Kod błędu P0163 – niskie napięcie w obwodzie czujnika tlenu O2 (Bank 2, Czujnik 3)

Kod błędu P0163 brzmi jak „niskie napięcie w obwodzie czujnika tlenu O2 (Bank 2, Czujnik 3)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Oxygen O2 Sensor Circuit Low Voltage (Bank 2, Sensor 3)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0163

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0163 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0163 – niskie napięcie w obwodzie czujnika tlenu O2 (Bank 2, Czujnik 3)

Kod diagnostyczny P0163 odnosi się do trzeciego czujnika tlenu (O₂) znajdującego się w Banku 2, za katalizatorem. Ten czujnik mierzy ilość tlenu dostającego się do spalin.

Odgrywa on ważną rolę w układzie sterowania, który stale sprawdza poprawność mieszanki paliwowo-powietrznej. Wysyła on sygnał, który jest wykorzystywany do wspomagania zasilania paliwem zwrotnym.

Ten kod oznacza, że napięcie czujnika tlenu (O₂) jest niskie przez ponad 2 minuty. Jest to odbierane przez moduł sterujący silnika (ECM) jako stan niskiego napięcia i w konsekwencji ustawiany jest kod błędu P0163 OBD2.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0163 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka ostrzegawcza Check engine na panelu sterowania.
 2. Nadmierne zużycie paliwa.
 3. Nadmierne dymienie z rury wydechowej.

Usterka P0163 nie jest uważana za poważną usterkę, ponieważ zwykle nie powoduje poważnych problemów z jazdą. Jeśli jednak kod ten zostanie wykryty, zaleca się jak najszybsze usunięcie usterki. Długotrwałe ignorowanie problemu może doprowadzić do uszkodzenia katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P0163 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony może być czujnik tlenu O₂.
 • W obwodzie sygnałowym czujnika tlenu O₂ może występować zwarcie napięciowe.
 • Wysoka rezystancja lub otwarty obwód w obwodzie sygnału czujnika tlenu O₂.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0163

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0163:

 1. Wymień uszkodzony czujnik.
 2. Wyeliminuj zwarcie, rozwarcie lub wysoką rezystancję w obwodzie sygnałowym O₂.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Wszystkie zapisane dane i kody błędów należy odczytać za pomocą skanera OBD-II. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i przeprowadź jazdę próbną. Aby dowiedzieć się, czy kod P0163 pojawi się ponownie.

Sprawdź napięcie czujnika tlenu w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzia skanującego. Aby sprawdzić, czy czujnik działa prawidłowo. Sprawdź, czy przewody elektryczne czujnika tlenu i złącze nie są skorodowane lub uszkodzone.

Sprawdzić, czy czujnik tlenu nie jest zanieczyszczony płynem lub uszkodzony. Sprawdzić układ wydechowy pod kątem wycieków spalin i w razie potrzeby naprawić wszelkie nieszczelności.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0163 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Renault
 • Volkswagen
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0163 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0162, P0164, P0165, P0166, P0167.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz