Kod błędu P0158 – O₂ wysokie napięcie obwodu czujnika (Bank 2, Czujnik 2)

Kod błędu P0158 brzmi jak „O₂ wysokie napięcie obwodu czujnika (Bank 2, Czujnik 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O₂ Sensor Circuit High Voltage (Bank 2, Sensor 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0158

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0158 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0158 – O₂ wysokie napięcie obwodu czujnika (Bank 2, Czujnik 2)

Katalizator służy do ograniczania emisji szkodliwych substancji. Aby zapewnić prawidłowe działanie, za katalizatorem znajduje się czujnik O₂. Monitoruje on zawartość tlenu w gazach spalinowych za katalizatorem.

Następnie moduł PCM (Powertrain Control Module) porównuje odczyty po badaniu z odczytami przed badaniem. Aby ustalić, czy katalizator działa prawidłowo. Kod P0158 oznacza usterkę czujnika tlenu O₂. Znajduje się on za katalizatorem w banku czujników 2. Błąd oznacza, że napięcie sygnału jest zbyt wysokie.

Czujnik O₂ jest czujnikiem czteroprzewodowym. Dwa przewody służą do podłączenia elementu grzejnego i dwa przewody do podłączenia czujnika. Przy wyłączonym silniku na jednym przewodzie elementu grzejnego musi być napięcie akumulatora. A z drugiej strony uziemienie.

PCM dostarcza do czujnika O₂ napięcie 0,5 V, które zmienia się w zależności od zawartości tlenu w spalinach. PCM zapewnia również uziemienie czujnika.

Zmiany zawartości tlenu powodują zmianę rezystancji czujnika O₂. Ta zmiana rezystancji wpływa na napięcie 0,5 V dostarczane przez moduł PCM. Może się ona wahać od 0,1 do 0,9 V. Wartość 0,1 oznacza całkowite zubożenie, a 0,9 oznacza całkowite wzbogacenie.

Kod P0158 oznacza, że napięcie w obwodzie sygnałowym było wyższe niż normalnie. Warto zauważyć, że czujnik ten przełącza się wolniej i rzadziej niż czujniki prekatalizatora.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0158 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka kontrolna Check Engine (lampka ostrzegawcza usterki).
 2. Można zauważyć brak mocy i przeskakiwanie zapłonu w silniku.
 3. Zwiększone zużycie paliwa.
 4. Silnik pracuje z bogatą mieszanką.

Błąd P0158 jest uważany za wystarczająco poważny, aby spowodować problemy z obsługą pojazdu. W przypadku stwierdzenia tego kodu zaleca się jak najszybsze usunięcie usterki.

Przyczyny błędów

Kod P0158 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik tlenu O₂ (Bank 2, Czujnik 2).
 • Przewód czujnika tlenu O₂ może stykać się z elementem wydechowym.
 • Silnik pracuje z bogatą mieszanką (jeśli występują inne kody).
 • Otwory i zasysanie w układzie wydechowym prowadzą do nadmiernego wzbogacenia PCM silnika, co skutkuje nienormalnie wysokim odczytem (Bank 2, Czujnik 2).
 • W obwodzie sygnałowym może występować zwarcie.
 • PCM nie działa prawidłowo.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0158

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0158:

 1. Odczytaj wszystkie dane i kody błędów zapisane w pamięci PCM za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Obserwuj napięcie czujnika tlenu w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzia skanującego. Aby sprawdzić, czy czujnik działa prawidłowo.
 3. W razie potrzeby należy sprawdzić działanie czujnika temperatury płynu chłodzącego silnika.
 4. Sprawdź, czy w przewodach elektrycznych prowadzących do czujnika tlenu nie ma zwarć lub uszkodzeń.
 5. Zmierz ciśnienie paliwa za pomocą manometru.
 6. Ustalić, czy moduł sterujący (PCM) wymaga przeprogramowania lub wymiany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Zawsze warto kontrolować stan elementów układu wydechowego. Sprawdź, czy nie ma dziur, czy wiązka przewodów nie styka się z układem wydechowym itp. Uruchom silnik i sprawdź napięcie O₂ Bank 2 czujnika 2.

W przypadku czujników za katalizatorem może być konieczne zwiększenie prędkości obrotowej biegu jałowego, aż czujnik O₂ zacznie się przełączać, jeśli pracuje wolno. Jeśli zwiększenie prędkości obrotowej biegu jałowego powoduje spadek napięcia na czujniku, należy wymienić czujnik z powodu wolnej pracy.

Jeśli po uruchomieniu silnika i rozgrzaniu go do temperatury roboczej napięcie czujnika tlenu wynosi 1 V lub jest bliskie 1 V. Napięcie nie spada ani nie zmienia się, należy wyłączyć silnik i wymienić czujnik.

Odłącz czujnik 2 Bank 2 O₂ i sprawdź pewność uziemienia zarówno przy nagrzewnicy, jak i czujniku. Należy również upewnić się, że do elementu grzejnego jest podłączone dobre napięcie akumulatora.

Brak działania nagrzewnicy może być przyczyną usterek czujników, ale zazwyczaj są z tym związane kody usterek. Jeśli uziemienie jest w porządku i jest obecne napięcie akumulatora, podłącz przewód sygnałowy czujnika do przewodu uziemienia.

Urządzenie diagnostyczne powinno teraz wskazywać niskie lub bliskie zeru napięcie. Jeśli tak, to znaczy, że okablowanie jest w porządku. W takim przypadku należy wymienić czujnik. Upewnij się, że nie ma kontaktu z gorącymi częściami układu wydechowego. Upewnij się, że wiązka przewodów jest dobrze podłączona.

Po sprawdzeniu okablowania czujnika należy sprawdzić wiązkę przewodów przy złączu PCM. Konieczne może być zamocowanie kabla sygnałowego czujnika O₂ w pobliżu PCM w łatwo dostępnym miejscu. Aby po tym teście można było go naprawić.

Jeśli odczyt z czujnika O₂ spada, nie widać problemu z okablowaniem. Otwórz wiązkę przewodów i sprawdź wzrokowo, czy w wiązce nie ma problemów z przewodem sygnałowym. Można też poprowadzić inny przewód sygnałowy, przecinając i pozostawiając w wiązce przewód, z którym wystąpił problem. Jeśli jednak wynik jest taki sam, winny może być moduł PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0158 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Chevrolet (Silverado)
 • Chrysler
 • Dodge (Dakota, Stratus)
 • Ford (Focus)
 • Honda
 • Hyundai (Sonata)
 • Infiniti
 • Jeep (Grand Cherokee, Liberty)
 • Lexus (GS300, RX350)
 • Mitsubishi (Montero)
 • Nissan (Murano, Sentra)
 • Toyota (Camry, Land Cruiser, Prado)

W przypadku kodu usterki P0158 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0060, P0117, P0130, P0136, P0138, P0139, P0151, P0152, P0157, P0160, P0161, P0300, P0332, P0340, P0443, P0507, P1133, P1146, P1153, P1157, P1217.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz