Kod błędu P018B – czujnik ciśnienia paliwa „B” obwód zakres / wydajność

Kod błędu P018B brzmi jak „czujnik ciśnienia paliwa „B” obwód zakres / wydajność”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Pressure Sensor „B” Circuit Range/Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P018B

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P018B jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P018B – czujnik ciśnienia paliwa

W niektórych nowoczesnych pojazdach wyposażonych w wysokociśnieniowe systemy wtrysku paliwa występują dwie pompy paliwowe. Pompa niskiego ciśnienia (LP) znajduje się w zbiorniku paliwa lub w jego pobliżu, a pompa wysokiego ciśnienia (HP) znajduje się na silniku.

Normalnie pompa niskociśnieniowa pracuje przy ciśnieniu 2,4-5,0 atmosfer. A pompa HP wykorzystuje moc mechaniczną, najczęściej z wałka rozrządu. Tak, że po zwiększeniu ciśnienia paliwo jest podawane do wtryskiwaczy z wtryskiem bezpośrednim.

Jeśli ECM wykryje, że sygnał przychodzący z czujnika ciśnienia szyny paliwowej nie jest zgodny z sygnałem podawanym do silnika. Może to być usterka mechaniczna lub wadliwy obwód elektryczny, w zależności od producenta pojazdu, rodzaju paliwa i układu paliwowego.

Zapali się wtedy lampka MIL (Malfunction Indicator Light) i zostanie zapisany DTC (Diagnostic Trouble Code). Usterka P018B jest zdefiniowana jako rozbieżność w zakresie roboczym czujnika ciśnienia paliwa „B”.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P018B dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Niestabilna praca silnika podczas przyspieszania pojazdu.
 4. Słabe przyspieszenie pojazdu.
 5. Utrata mocy.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. W niektórych przypadkach silnik może ulec całkowitej awarii.

Waga błędu P018B jest bardzo wysoka, należy jak najszybciej wyeliminować jego przyczynę. Jeśli tak się stanie, w pojeździe mogą wystąpić nie tylko problemy z układem kierowniczym, ale także całkowita awaria silnika.

Przyczyny błędów

Kod P018B może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Najczęstszą przyczyną jest uszkodzony czujnik ciśnienia paliwa (FPS).
 • Uszkodzone złącze lub otwarty obwód do czujnika.
 • Nadmierna oporność w obwodzie elektrycznym.
 • Wysokie ciśnienie paliwa.
 • Niskie ciśnienie paliwa.
 • Wyciek podciśnienia.
 • Niski poziom paliwa lub jego brak.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P018B

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P018B:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Jazda próbna samochodem, aby sprawdzić, czy błąd P018B pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wizualnie złącze i przewody elektryczne pod kątem uszkodzeń. Jeśli występuje, naprawić uszkodzone miejsca.
 5. Sprawdź rezystancję, aby upewnić się, że jest w granicach tolerancji.
 6. Wymienić uszkodzony czujnik ciśnienia paliwa (FPS).
 7. Sprawdzić moduł sterujący silnika (ECM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnostykę usterki P018B należy zlokalizować czujnik ciśnienia na listwie paliwowej, po znalezieniu sprawdzić wizualnie złącza i okablowanie. Szukaj otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku. Odłączyć złącza i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz. Sprawdź je pod kątem rdzy i innych uszkodzeń.

Usunąć z pamięci kod diagnostyczny P018B i sprawdzić, czy pojawia się on ponownie. Jeśli go nie ma, problem tkwił w wiązce przewodów lub połączeniu. Jeśli kod usterki powróci, będziemy musieli przetestować czujnik i związane z nim obwody.

Kontrola podłączenia czujnika ciśnienia

Za pomocą woltomierza cyfrowego sprawdzić obwód sygnału zasilania 5V idącego do czujnika. Przewód czerwony do obwodu zasilania 5 V, przewód czarny do masy. Jeśli na czujniku jest 12 V, to tak jak powinno być 5, napraw okablowanie od PCM do czujnika. Wygląda to na zwarcie lub uszkodzony PCM.

Jeśli obwód sygnałowy jest OK, upewnij się, że masa przy czujniku FPS jest OK. Podłącz lampę testową do strony plusowej akumulatora 12V i dotknij drugiego końca lampy testowej do masy czujnika FPS.

Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód. Jeśli się świeci, to podepnij wiązkę przewodów idących do czujnika FPS. Aby zobaczyć, czy lampka kontrolna miga, może to oznaczać przerywane połączenie.

Po wykonaniu tych testów najprawdopodobniej znajdziesz problem z okablowaniem albo z czujnikiem, który będzie wymagał wymiany. Ale jeśli po naprawie nadal dostajesz kod P018B, może to oznaczać awarię PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P018B może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Cadillac (Escalade)
 • Chevrolet (Camaro, Captiva, Impala, Silverado, Tahoe)
 • Chrysler
 • Ford (Escape)
 • GMC
 • Opel (Astra, Insignia)
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P018B czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P018A, P018C, P018D, P018E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz