Kod błędu P0192 – czujnik ciśnienia szyny paliwowej „A” – niskie wejście

Kod błędu P0192 brzmi jak „czujnik ciśnienia szyny paliwowej „A” – niskie wejście”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Rail Pressure (FRP) Sensor „A” Circuit Low Input”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0192

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0192 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0192 – czujnik ciśnienia szyny paliwowej

Niektóre nowoczesne pojazdy wyposażone w wysokociśnieniowe systemy wtrysku paliwa posiadają dwie pompy paliwowe. Pompa niskiego ciśnienia (LP) znajduje się w zbiorniku paliwa lub w jego pobliżu, a pompa wysokiego ciśnienia (HP) znajduje się na silniku.

Normalnie pompa niskociśnieniowa pracuje przy ciśnieniu 2,4-5,0 atmosfer. A pompa HP wykorzystuje moc mechaniczną, najczęściej z wałka rozrządu. Tak, że po zwiększeniu ciśnienia paliwo jest podawane do wtryskiwaczy z wtryskiem bezpośrednim.

ECM wykrywa, że sygnał przychodzący z czujnika ciśnienia szyny paliwowej spada poniżej skalibrowanego limitu. Może to być usterka mechaniczna lub usterka obwodu elektrycznego, w zależności od producenta pojazdu, rodzaju paliwa i układu paliwowego.

Zapali się wtedy lampka MIL (Malfunction Indicator Light) i zostanie zapisany DTC (Diagnostic Trouble Code). Usterka P0192 jest zdefiniowana jako niski sygnał czujnika „A” ciśnienia szyny paliwowej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0192 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Niestabilna praca silnika podczas przyspieszania pojazdu.
 4. Słabe przyspieszenie pojazdu.
 5. Utrata mocy.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. W niektórych przypadkach silnik może ulec całkowitej awarii.

Powaga błędu P0192 jest bardzo wysoka, a jego przyczyna powinna zostać jak najszybciej usunięta. Jeśli wystąpi, może powodować problemy nie tylko z jazdą, ale także z całkowitą awarią silnika.

Przyczyny błędów

Kod P0192 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Najczęstszą przyczyną jest uszkodzony czujnik ciśnienia szyny paliwowej (FRP).
 • Uszkodzone złącze lub otwarty obwód do czujnika.
 • Nadmierny opór w obwodzie elektrycznym.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0192

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0192:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P0192 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wizualnie złącze i przewody elektryczne pod kątem uszkodzeń. Jeśli są obecne, naprawić uszkodzone miejsca.
 5. Sprawdź rezystancję, aby upewnić się, że jest w granicach tolerancji.
 6. Wymienić uszkodzony czujnik ciśnienia szyny paliwowej (FRP).
 7. Sprawdzić moduł sterujący silnika (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnozę usterki P0192 zlokalizować czujnik ciśnienia na listwie paliwowej, po znalezieniu sprawdzić wizualnie złącza i okablowanie. Szukaj otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku. Odłączyć złącza i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz. Sprawdź je pod kątem rdzy i innych uszkodzeń.

Wykasuj z pamięci kod diagnostyczny P0192 i zobacz czy znów się pojawi. Jeśli go nie ma, problem tkwił w okablowaniu lub połączeniu. Jeśli kod usterki powróci, będziemy musieli przetestować czujnik i związane z nim obwody.

Kontrola podłączenia czujnika ciśnienia

Za pomocą woltomierza cyfrowego sprawdzić obwód sygnału zasilania 5V idącego do czujnika. Przewód czerwony do obwodu zasilania 5 V, przewód czarny do masy. Jeśli na czujniku jest 12 V, to tak jak powinno być 5, napraw okablowanie od PCM do czujnika. Wygląda to na zwarcie lub uszkodzony PCM.

Jeśli obwód sygnałowy jest OK, sprawdź, czy czujnik FRP jest prawidłowo uziemiony. Podłącz lampę testową do plusa akumulatora 12V i dotknij drugiego końca lampy testowej do masy czujnika FRP.

Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód. Po podświetleniu podważyć wiązkę przewodów idącą do czujnika FRP. Sprawdzić, czy lampka kontrolna miga, może to oznaczać przerywane połączenie.

Po przeprowadzeniu tych testów najprawdopodobniej znajdziesz problem albo z okablowaniem, albo z czujnikiem, który będzie wymagał wymiany. Ale jeśli po jego naprawie nadal dostajesz kod P0192, może to świadczyć o awarii PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0192 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet (Camaro, Equinox)
 • Citroen
 • Ford
 • GMC
 • Hyundai (Grand Starex, HD78, Starex)
 • Isuzu
 • Lincoln (Continental)
 • Mazda (6, CX-5, CX-7)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi (L200)
 • Peugeot (3008)
 • Toyota (Avensis, Hilux)
 • Volkswagen (Passat)
 • Volvo
 • GAZelle (Business, Next, UMZ 4216)

W przypadku kodu usterki P0192 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0190, P0191, P0193, P0194.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz