Kod błędu P0190 – usterka obwodu „A” czujnika ciśnienia w szynie paliwowej

Kod błędu P0190 brzmi jak „usterka obwodu „A” czujnika ciśnienia w szynie paliwowej”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Rail Pressure (FRP) Sensor „A” Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0190

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0190 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0190 – usterka obwodu

W niektórych nowoczesnych pojazdach wyposażonych w wysokociśnieniowe układy wtrysku paliwa występują dwie pompy paliwowe. Pompa niskiego ciśnienia (LP) jest umieszczona w zbiorniku paliwa lub w jego pobliżu, a pompa wysokiego ciśnienia (HP) znajduje się na silniku.

Pompa niskociśnieniowa zwykle pracuje pod ciśnieniem 2,4-5,0 atmosfer, a pompa wysokociśnieniowa wykorzystuje moc mechaniczną, zwykle pochodzącą z wałka rozrządu. Dzięki temu po zwiększeniu ciśnienia paliwo jest podawane do wtryskiwaczy z wtryskiem bezpośrednim.

Jeśli moduł sterowania silnikiem (ECM) wykryje problem z czujnikiem ciśnienia na rampie paliwowej (RPS). Na przykład zwarcie lub rozwarcie obwodu powoduje zablokowanie pompy wysokiego ciśnienia i przełączenie silnika w tryb awaryjny.

Zapali się wówczas lampka MIL (Malfunction Indicator Light) i zostanie zapisany kod DTC (Diagnostic Trouble Code). Usterka P0190 jest zdefiniowana jako usterka w obwodzie „A” czujnika ciśnienia w szynie paliwowej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0190 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Niestabilna praca silnika podczas przyspieszania pojazdu.
 4. Słabe przyspieszenie pojazdu.
 5. Utrata mocy.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. W niektórych przypadkach silnik ulega całkowitej awarii.

Waga błędu P0190 jest bardzo wysoka i należy jak najszybciej wyeliminować jego przyczynę. W takim przypadku w pojeździe mogą wystąpić nie tylko problemy z prowadzeniem, ale także całkowita awaria silnika.

Przyczyny błędów

Kod P0190 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Najczęstszą przyczyną jest uszkodzony czujnik ciśnienia w szynie paliwowej (FRP).
 • Uszkodzone złącze lub otwarty obwód w czujniku.
 • Nadmierna rezystancja w obwodzie elektrycznym.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0190

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0190:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy błąd P0190 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdź wizualnie, czy złącze i przewody elektryczne nie są uszkodzone. Jeśli są, należy naprawić uszkodzone miejsca.
 5. Sprawdź, czy opór mieści się w granicach tolerancji.
 6. Sprawdź moduł sterujący silnika (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Diagnozę usterki P0190 należy rozpocząć od znalezienia czujnika ciśnienia na listwie paliwowej, a po jego znalezieniu sprawdzić wizualnie złącza i okablowanie. Należy szukać otarć, odsłoniętych przewodów, śladów oparzeń lub stopionego plastiku. Odłącz złącza i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz. Należy je sprawdzić pod kątem rdzy i innych uszkodzeń.

Usuń z pamięci kod błędu diagnostycznego P0190 i sprawdź, czy komunikat pojawi się ponownie. Jeśli go nie ma, problem tkwi w okablowaniu lub połączeniu. Jeśli kod usterki powróci, trzeba będzie sprawdzić czujnik i powiązane z nim obwody.

Sprawdzanie połączenia czujnika ciśnienia

Za pomocą woltomierza cyfrowego sprawdź obwód sygnału zasilania 5 V idącego do czujnika. Przewód czerwony do obwodu zasilania 5 V, przewód czarny do uziemienia. Jeśli na czujniku jest obecne napięcie 12 V, to tak jak powinno być 5, napraw okablowanie od PCM do czujnika. Wygląda to na zwarcie lub uszkodzenie modułu PCM.

Jeśli obwód sygnałowy jest w porządku, sprawdź, czy uziemienie czujnika FRP jest w porządku. Podłącz lampę testową do plusa akumulatora 12V, a drugi koniec lampy testowej do masy czujnika FRP.

Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to, że obwód jest uszkodzony. Po zaświeceniu się lampki kontrolnej odepnij wiązkę przewodów biegnącą do czujnika FRP. Sprawdź, czy lampka kontrolna miga – może to oznaczać przerwanie połączenia.

Po przeprowadzeniu tych testów najprawdopodobniej zostanie wykryty problem z okablowaniem lub czujnikiem, który będzie wymagał wymiany. Jeśli jednak po naprawieniu problemu nadal pojawia się kod P0190, może to oznaczać awarię PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0190 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Citroen (C5, Jumper)
 • Fiat (Ducato)
 • Ford (Contour, Escort, Explorer, Focus, Mondeo, Mustang, Transit)
 • Hyundai
 • Kia (Sorento)
 • Lincoln
 • Mercedes-Benz (Sprinter, Vito)
 • Mitsubishi (Airtrek, Carisma, Cedia, Dion, Galant, Lancer, Pajero)
 • Nissan (Skyline)
 • Opel (Astra, Meriva, Omega, Vectra, Vivaro)
 • Peugeot (406, Boxer)
 • Renault (Megane)
 • Skoda
 • Toyota
 • Volkswagen (Passat)
 • Volvo (S40, XC90)

W przypadku kodu usterki P0190 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0090, P0108, P0113, P0170, P0193, P0251, P0300, P0400, P0404, P0490, P1200, P2264.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz