Kod błędu P0173 – nieprawidłowe działanie trymera paliwa (Bank 2)

Kod błędu P0173 brzmi jak „nieprawidłowe działanie trymera paliwa (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Trim Malfunction (Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0173

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0173 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0173 – nieprawidłowe działanie trymera paliwa (Bank 2)

Chociaż ten kod jest powszechny, występuje częściej w niektórych markach samochodów niż w innych. W poniższym tekście nacisk zostanie położony zarówno na Mercedes-Benz, jak i na Volkswagena. To właśnie one są najbardziej podatne na błąd P0173, wraz z kodami niewypałów zapłonu lub innymi kodami korekcji paliwa.

Zazwyczaj kod P0173 OBD2 wskazuje, że ECU wykryło niezgodność mieszanki paliwowej ze specyfikacjami określonymi przez producenta. Usterka może być spowodowana dodatnim lub ujemnym ustawieniem paliwa. W przeciwnym razie informuje nas, że wystąpiła usterka w sterowniku ECU stosunku paliwa do powietrza.

Moduł sterujący ECU otrzymuje informacje z czujników tlenu (O₂), które są wykorzystywane do regulacji ilości paliwa dostarczanego do silnika. Ta czynność wykonywana przez ECU jest nazywana kompensacją zużycia paliwa.

Jeżeli sygnał z czujnika tlenu (O₂) wskazuje, że potrzebna jest mniejsza ilość paliwa, ECU odbiera to jako ujemne ustawienie paliwa. Jeżeli sygnał z czujnika tlenu wskazuje, że należy dodać więcej paliwa, oznacza to dodatnie ustawienie paliwa.

Krótko mówiąc, kod P0173 oznacza, że wystąpił błąd w sterowaniu komputerowym stosunkiem powietrza do paliwa. Może również wystąpić podobny błąd P0170, związany z tą samą usterką, ale dla (Banku 1).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0173 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania.
 2. Silnik przerywa pracę lub słabo się uruchamia.
 3. Zwiększone zużycie paliwa.
 4. Czarny dym z rury wydechowej.
 5. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.

Przyczyny błędów

Kod P0173 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Problem z odkurzaczem.
 • Nieuregulowany przeciek powietrza.
 • W paliwie może znajdować się olej.
 • Nieszczelność w przewodach turbo (jeśli samochód jest w nie wyposażony).
 • Prawdopodobnie uszkodzony czujnik O2 (w Mercedesach, może wymagać adaptacji za pomocą narzędzia skanującego zgodnego z M-Benz).
 • Złącze czujnika przepływu masowego powietrza (MAF) lub czujnika tlenu (O2) może być zanieczyszczone olejem.
 • Należy również sprawdzić cewki zapłonowe, czujniki krzywkowe i korbowe oraz czujnik oleju pod kątem wycieków powodujących przedostawanie się oleju do wiązki przewodów.
 • Uszkodzony czujnik MAF (Mass Air Flow) (zwłaszcza w samochodach Mercedez-Benz i innych samochodach europejskich). Na rynku wtórnym występuje wiele problemów z czujnikami MAF.
 • Uszkodzony regulator ciśnienia paliwa.
 • Problem z cewką elektromagnetyczną wałka rozrządu (Mercedes-Benz).

W niektórych modelach Mercedesa wycofano z rynku przewód odpowietrzający skrzynię korbową znajdujący się pod kolektorem dolotowym. Należy sprawdzić szczelność/pęknięcia oraz działanie zaworu zwrotnego w wężu. Przepływ przez zawór zwrotny może odbywać się tylko w jednym kierunku; jeśli tak nie jest, może pojawić się błąd P0173.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0173

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0173:

 1. Należy sprawdzić czujnik masowego przepływu powietrza (MAF). Sprawdź, czy połączenia elektryczne są w dobrym stanie. W razie potrzeby wymień czujnik.
 2. Jeśli nie widać czujnika oleju w złączu, należy sprawdzić ciśnienie paliwa w regulatorze pod kątem wycieków.
 3. Jeśli masz dostęp do narzędzia skanującego, sprawdź odczyt czujnika MAF (masowego przepływu powietrza).
 4. Porównaj z danymi producenta i jeśli nie są one zgodne, wymień masowy czujnik przepływu powietrza.
 5. Sprawdzić, czy wszystkie węże podciśnieniowe są nienaruszone i nie są popękane.
 6. Sprawdź złącza czujnika tlenu (O₂). Sprawdź, czy nie ma w nich oleju. Usunąć przyczynę wycieku oleju i wymienić czujnik zanieczyszczenia oleju O₂.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Należy od razu zaznaczyć, że najczęstszym problemem związanym z tym kodem jest czujnik masowego przepływu powietrza MAF lub przepływomierz powietrza. Dotyczy to w szczególności samochodów marki Mercedes, Volkswagen i innych pojazdów europejskich.

W przypadku pojazdów amerykańskich i azjatyckich kody P0171, P0172, P0174, P0175 są najczęściej spotykane w związku z usterkami korekcji zasilania paliwem.

Mówiąc prościej, jeśli wystąpi błąd P0173, ECU zauważyło, że wyważenie paliwa osiągnęło swój limit korekcji. Zasadniczo jest to dodawanie paliwa w celu zrekompensowania złych warunków, rzeczywistych lub domniemanych.

Jeśli masz ten kod i dostęp do skanera, zaobserwuj odczyt czujnika MAF w gramach/sek. Odczyty będą różne dla różnych samochodów. Zastanówmy się, co byłoby normalne dla Mercedesa (1,8 l), ponieważ to w nim tkwi główny problem.

Oczekuj 3,5-5g/s na biegu jałowym (optymalnie). Przy 2500 obr/min bez obciążenia powinno być od 9 do 12 g/s. W testach drogowych, przy pełnym otwarciu przepustnicy (WOT), wartość ta powinna wynosić 90 g/s lub znacznie więcej.

Jeśli nie ma jej w specyfikacji, należy ją wymienić. Jeśli podczas sprawdzania MAF do złącza nie przedostaje się olej, należy sprawdzić ciśnienie paliwa i upewnić się, że nie ma przecieków w regulatorze ani na zewnątrz niego.

Sprawdź wszystkie węże podciśnienia i upewnij się, że żaden z nich nie jest pęknięty, odłączony lub nie ma go wcale. Sprawdzić, czy nie ma wycieków podciśnienia na uszczelkach kolektora dolotowego lub pęknięć w przewodzie powietrza.

Jeśli silnik jest turbodoładowany, sprawdź, czy przewody są w dobrym stanie i czy nie przeciekają. Nieszczelne przewody turbosprężarki mogą powodować stan bogatej mieszanki.

Sprawdzić stan przewodu odpowietrzającego skrzynię korbową pod kolektorem dolotowym oraz działanie zaworu zwrotnego w przewodzie. Jeśli nie ma problemów z ciśnieniem paliwa, przewodami MAF lub przewodami podciśnienia, sprawdź, czy do wtyczek czujników O₂ nie dostaje się olej.

Uszkodzony czujnik O₂ może być przyczyną błędów P0173 lub P0170. Usuń przyczynę wycieku oleju i wymień czujnik tlenu na filtr oleju.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0173 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura
 • Audi
 • BMW
 • Honda
 • Hyundai (Tucson)
 • Jeep (Liberty)
 • Kia
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (W210)
 • Mitsubishi (Colt, Grandis, Montero, Outlander, Pajero)
 • Nissan
 • Opel
 • Toyota
 • VAZ

W przypadku kodu usterki P0173 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0101, P0125, P0150, P0151, P0218, P0442, P1188, P1189.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz