Kod błędu P012A – usterka obwodu czujnika ciśnienia wlotowego turbosprężarki/nadsprężarki (za przepustnicą)

Kod błędu P012A brzmi jak „usterka obwodu czujnika ciśnienia wlotowego turbosprężarki/nadsprężarki (za przepustnicą)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger/Supercharger Inlet Pressure (TCIP) Sensor Circuit Malfunction (Downstream of throttle valve)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P012A

Zapisany kod błędu P012A wskazuje, że moduł sterujący (PCM) wykrył problem w układzie turbosprężarki lub doładowania. W tym przypadku wykryto usterkę w obwodzie czujnika ciśnienia wlotowego turbosprężarki. Który jest za przepustnicą.

Kod błędu P012A – usterka obwodu czujnika ciśnienia wlotowego turbosprężarki/nadsprężarki (za przepustnicą)

W systemach z indukcją wymuszoną ciśnienie wlotowe musi być zróżnicowane i dostosowane do mocy wymaganej w danym momencie. Do tego celu służy zawór regulujący doładowanie. Jest to monitorowane i kontrolowane przez moduł sterujący silnika w celu zapewnienia silnikowi idealnej mieszanki paliwowo-powietrznej.

Odbywa się to poprzez mechaniczną regulację łopatek turbosprężarki/sprężarki. Łopatki odpowiadają za regulację ilości doładowania, które podaje powietrze do komory spalania. Jeśli PCM straci kontrolę nad turbosprężarką, prowadzi to do nieregularnej pracy silnika.

Kod usterki P012A jest aktywowany, gdy moduł sterowania silnikiem wykryje, że w obwodzie czujnika ciśnienia wlotowego turbosprężarki wystąpiła usterka. Określa on, który konkretnie czujnik wlotowy ma usterkę i jego lokalizację. Mianowicie, po przejściu przez przepustnicę.

Po czym sterownik włącza lampkę ostrzegawczą silnika (CEL). A błąd jest zapisywany w pamięci jako usterka w układzie sterowania doładowaniem.

Może upłynąć kilka cykli awarii, aby lampka kontrolna MIL uaktywniła się na tablicy rozdzielczej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P012A dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, a reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Może również wystąpić zwiększony hałas silnika, grzechotanie i stukanie.
 8. Pojazd może wejść w tryb awaryjny.

Poziom ciężkości kodu usterki P012A jest średni lub wysoki, w zależności od objawów. Usterki tej nie należy ignorować, gdyż grozi to uszkodzeniem wewnętrznych elementów silnika. Dlatego w interesie użytkownika leży jak najszybsze usunięcie usterek w systemie wtrysku wymuszonego.

Przyczyny błędów

Kod P012A może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik ciśnienia wlotowego turbosprężarki jest uszkodzony.
 • Korozja powodująca wysoką rezystancję na złączach lub stykach.
 • Zużyte lub zwarte okablowanie.
 • Zatkany lub uszkodzony filtr powietrza.
 • Wyciek gazów spalinowych.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P012A

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P012A:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P012A pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź czujnik ciśnienia wlotowego turbosprężarki.
 4. Sprawdzić filtr powietrza, może wymagać wymiany.
 5. Sprawdzić złącze i okablowanie pod kątem uszkodzeń, luzów i korozji.
 6. Sprawdź moduł PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Turbiny zazwyczaj obracają się z niesamowitą prędkością od 100 000 do 150 000 obrotów na minutę. Nie tolerują niewyważenia lub braku czystego oleju w łożysku.

Proces diagnozy błędu P012A najlepiej rozpocząć od najczęstszych problemów z turbo. Będą one wymagały takich narzędzi jak próżniomierz i manometr zegarowy.

Kontrola podciśnienia

Sprawdź, czy silnik pracuje prawidłowo, czy nie ma przeskoków zapłonu lub kodów związanych z uszkodzonym czujnikiem detonacji. Następnie sprawdź, czy zaciski na wylocie z turbosprężarki, intercoolera i korpusu przepustnicy są szczelne.

Sprawdzić kolektor dolotowy pod kątem wszelkiego rodzaju nieszczelności, w tym węży podciśnieniowych. Zdjąć dźwignię z przepustnicy. Ręcznie obsługuj zawór, szukając zakleszczenia zaworu powodującego spadek doładowania.

Pomiar ciśnienia doładowania, kontrola turbosprężarki

Zlokalizuj podciśnienie bez otworów w kolektorze dolotowym i zainstaluj miernik podciśnienia. Uruchomić silnik. Na biegu jałowym silnik powinien mieć podciśnienie 1-1,5 atmosfery. Jeśli mniej niż 1 atmosfera, katalizator jest uszkodzony i nie pozwala na doładowanie.

Szybko rozpędzić silnik do 5000 obr/min i zwolnić przepustnicę, obserwując manometr podciśnieniowy wskazujący ciśnienie doładowania. Jeśli ciśnienie doładowania wzrasta powyżej 1,3 atmosfery to zawór przelewowy jest uszkodzony.

Zatrzymaj silnik i pozwól mu ostygnąć. Zdejmij wąż wydechowy turbiny i zajrzyj do środka, aby upewnić się, że łopatki nie ocierają się o obudowę. Szukaj wygiętych lub brakujących łopatek lub oleju w turbosprężarce. Obracać łopatki ręcznie, szukając oporu wskazującego na usterkę turbosprężarki.

Sprawdzić przewody olejowe od bloku cylindrów do łożyska środkowego i przewód powrotny od łożyska do miski olejowej pod kątem szczelności. Umieścić czujnik zegarowy na wylocie turbiny i obrócić wałek turbiny. Jeśli luz osiowy przekracza 0,003, łożysko środkowe jest uszkodzone.

Okablowanie i czujnik ciśnienia

Jeśli po wszystkich kontrolach nie stwierdzono żadnych problemów, ale kod P012A nie zniknął, należy sprawdzić elementy elektryczne. Czujnik i związane z nim obwody powinny być przetestowane.

Odłączyć wiązkę przewodów i sprawdzić obwód sterowania. Sprawdź, czy w obwodzie zasilającym obecne jest napięcie 12 V. Powinny pokazywać przy włączonym zapłonie. Jeśli ich nie ma lub są obecne przy wyłączonym zapłonie, naprawić okablowanie od PCM do czujnika.

Sprawdź, czy uziemienie jest bezpieczne. Podłączyć lampę kontrolną do plusa akumulatora, a drugi koniec dotknąć do obwodu masy czujnika. Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P012A może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A4)
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Nissan (Juke, Qashqai)
 • Renault (Duster)
 • Saturn
 • Subaru
 • Volkswagen (Amarok, Crafter, Transporter)

W przypadku kodu usterki P012A czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P012B, P012C, P012D, P012E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz