Kod błędu P0142 – nieprawidłowe działanie obwodu czujnika tlenu O2 (Bank 1, Czujnik 3)

Kod błędu P0142 brzmi jak „nieprawidłowe działanie obwodu czujnika tlenu O2 (Bank 1, Czujnik 3)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Oxygen O2 Sensor Circuit Malfunction (Bank 1, Sensor 3)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0142

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0142 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0142 – nieprawidłowe działanie obwodu czujnika tlenu O2 (Bank 1, Czujnik 3)

Kod diagnostyczny P0142 odnosi się do trzeciego czujnika tlenu (O₂), znajdującego się w Banku 1, za katalizatorem. Mierzy on ilość tlenu dostającego się do gazów spalinowych.

Do czujnika O₂ dochodzą cztery przewody. Dwa przewody służą do podłączenia elementu grzejnego, a dwa przewody do podłączenia danych z czujnika. Przy wyłączonym silniku na jednym przewodzie elementu grzejnego musi być napięcie akumulatora. A z drugiej strony uziemienie.

PCM dostarcza napięcie 0,5 V do czujnika O₂, które zmienia się w zależności od zawartości tlenu w spalinach. PCM zapewnia również uziemienie czujnika.

Zmiany zawartości tlenu powodują zmianę rezystancji czujnika O₂. Ta zmiana rezystancji wpływa na napięcie 0,5 V dostarczane przez moduł PCM. Może się ona wahać od 0,1 do 0,9 V. Wartość 0,1 oznacza całkowite zubożenie, a 0,9 oznacza całkowite wzbogacenie.

Ten kod oznacza, że napięcie czujnika tlenu (O₂) jest niskie od ponad 2 minut lub czujnik w ogóle nie jest aktywny. Jest to odbierane przez moduł sterujący silnika (ECM) jako usterka i w konsekwencji ustawiany jest kod błędu P0142 OBD2.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0142 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka ostrzegawcza Check engine na panelu sterowania.
 2. Nadmierne zużycie paliwa.
 3. Nadmierne dymienie z rury wydechowej.

Błąd P0142 oznacza usterkę czujnika tlenu. Uniemożliwia to prawidłową regulację proporcji mieszanki paliwowo-powietrznej przez ECM pojazdu. Zużycie paliwa może wzrosnąć, a zignorowanie problemu może doprowadzić do uszkodzenia elementów układu wydechowego lub silnika.

Przyczyny błędów

Kod P0142 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik tlenu O₂ może być uszkodzony.
 • W obwodzie sygnałowym czujnika tlenu O₂ może występować zwarcie napięciowe.
 • Wysoka rezystancja lub przerwa w obwodzie sygnałowym czujnika tlenu O₂.
 • Kontakt między przewodami a gorącymi częściami układu wydechowego.
 • Uszkodzenia i wycieki powietrza przed czujnikiem tlenu.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0142

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0142:

 1. Wymień uszkodzony czujnik.
 2. Wyeliminuj zwarcie, rozwarcie lub wysoką rezystancję w obwodzie sygnałowym O₂.
 3. Wyeliminowanie wlotu powietrza.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Wszystkie zapisane dane i kody błędów należy odczytać za pomocą skanera OBD-II. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i przeprowadź jazdę próbną pojazdu. Aby dowiedzieć się, czy kod P0142 pojawi się ponownie.

Sprawdź napięcie czujnika tlenu w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzia skanującego. Aby sprawdzić, czy czujnik działa prawidłowo. Sprawdź, czy przewody elektryczne czujnika tlenu i złącze nie są skorodowane lub uszkodzone.

Sprawdzić, czy czujnik tlenu nie jest zanieczyszczony płynem lub uszkodzony. Sprawdzić układ wydechowy pod kątem wycieków spalin i w razie potrzeby naprawić wszelkie nieszczelności.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0142 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Ford
 • Land Rover (Range Rover)
 • Lexus (IS250)
 • Mazda
 • Mitsubishi
 • Nissan
 • Opel (Zafira)
 • Toyota (Camry)

W przypadku kodu usterki P0142 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0143, P0144, P0145, P0146, P0147.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz