Kod błędu P018D – czujnik ciśnienia paliwa „B” obwód wysokiego wejścia

Kod błędu P018D brzmi jak „czujnik ciśnienia paliwa „B” obwód wysokiego wejścia”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Pressure Sensor (FPS) „B” Circuit High Input”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P018D

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P018D jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P018D – czujnik ciśnienia paliwa

Niektóre nowoczesne pojazdy wyposażone w wysokociśnieniowe systemy wtrysku paliwa posiadają dwie pompy paliwowe. Pompa niskiego ciśnienia (LP) znajduje się w zbiorniku paliwa lub w jego pobliżu, a pompa wysokiego ciśnienia (HP) znajduje się na silniku.

Normalnie pompa niskociśnieniowa pracuje przy ciśnieniu 2,4-5,0 atmosfer. A pompa HP wykorzystuje moc mechaniczną, najczęściej z wałka rozrządu. Tak, że po zwiększeniu ciśnienia paliwo jest podawane do wtryskiwaczy z wtryskiem bezpośrednim.

ECM wykrywa, że sygnał przychodzący z czujnika ciśnienia szyny paliwowej wzrasta powyżej skalibrowanej granicy. Może to być usterka mechaniczna lub usterka obwodu elektrycznego, w zależności od producenta pojazdu, rodzaju paliwa i układu paliwowego.

Zapali się wtedy lampka MIL (Malfunction Indicator Light) i zostanie zapisany DTC (Diagnostic Trouble Code). Usterka P018D jest zdefiniowana jako wysoki sygnał czujnika ciśnienia paliwa „B”.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P018D dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Niestabilna praca silnika podczas przyspieszania pojazdu.
 4. Słabe przyspieszenie pojazdu.
 5. Utrata mocy.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. W niektórych przypadkach całkowita awaria silnika.

Waga błędu P018D jest bardzo wysoka, należy jak najszybciej wyeliminować jego przyczynę. Jeśli wystąpi, może powodować problemy nie tylko z jazdą, ale także z całkowitą awarią silnika.

Przyczyny błędów

Kod P018D może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Najczęstszą przyczyną jest uszkodzony czujnik ciśnienia paliwa (FPS).
 • Uszkodzone złącze lub otwarty obwód do czujnika.
 • Nadmierna oporność w obwodzie elektrycznym.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P018D

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P018D:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Należy wykonać jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P018D pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wizualnie złącze i przewody elektryczne pod kątem uszkodzeń. Jeśli występują, naprawić uszkodzone miejsca.
 5. Sprawdź rezystancję, aby upewnić się, że jest w granicach tolerancji.
 6. Wymienić uszkodzony czujnik ciśnienia paliwa (FPS).
 7. Sprawdzić moduł sterujący silnika (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Zlokalizuj czujnik ciśnienia na listwie paliwowej, po znalezieniu sprawdź wzrokowo złącza i okablowanie. Szukaj otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku. Odłączyć złącza i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz. Sprawdź je pod kątem rdzy i innych uszkodzeń.

Usunąć z pamięci kod diagnostyczny P018D i sprawdzić, czy pojawia się on ponownie. Jeśli go nie ma, problem tkwił w okablowaniu lub połączeniu. Jeśli kod usterki powróci, będziemy musieli przetestować czujnik i związane z nim obwody.

Kontrola podłączenia czujnika ciśnienia

Za pomocą woltomierza cyfrowego sprawdzić obwód sygnału zasilania 5V idącego do czujnika. Przewód czerwony do obwodu zasilania 5 V, przewód czarny do masy. Jeśli na czujniku jest 12 V, to tak jak powinno być 5, napraw okablowanie od PCM do czujnika. Wygląda to na zwarcie lub uszkodzony PCM.

Jeśli obwód sygnałowy jest OK, sprawdź, czy czujnik FRP jest prawidłowo uziemiony. Podłącz lampę testową do plusa akumulatora 12V, a drugi koniec lampy testowej dotknij do masy obwodu czujnika FPS.

Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód. Jeśli się świeci, to podważ wiązkę przewodów idących do czujnika FPS. Aby zobaczyć, czy lampka kontrolna miga, może to oznaczać przerywane połączenie.

Po wykonaniu tych testów najprawdopodobniej znajdziesz problem z okablowaniem albo z czujnikiem, który będzie wymagał wymiany. Ale jeśli po naprawie nadal dostajesz kod P018D, może to oznaczać awarię PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P018D może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Captiva)
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Focus)
 • GMC
 • Land Rover (Range Rover)
 • Toyota
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P018D czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P018A, P018B, P018C, P018E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz