Kod błędu P0215 – usterka solenoidu wyłączającego silnik

Kod błędu P0215 brzmi jak „usterka solenoidu wyłączającego silnik”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Shutoff Solenoid Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0215

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0215 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0215 – usterka solenoidu wyłączającego silnik

Zawór elektromagnetyczny wyłączający silnik jest przeznaczony do odcięcia dopływu paliwa w pewnych okolicznościach. Musi on zostać uruchomiony w przypadku kolizji pojazdu, przewrócenia się, silnego przegrzania silnika lub poważnej utraty ciśnienia oleju.

PCM wykorzystuje dane wejściowe z różnych czujników położenia silnika i nadwozia, aby określić, kiedy wymagane jest odcięcie paliwa. Kiedy to nastąpi, PCM wysyła sygnał napięciowy do przekaźnika wyłączenia silnika i cewka zostaje aktywowana.

Po uruchomieniu zawór uniemożliwia przepływ paliwa do silnika i kieruje je z powrotem do zbiornika paliwa. Przez specjalny niskociśnieniowy przewód powrotny.

PCM stale monitoruje rezystancję obwodu cewki wyłączającej silnik, gdy wyłącznik zapłonu znajduje się w pozycji ON.

Jeśli PCM wykryje, że poziom napięcia w obwodzie cewki wyłączającej silnik jest inny niż zaprogramowany, w pamięci zostanie zapisany kod P0215. Może również zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0215 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Może być obecny zubożony kod spalin.
 3. Silnik może nie dać się uruchomić.
 4. Może nie być żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.

W zależności od objawów, błąd P0215 może być poważny, np. gdy silnik nie daje się uruchomić. Lub umiarkowany, jeśli nie ma żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.

Przyczyny błędów

Kod P0215 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zawór elektromagnetyczny wyłączania silnika jest uszkodzony.
 • Uszkodzony jest przekaźnik wyłączenia silnika.
 • Wskaźnik nachylenia (jeśli jest zamontowany) może być uszkodzony.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów wyłącznika silnika.
 • Wadliwy czujnik temperatury silnika.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0215

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0215:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P0215.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza.
 4. Sprawdzić zawór elektromagnetyczny wyłączania silnika.
 5. Przetestować przekaźnik wyłączenia silnika.
 6. Jeśli nie ma usterek, sprawdź sam PCM i jego część programową.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli zapisany jest kod P0215, upewnij się, że nie ma kodów ciśnienia oleju silnikowego lub nadmiernej temperatury. Zdiagnozuj je i usuń przed przystąpieniem do rozwiązywania problemu.

Niektóre pojazdy posiadają system wyłączania silnika ze wskaźnikiem kąta nachylenia pojazdu. Sprawdź, czy jest aktywna i skasuj odpowiednie kody przed przystąpieniem do dalszej diagnostyki.

Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobierz wszystkie zapisane kody i dane z zamrożonych ramek. Zanotuj te informacje, ponieważ mogą być przydatne w procesie diagnozy. Teraz wyczyść kody i przeprowadź jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod się zresetował.

Sprawdzić przewody i zawór elektromagnetyczny

Za pomocą multimetru sprawdzić cewkę wyłączającą silnik, postępując zgodnie ze specyfikacją w instrukcji obsługi pojazdu. Ustaw multimetr na skalę omową, aby zmierzyć ciągłość i rezystancję przewodów.

Odłączyć złącze od cewki wyzwalającej i podłączyć przewody pomiarowe do zacisków. Jeśli cewka nie jest zgodna ze specyfikacją producenta, należy ją wymienić.

Jeśli cewka wyłączająca silnik spełnia wymagania specyfikacji, sprawdź za pomocą multimetru, czy na złączu jest napięcie i masa. Jeśli nie zostanie znaleziony żaden z nich, sprawdź sygnały na odpowiednich pinach złącza PCM.

Jeśli na złączach PCM nie ma napięcia i sygnałów masy, prawdopodobnie masz uszkodzony PCM lub błąd programowania. Jeśli oba sygnały są wykrywane na złączu PCM, ale nie na złączu cewki, występuje uszkodzony przekaźnik lub otwarty obwód.

Jeśli samochód brał udział w kolizji lub kąt nachylenia samochodu jest ekstremalny. W większości przypadków zresetowanie kodu powinno wystarczyć do skasowania błędu P0215.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0215 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Citroen (C4, C5, Dispatch, Picasso)
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Ducato)
 • GMC
 • Lexus
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot (206, 207, 307, 308, 406, 407, 508, Expert, Partner)
 • Ssangyong (Kyron)
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P0215 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2125, P2566.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz