Kod błędu P0219 – stan przekroczenia prędkości obrotowej silnika

Kod błędu P0219 brzmi jak „stan przekroczenia prędkości obrotowej silnika”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Overspeed Condition”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0219

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0219 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0219 – stan przekroczenia prędkości obrotowej silnika

PCM wykorzystuje dane wejściowe z czujnika położenia wału korbowego (CKP), czujnika położenia wału rozrządu (CMP) i czujnika prędkości wyjściowej skrzyni biegów. Aby określić, czy wystąpił stan przekroczenia prędkości obrotowej silnika.

W większości przypadków warunek przekroczenia prędkości zostanie automatycznie spełniony przez ogranicznik prędkości. Gdy skrzynia biegów jest w pozycji neutralnej lub zaparkowana.

Gdy PCM wykryje stan nadmiernej prędkości, może zostać podjęte jedno z kilku działań. PCM przestanie pulsować wtryskiwacze paliwa lub spowolni zapłon, aby zmniejszyć prędkość obrotową silnika, dopóki nie wróci do akceptowalnego poziomu.

Jeśli PCM nie może skutecznie przywrócić prędkości obrotowej silnika do akceptowalnego poziomu w określonym czasie. Kod P0219 zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0219 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Kody detonacyjne mogą być obecne w cylindrach.
 3. Silnik może być wielokrotnie przeciążany.
 4. W pojazdach z manualną skrzynią biegów może wystąpić poślizg sprzęgła.
 5. Może nie być żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.

W zależności od objawów, błąd P0219 może być poważny, np. jeśli dopuszczalna prędkość obrotowa wału korbowego zostanie przekroczona więcej niż raz. Lub umiarkowany, jeśli nie ma żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.

Przyczyny błędów

Kod P0219 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy czujnik CKP lub CMP.
 • Uszkodzony wejściowy lub wyjściowy czujnik prędkości skrzyni biegów.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
 • Uszkodzone złącze wiązki przewodów.
 • Błąd ludzki spowodowany celowym lub przypadkowym przekroczeniem prędkości obrotowej silnika.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0219

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0219:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P0219.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza.
 4. Sprawdź czujnik prędkości wału korbowego, a także czujnik prędkości wałka rozrządu.
 5. Sprawdzić wejściowy lub wyjściowy czujnik prędkości skrzyni biegów.
 6. Jeśli nie ma usterek, sprawdź sam PCM i jego część programową.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli zapisany jest kod P0219, należy sprawdzić, czy pojazd nie był prowadzony z prędkościami przekraczającymi zalecenia producenta. Przed kontynuacją diagnostyki sprawdź również, czy sprzęgło działa sprawnie. Dotyczy to pojazdów z manualną skrzynią biegów.

Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobierz wszystkie zapisane kody i dane z zamrożonych ramek. Po czym skasować kody i wykonać normalny przejazd, aby sprawdzić czy kod powróci.

Za pomocą multimetru i oscyloskopu sprawdź czujniki CKP, CMP i prędkości obrotowej skrzyni biegów. Jeśli któryś z czujników jest uszkodzony, wymień go, może być przyczyną tego błędu.

Sprawdź napięcie odniesienia, jak również masę obwodu na zaciskach czujnika za pomocą multimetru. Odłączyć wszystkie powiązane sterowniki i sprawdzić poszczególne obwody systemu pod kątem rezystancji i ciągłości, w razie potrzeby naprawić lub wymienić wadliwe obwody.

Jeśli wszystkie istotne czujniki, obwody i złącza są zgodne ze specyfikacją producenta, ale błąd P0219 pozostaje. Należy sprawdzić PCM, a także błędy w programowaniu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0219 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Fiat
 • Ford (Explorer, Focus, Kuga)
 • Honda (Accord)
 • Land Rover (Defender)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi
 • Opel
 • Ssangyong (Kyron)
 • Volkswagen
 • GAZelle (Business)

W przypadku kodu usterki P0219 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0234, P2195, P2196, P219A.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz