Kod błędu P014E – czujnik O2 – powolna reakcja – od bogatego do ubogiego (Bank 2, Czujnik 1)

Kod błędu P014E brzmi jak „czujnik O2 – powolna reakcja – od bogatego do ubogiego (Bank 2, Czujnik 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Slow Response – Rich to Lean (Bank 2, Sensor 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P014E

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P014E jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P014E – czujnik O2 - powolna reakcja - od bogatego do ubogiego (Bank 2, Czujnik 1)

Gdy zapisany jest kod OBD-II P014E, moduł sterowania skrzynią biegów (PCM) wykrywa wolny czas reakcji z 1. czujnika tlenu O₂. W tym przypadku powolny czas reakcji dotyczy przejścia od stanu mieszanki bogatej do ubogiej. Bank 2 identyfikuje grupę silników, która nie zawiera cylindra 1.

Czujniki tlenu zbudowane są z wykorzystaniem elementu czujnikowego z dwutlenku cyrkonu. Jest on chroniony przez specjalnie zaprojektowaną wentylowaną stalową obudowę. Do PCM wysyłany jest sygnał elektryczny odpowiadający procentowej zawartości cząsteczek tlenu w spalinach silnika. Porównuje się ją z zawartością tlenu w otaczającym powietrzu.

Powstają odchylenia pomiędzy stężeniem cząsteczek tlenu w powietrzu atmosferycznym a stężeniem jonów tlenu w spalinach. Że rozgrzane jony tlenu wewnątrz czujnika O2 poruszają się bardzo szybko między warstwami platyny.

Te zmiany napięcia są identyfikowane przez PCM jako zmiany stężenia tlenu w spalinach. Co wskazuje, że silnik pracuje na ubogiej lub bogatej mieszance.

Jeśli czujnik tlenu O₂ nie działa szybko lub regularnie zgodnie z oczekiwaniami w określonym czasie i we wcześniej ustalonych okolicznościach. Wówczas zapisany zostanie kod błędu P014E i może zapalić się lampka na tablicy rozdzielczej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P014E dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zmniejszona moc silnika.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.

P014E nie jest uważany za poważny, pojazd będzie mógł ruszyć i kontynuować jazdę. Jednak długotrwała niewiedza może doprowadzić do awarii katalizatora i innych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P014E może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik tlenu O₂ może być uszkodzony.
 • Może dojść do uszkodzenia obwodu czujnika tlenu O₂.
 • Wysoka oporność lub przerwa w obwodzie sygnałowym czujnika tlenu O₂.
 • Katalizator jest zatkany.
 • Wyciek spalin z silnika.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P014E

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P014E:

 1. Odczytać wszystkie zapisane dane i kody usterek za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyścić kody usterek z pamięci komputera i wykonać jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P014E pojawi się ponownie.
 3. Obserwuj dane czujnika tlenu w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzia skanującego. Aby sprawdzić, czy napięcie spada poniżej 0,2 V, gdy samochód zwalnia.
 4. Sprawdź czujnik tlenu pod kątem zanieczyszczenia, spowodowanego wyciekiem płynu chłodzącego lub oleju silnikowego. W razie potrzeby wymienić czujnik tlenu O₂.
 5. Sprawdź, czy przewody elektryczne do czujnika tlenu nie są zawilgocone lub uszkodzone mechanicznie. Naprawić wszelkie znalezione usterki.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Upewnij się, że wszystkie inne kody zostały zdiagnozowane i naprawione, zanim zajmiesz się naszą usterką. Miej przygotowane jakieś narzędzia, np. skaner diagnostyczny, woltomierz cyfrowy. A także źródło informacji o pojazdach.

Sprawdzić wzrokowo wiązki przewodów i złącza systemu. Zwróć szczególną uwagę na wiązki w pobliżu gorących rur wydechowych i kolektorów. Również te, które są poprowadzone w pobliżu elementów o ostrych krawędziach.

Następnie podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszelkie zapisane kody usterek. Ta informacja może być przydatna, jeśli błąd wydaje się być pływający, więc zapisz go na później. Teraz wyczyść kody i zobacz czy kod P014E został skasowany.

Teraz uruchom silnik, pozwól mu osiągnąć normalną temperaturę pracy i pozwól mu pracować na biegu jałowym. Jeśli silnik pracuje sprawnie, dane z czujnika O₂ powinny regularnie wahać się w granicach od 1 do 9 miliwoltów. Jeśli oscylacja napięcia jest wolniejsza niż oczekiwana, zapisane zostanie P014E.

Podłączyć przewody pomiarowe woltomierza do masy czujnika i przewodów sygnałowych w celu monitorowania danych z czujnika O₂ w czasie rzeczywistym. Sprawdź rezystancję oraz sygnały napięcia i masy.

Aby zapobiec uszkodzeniu modułu sterującego, należy odłączyć odpowiednie sterowniki przed sprawdzeniem rezystancji obwodu systemu za pomocą woltomierza.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P014E może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Honda
 • Nissan (Maxima, NV200)
 • Toyota (Progres)
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P014E czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P014C, P014D, P014F, P015A, P015B, P015C, P015D.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz

Adblock
detector