Kod błędu P0210 – nieprawidłowe działanie obwodu wtryskiwacza – cylinder 10

Kod błędu P0210 brzmi jak „nieprawidłowe działanie obwodu wtryskiwacza – cylinder 10”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Injector Circuit Malfunction – Cylinder 10”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0210

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0210 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0210 – nieprawidłowe działanie obwodu wtryskiwacza - cylinder 10

PCM komunikuje się z wtryskiwaczami paliwa i wydaje im polecenia za pomocą wewnętrznego przełącznika zwanego „sterownikiem”. Moduł sterujący monitoruje każdy obwód sterownika pod kątem usterek.

Na przykład, gdy sterownik PCM wydaje polecenie „wyłączenia” wtryskiwacza paliwa, oczekuje wysokiego napięcia w obwodzie sterownika. I odwrotnie, gdy wtryskiwacz paliwa otrzymuje polecenie „włącz”, oczekuje niskiego napięcia w obwodzie sterownika.

Kod P0210 oznacza, że moduł sterujący silnika wykrył usterkę w obwodzie wtryskiwacza paliwa. Obwód wtryskiwaczy paliwa steruje wtryskiwaczami paliwa i określa, jaka ilość paliwa jest potrzebna i kiedy należy je rozpylić.

Kod błędu P0210 jest ustawiany, gdy ECM wykryje, że działanie czujnika jest poza dopuszczalnym zakresem dla napięcia lub rezystancji obwodu wtryskiwacza. Sterownik uruchamia tryb awaryjny, który zapobiega dalszym uszkodzeniom. Pozostanie on utrzymany do czasu usunięcia błędu lub wykrycia normalnego odczytu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0210 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na desce rozdzielczej zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Obroty silnika są płynne, a pojazd może być niestabilny.
 3. Zwiększone zużycie paliwa.
 4. Silnik może zgasnąć lub słabo się uruchamiać.
 5. Szarpanie/iskrzenie podczas pracy na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 6. Słabe przyspieszenie.
 7. Czarny dym wydobywający się z rury wydechowej.

Powaga błędu P0210 jest powyżej średniej, należy zachować ostrożność. W pojeździe może występować poważny problem potencjalnie wpływający na bezpieczeństwo.

Przyczyny błędów

Kod P0210 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarte lub zwarte przewody wtryskiwaczy.
 • Nieprawidłowe działanie kierowcy.
 • Otwarty lub zwarty obwód sterownika wtryskiwacza.
 • Wiązka przewodów czasami ulega zwarciu z elementami znajdującymi się pod maską.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0210

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0210:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy błąd P0210 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wzrokowo, czy wtryskiwacze paliwa oraz związane z nimi przewody i złącza nie są uszkodzone.
 5. Sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa.
 6. Sprawdź napięcie na sterowniku wtryskiwacza paliwa.
 7. W razie potrzeby należy sprawdzić działanie wtryskiwaczy paliwa na specjalnym stanowisku kontrolnym.
 8. Sprawdź moduł sterujący silnika (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnostykę usterki P0210, należy sprawdzić obecność napięcia akumulatora (12 V) na przewodzie łączącym wtryskiwacze. Jeśli nie ma napięcia, należy sprawdzić ciągłość połączenia z uziemieniem za pomocą lampy kontrolnej. Podłączony do strony dodatniej akumulatora. Jeśli się świeci, w obwodzie zasilania jest zwarcie do masy.

Wyeliminuj zwarcie w napięciu zasilania i przywróć prawidłowe napięcie akumulatora. Pamiętaj, aby sprawdzić bezpiecznik i w razie potrzeby wymienić go.

Jeden wtryskiwacz może doprowadzić do zwarcia napięcia akumulatora we wszystkich wtryskiwaczach.

Jeśli do wiązki przewodów wtryskiwaczy podłączone jest napięcie akumulatora, następnym krokiem jest włączenie lampki kontrolnej w celu sprawdzenia, czy sterownik wtryskiwacza działa. Zamontuj wskaźnik świetlny w wiązce wtryskiwaczy zamiast wtryskiwacza paliwa. Wskaźnik będzie szybko migał, gdy sterownik wtryskiwacza będzie pracował.

Sprawdź rezystancję wtryskiwacza paliwa, jeśli posiadasz dane dotyczące rezystancji. Jeśli rezystancja jest wyższa lub niższa od wartości znamionowej, wymień wtryskiwacz paliwa. Jeśli wtryskiwacz przejdzie test, problemem jest prawdopodobnie niestabilne okablowanie.

Należy pamiętać, że wtryskiwacz paliwa może działać prawidłowo, gdy jest zimny, ale być uszkodzony, gdy jest gorący, lub odwrotnie.

Sprawdź wiązkę przewodów

Sprawdź, czy wiązka przewodów nie jest przetarta, a w złączu nie ma luźnych styków lub uszkodzonej blokady. W razie potrzeby napraw i sprawdź, czy błąd P0210 wystąpi ponownie.

Odłącz złącze PCM i podłącz się do obwodu sterownika wtryskiwaczy paliwa. Jakikolwiek opór oznacza problem. Nieskończona rezystancja oznacza przerwę w obwodzie. Zlokalizuj i napraw, a następnie spróbuj ponownie.

Jeśli nie można znaleźć żadnych problemów z wiązką, ale sterownik wtryskiwaczy paliwa nie działa, należy sprawdzić zasilanie i masę sterownika PCM. Jeśli są one w porządku, uszkodzony może być sam moduł PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0210 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Ford
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P0210 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0201, P0202, P0203, P0204, P0205, P0206, P0207, P0208, P0310, P138B.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz