienie i grzechotanie turbosprężarki lub orurowania.
 4. Przedwczesny zapłon, skutkujący wyczuwalną detonacją.
 5. Szarpanie/braki zapłonu.
 6. Przegrzewanie się silnika z późniejszymi problemami.
 7. Zanieczyszczenie świec zapłonowych.
 8. Silnikowi może brakować mocy podczas przyspieszania.

Ciężkość kodu P0235 jest średnia, ale należy rozumieć, że zwiększenie ciśnienia w turbosprężarce poprawia moc silnika. W przypadku awarii czujnika ciśnienia doładowania turbosprężarki, PCM pojazdu może wyłączyć turbosprężarkę. Spowoduje to spadek mocy silnika.

Przyczyny błędów

Kod P0235 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik ciśnienia doładowania turbosprężarki jest uszkodzony.
 • Uszkodzone, przepalone, zwarte, odłączone, skorodowane lub skorodowane przewody lub złącza czujnika ciśnienia doładowania.
 • Zwarcie lub uszkodzenie wiązki przewodów czujnika pomiędzy czujnikiem a PCM.
 • Uszkodzone, połamane, pęknięte lub przemieszczone rury próżniowe.
 • Niewystarczający dopływ oleju do łożyska głównego wału.
 • Uszkodzony zawór obejściowy.
 • Uszkodzenie łożyska powodujące powolne odwijanie z powodu oporu.
 • Nacięcia, wygięte lub brakujące łopatki turbiny powodujące niewyważenie.
 • Nieszczelne uszczelnienie olejowe po stronie kompresora turbosprężarki.
 • Uszkodzone lub wadliwe urządzenie nadmiarowe ciśnienia doładowania.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0235

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0235:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P0235 pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź działanie czujnika ciśnienia doładowania turbosprężarki, porównując jego odczyt z czujnikiem ciśnienia bezwzględnego kolektora.
 4. Sprawdzić czujnik ciśnienia doładowania turbosprężarki pod kątem zablokowania.
 5. Sprawdzić złącze i wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń, luzów i korozji.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Turbiny zazwyczaj obracają się z niesamowitą prędkością od 100 000 do 150 000 obrotów na minutę. Nie tolerują niewyważenia lub braku czystego oleju w łożysku.

Proces diagnozy błędu P0235 najlepiej rozpocząć od najczęstszych problemów z turbo. Będą one wymagały takich narzędzi jak próżniomierz i manometr zegarowy.

Kontrola podciśnienia

Sprawdź, czy silnik pracuje prawidłowo, czy nie ma przeskoków zapłonu lub kodów związanych z uszkodzonym czujnikiem detonacji. Następnie sprawdź, czy zaciski na wylocie z turbosprężarki, intercoolera i korpusu przepustnicy są szczelne.

Sprawdzić kolektor dolotowy pod kątem wszelkiego rodzaju nieszczelności, w tym węży podciśnieniowych. Zdjąć dźwignię z przepustnicy. Ręcznie obsługuj zawór, szukając zakleszczenia zaworu powodującego spadek doładowania.

Pomiar ciśnienia doładowania, kontrola turbosprężarki

Zlokalizuj podciśnienie bez otworów w kolektorze dolotowym i zainstaluj miernik podciśnienia. Uruchomić silnik. Na biegu jałowym silnik powinien mieć podciśnienie 1-1,5 atmosfery. Jeśli mniej niż 1 atmosfera, katalizator jest uszkodzony i nie pozwala na doładowanie.

Szybko rozpędzić silnik do 5000 obr/min i zwolnić przepustnicę, obserwując manometr podciśnieniowy wskazujący ciśnienie doładowania. Jeśli ciśnienie doładowania wzrasta powyżej 1,3 atmosfery to zawór przelewowy jest uszkodzony.

Zatrzymaj silnik i pozwól mu ostygnąć. Zdejmij wąż wydechowy turbiny i zajrzyj do środka, aby upewnić się, że łopatki nie ocierają się o obudowę. Szukaj wygiętych lub brakujących łopatek lub oleju w turbosprężarce. Obracać łopatki ręcznie, szukając oporu wskazującego na usterkę turbosprężarki.

Sprawdzić przewody olejowe od bloku cylindrów do łożyska środkowego i przewód powrotny od łożyska do miski olejowej pod kątem szczelności. Umieścić czujnik zegarowy na wylocie turbiny i obrócić wałek turbiny. Jeśli luz osiowy przekracza 0,003, łożysko środkowe jest uszkodzone.

Czujnik i okablowanie

Jeśli po wszystkich kontrolach nie stwierdzono problemu, ale kod P0235 jest nadal obecny, sprawdź elementy elektryczne. Czujnik doładowania i wiązkę przewodów należy sprawdzić woltomierzem. Upewnij się, że do czujnika przyłożone jest napięcie 5 V z PCM.

Brak napięcia oznacza otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów. Uszkodzony może być również PCM. Zlokalizuj sygnał referencyjny z czujnika doładowania do engine-ECU i sprawdź czy napięcie zmienia się wraz ze wzrostem obrotów. Brak skoku napięcia wskazuje na uszkodzony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0235 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Alfa Romeo (156)
 • Audi (A6)
 • Chrysler
 • Citroen (C5, Jumper)
 • Fiat (Ducato, Marea, Punto)
 • Ford (Mondeo, Transit)
 • Honda (Passport)
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Land Rover (Discovery, Range Rover)
 • Mercedes-Benz (SLK230)
 • Nissan (X-Trail)
 • Opel (Astra, Vivaro)
 • Peugeot (406, 607, Boxer)
 • Renault (Laguna, Scenic)
 • Volkswagen (Touareg)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0235 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0239, P0300, P0706, P3348, C0237, C0246, C0252.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz