Kod błędu P0119 – czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika 1 obwód przerywany/niedokładny

Kod błędu P0119 brzmi jak „czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika 1 obwód przerywany/niedokładny”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Coolant Temperature (ECT) Sensor 1 Circuit Intermittent/Erratic”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0119

Przerywany sygnał w obwodzie temperatury płynu chłodzącego wygeneruje kod OBD-II P0119. Ma to miejsce, gdy PCM wykryje wartość napięcia lub rezystancji, która odbiega lub przerywa w dowolnym kierunku od parametrów projektowych. Odchylenie powinno wynosić około 10% w danym okresie czasu.

Kod błędu P0119 – czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika 1 obwód przerywany/niedokładny

Czujniki temperatury w nowoczesnych silnikach są typu zmiennooporowego, które przetwarzają temperaturę na napięcia sygnałowe. Im zimniejszy płyn chłodzący silnik, tym większy opór. Wraz ze wzrostem temperatury płynu chłodzącego opór spada, zwiększając tym samym napięcie sygnału do PCM.

Rzadko zdarza się, aby silnik miał tylko jeden czujnik temperatury płynu chłodzącego. W większości przypadków do sterowania termometrem wykorzystywany jest jeden czujnik. Drugi steruje elektrycznym wentylatorem chłodnicy lub zaworami zimnego startu w niektórych starszych systemach.

Niektóre silniki Diesla mogą mieć specjalny czujnik temperatury płynu chłodzącego, który steruje świecami żarowymi.

W rezultacie, gdy zmienia się temperatura płynu chłodzącego, zmienia się opór i PCM to widzi. Gdy silnik jest zimny, opór jest wysoki. Gdy silnik jest ciepły, opór jest niski. Jeśli PCM wykryje stan napięcia, który jest przekazywany z przerwą, ustawiony zostanie błąd P0119.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0119 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik staje lub słabo się uruchamia (zwłaszcza przy rozruchu zimnego silnika).
 3. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Silnik pojazdu przegrzewa się.
 5. Czarny dym z rury wydechowej przy stosowaniu bogatej mieszanki.
 6. Nadmierna emisja NOx może wystąpić, gdy mieszanka jest uboga.
 7. Nieprawidłowa praca wentylatorów chłodzących.

Błąd P0119 nie jest poważną usterką; samochód będzie można uruchomić i kontynuować pracę. Lepiej jednak rozwiązać go jak najszybciej, gdyż nieprawidłowa wymiana ciepła może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P0119 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Nastąpiła awaria czujnika ECT.
 • Otwarty obwód w czujniku temperatury płynu chłodzącego.
 • Uszkodzona jest wiązka przewodów czujnika temperatury płynu chłodzącego lub złącze.
 • Niski poziom płynu chłodzącego silnik.
 • Termostat płynu chłodzącego silnik nie otwiera się przy odpowiedniej temperaturze.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0119

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0119:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P0119.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź poziom płynu chłodzącego (silnik powinien być zimny).
 4. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia związane z czujnikiem pod kątem poluzowania i uszkodzenia. W razie potrzeby naprawić usterki.
 5. Jeśli czujnik ECT uległ awarii, należy go wymienić.
 6. Sprawdź termostat; jeśli uległ awarii, wymień go.
 7. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem do usunięcia błędu P0119, jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z konkretnym pojazdem.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową, aby sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem oczywistych wad, takich jak zadrapania, otarcia, odsłonięte przewody lub ślady spalenia. Następnie należy sprawdzić złącza i połączenia pod kątem bezpieczeństwa, korozji i uszkodzeń styków.

Należy dokładnie sprawdzić integralność wiązek przewodów i zabezpieczyć wszelkie luźne przewody. Jeśli znajdziesz spalony przewód, przylutuj go i upewnij się, że jest odpowiednio zaizolowany.

Sprawdź płyn chłodzący i termostat

Sprawdź, czy poziom płynu chłodzącego jest prawidłowy, zarówno w chłodnicy (gdy jest zimna), jak i w zbiorniku przelewowym płynu chłodzącego. Sprawdzić, czy nie ma wycieków i czy kapturek uszczelniający działa prawidłowo.

Jeśli w układzie jest za mało płynu chłodzącego, silnik może nie rozgrzać się prawidłowo. Bo jeśli czujnik temperatury nie będzie miał kontaktu z płynem chłodzącym to nie odczyta temperatury.

Za pomocą termometru bezdotykowego lub narzędzia skanującego w czasie rzeczywistym sprawdź, czy silnik rozgrzewa się prawidłowo. Normalnie górny wąż chłodnicy powinien pozostać stosunkowo zimny do momentu otwarcia termostatu. Po czym szybko się nagrzeje.

Jeśli termostat jest otwarty, płyn chłodzący będzie płynął w sposób ciągły, uniemożliwiając osiągnięcie przez silnik temperatury roboczej. Może to być również przyczyną kodu usterki P0119.

Za pomocą termometru lub narzędzia diagnostycznego sprawdź temperaturę silnika po 10-15 minutach pracy. Jeśli temperatura nie osiąga temperatury roboczej, sprawdź czujnik ECT.

Sprawdzić czujnik temperatury płynu chłodzącego (ECT)

Sprawdzić wizualnie czujnik pod kątem uszkodzeń przewodów lub złączy i w razie potrzeby naprawić. Następnie podłącz skaner OBD2, jeśli temperatura silnika jest nadmiernie wysoka, około 140°C, nie jest to normalne.

Odłącz czujnik na silniku i zobacz czy odczyt spadnie o np. 10°C. Jeśli tak, to prawdopodobnie czujnik jest uszkodzony, zwarty wewnętrznie, co powoduje przekazywanie do PCM sygnału o niskiej rezystancji.

Ale, jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że to czujnik, a nie okablowanie, możesz przeprowadzić test. Sprawdź rezystancję czujnika względem masy za pomocą omomierza. Rezystancja zwykłego czujnika będzie się nieco różnić w zależności od samochodu.

Ale ogólnie, jeśli temperatura silnika wynosi około 95 stopni Celsjusza, to opór będzie wynosił około 200 omów. W temperaturze około -20°C opór będzie wynosił ponad 10 000 omów.

Użyj tego testu, aby określić, czy opór czujnika odpowiada temperaturze twojego silnika. Jeśli nie zgadza się z temperaturą silnika, to prawdopodobnie masz uszkodzony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0119 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Cadillac (CTS)
 • Chevrolet (Aveo, Cruze, Spark, Traverse)
 • Citroen
 • Ford (Expedition, F-150, Transit)
 • GMC (Acadia)
 • Hyundai
 • Kia
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Astra, Mokka)
 • Peugeot (308)
 • Renault (Duster, Logan)
 • Saab
 • Subaru (Outback)

W przypadku kodu usterki P0119 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0115, P0116, P0117, P0118.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz