Kod błędu P013F – opóźniona reakcja czujnika O2 – od ubogiego do bogatego (Bank 1, Czujnik 2)

Kod błędu P013F brzmi jak „opóźniona reakcja czujnika O2 – od ubogiego do bogatego (Bank 1, Czujnik 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Delayed Response – Lean to Rich (Bank 1, Sensor 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P013F

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P013F jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P013F – opóźniona reakcja czujnika O2 – od ubogiego do bogatego (Bank 1, Czujnik 2)

Gdy zapisany jest kod OBD-II P013F, moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrywa opóźnioną odpowiedź z drugiego czujnika tlenu O₂. W tym przypadku powolny czas reakcji występuje od stanu mieszanki ubogiej do bogatej. Bank 1 identyfikuje grupę silników, w której znajduje się cylinder 1.

Czujniki tlenu zbudowane są z wykorzystaniem elementu czujnikowego z dwutlenku cyrkonu. Jest on chroniony przez specjalnie zaprojektowaną wentylowaną stalową obudowę. Do PCM wysyłany jest sygnał elektryczny odpowiadający procentowej zawartości cząsteczek tlenu w spalinach silnika. Porównuje się ją z zawartością tlenu w otaczającym powietrzu.

Powstają odchylenia pomiędzy stężeniem cząsteczek tlenu w powietrzu atmosferycznym a stężeniem jonów tlenu w spalinach. Że rozgrzane jony tlenu wewnątrz czujnika O2 poruszają się bardzo szybko między warstwami platyny.

Te zmiany napięcia są identyfikowane przez PCM jako zmiany stężenia tlenu w spalinach. Co wskazuje, że silnik pracuje na ubogiej lub bogatej mieszance.

Jeśli czujnik tlenu O₂ nie działa szybko lub regularnie zgodnie z oczekiwaniami w określonym czasie i we wcześniej ustalonych okolicznościach. Wówczas zapisany zostanie kod błędu P013F i może zapalić się lampka na tablicy rozdzielczej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P013F dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zmniejszona moc silnika.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.

Usterka P013F nie jest uważana za poważną, pojazd będzie można uruchomić i kontynuować pracę. Jednak długotrwałe ignorowanie go może doprowadzić do awarii katalizatora i innych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P013F może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik O₂ może być uszkodzony.
 • Może dojść do uszkodzenia obwodu czujnika tlenu O₂.
 • Wysoka oporność lub przerwa w obwodzie sygnałowym czujnika tlenu O₂.
 • Katalizator jest zatkany.
 • Wyciek spalin z silnika.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P013F

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P013F:

 1. Odczytać wszystkie zapisane dane i kody usterek za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyścić kody usterek z pamięci komputera i wykonać jazdę próbną, aby sprawdzić, czy usterka P013F pojawi się ponownie.
 3. Obserwuj dane czujnika tlenu w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzia skanującego. Aby sprawdzić, czy napięcie spada poniżej 0,2 V, gdy samochód zwalnia.
 4. Sprawdź czujnik tlenu pod kątem zanieczyszczenia spowodowanego wyciekiem płynu chłodzącego lub oleju silnikowego. W razie potrzeby wymienić czujnik tlenu O₂.
 5. Sprawdź, czy przewody elektryczne do czujnika tlenu nie są zawilgocone lub uszkodzone mechanicznie. Naprawić wszelkie znalezione usterki.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed zajęciem się błędem P013F należy sprawdzić, czy wszystkie inne kody zostały zdiagnozowane i naprawione. Miej przygotowane jakieś narzędzia, np. skaner diagnostyczny, woltomierz cyfrowy. A także źródło informacji o pojazdach.

Sprawdzić wzrokowo wiązki przewodów i złącza systemu. Zwróć szczególną uwagę na wiązki w pobliżu gorących rur wydechowych i kolektorów. Również te, które są poprowadzone w pobliżu elementów o ostrych krawędziach.

Następnie podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszelkie zapisane kody usterek. Ta informacja może być przydatna, jeśli błąd wydaje się być pływający, więc zapisz go na później. Teraz wyczyść kody i zobacz czy kod P013F został skasowany.

Teraz uruchom silnik, pozwól mu osiągnąć normalną temperaturę pracy i pozwól mu pracować na biegu jałowym. Jeśli silnik pracuje sprawnie, dane czujnika O₂ powinny regularnie wahać się w granicach od 1 do 9 miliwoltów. Jeśli napięcie zmienia się wolniej niż oczekiwano, zapisany zostanie P013F.

Podłącz przewody pomiarowe woltomierza do masy czujnika i przewodów sygnałowych, aby monitorować dane z czujnika O₂ w czasie rzeczywistym. Sprawdź rezystancję, a także sygnały napięcia i masy.

Aby zapobiec uszkodzeniu modułu sterującego, należy odłączyć odpowiednie sterowniki przed sprawdzeniem rezystancji obwodu systemu za pomocą woltomierza.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P013F może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet (Aveo, Malibu)
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Honda
 • Iveco (Daily)
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Insignia)
 • Subaru (Impreza)
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P013F czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P013E, P014A, P014B, P015A, P015B, P015C, P015D.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz