Kod błędu P0115 – nieprawidłowe działanie czujnika temperatury płynu chłodzącego silnika 1 circuit malfunction

Kod błędu P0115 brzmi jak „nieprawidłowe działanie czujnika temperatury płynu chłodzącego silnika 1 circuit malfunction”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Coolant Temperature (ECT) Sensor 1 Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0115

W przypadku wystąpienia usterki w układzie temperatury płynu chłodzącego pojawi się kod OBD-II P0115. Dzieje się tak, gdy PCM wykryje napięcie lub wartość rezystancji, które odbiegają w obu kierunkach od parametrów projektowych. Odchylenie to powinno wynosić około 10% w danym okresie czasu.

Kod błędu P0115 – nieprawidłowe działanie czujnika temperatury płynu chłodzącego silnika 1 circuit malfunction

Czujniki temperatury w nowoczesnych silnikach są czujnikami o zmiennej rezystancji, które przetwarzają temperaturę na napięcie sygnału. Im zimniejszy jest płyn chłodzący silnik, tym większy jest opór. Wraz ze wzrostem temperatury płynu chłodzącego spada rezystancja, co powoduje wzrost napięcia sygnału do PCM.

Rzadko zdarza się, aby silnik miał tylko jeden czujnik temperatury płynu chłodzącego. W większości przypadków do sterowania termometrem używany jest jeden czujnik. Drugi steruje elektrycznym wentylatorem chłodnicy lub zaworami zimnego startu w niektórych starszych systemach.

Niektóre silniki wysokoprężne mogą być wyposażone w specjalny czujnik temperatury płynu chłodzącego do sterowania świecami żarowymi.

W związku z tym, gdy zmienia się temperatura płynu chłodzącego, zmienia się opór i PCM to zauważa. Gdy silnik jest zimny, opór jest duży. Gdy silnik jest ciepły, opór jest niski. Jeżeli PCM wykryje stan napięcia, który wydaje się nienormalnie niski lub wysoki, zostanie ustawiony błąd P0115.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0115 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia (zwłaszcza przy rozruchu zimnego silnika).
 3. Płynne obroty i próby zgaśnięcia na biegu jałowym.
 4. Silnik pojazdu przegrzewa się.
 5. Czarny dym z rury wydechowej przy stosowaniu bogatej mieszanki.
 6. W przypadku ubogiej mieszanki może wystąpić nadmierna emisja NOx.
 7. Nieprawidłowe działanie wentylatorów chłodzących.

Błąd P0115 nie jest poważną usterką, pojazd można ponownie uruchomić i kontynuować jazdę. Jednak lepiej jest rozwiązać ten problem jak najszybciej, ponieważ nieprawidłowa wymiana ciepła może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P0115 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik ECT.
 • Uszkodzony obwód czujnika temperatury płynu chłodzącego.
 • Wiązka przewodów czujnika temperatury płynu chłodzącego lub złącze są uszkodzone.
 • Poziom płynu chłodzącego silnik jest niski.
 • Termostat płynu chłodzącego silnik nie otwiera się przy odpowiedniej temperaturze.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0115

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0115:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P0115.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i przeprowadź jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd wystąpi ponownie.
 3. Sprawdzić poziom płynu chłodzącego (silnik powinien być zimny).
 4. Sprawdzić wzrokowo, czy przewody elektryczne i połączenia z czujnikiem nie są poluzowane lub uszkodzone. W razie potrzeby usuń usterki.
 5. Jeśli czujnik ECT uległ uszkodzeniu, należy go wymienić.
 6. Sprawdzić termostat; jeśli uległ uszkodzeniu, należy go wymienić.
 7. Ponownie wyczyść kod błędu z pamięci komputera, a następnie przeprowadź jazdę próbną, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w usuwaniu błędu P0115 jest zapoznanie się z Technicznymi Biuletynami Serwisowymi (TSB). Informacje o znanych problemach z danym pojazdem.

Wykonaj dokładną kontrolę wzrokową, aby sprawdzić, czy w wiązce przewodów nie ma widocznych uszkodzeń, takich jak zadrapania, otarcia, odsłonięte przewody lub ślady po przypaleniu. Następnie należy sprawdzić złącza i połączenia pod kątem bezpieczeństwa, korozji i uszkodzeń styków.

Należy dokładnie sprawdzić integralność wiązek przewodów i zabezpieczyć wszelkie luźne przewody. Jeśli znajdziesz spalony drut, przylutuj go i upewnij się, że jest odpowiednio zaizolowany.

Sprawdź płyn chłodzący i termostat

Sprawdź, czy poziom płynu chłodzącego jest prawidłowy, zarówno w chłodnicy (gdy jest zimna), jak i w zbiorniku przelewowym płynu chłodzącego. Sprawdzić, czy nie ma wycieków i czy korek uszczelniający działa prawidłowo.

Jeśli w układzie nie ma wystarczającej ilości płynu chłodzącego, silnik może nie rozgrzać się prawidłowo. Ponieważ jeśli czujnik temperatury nie ma kontaktu z cieczą chłodzącą, nie odczyta temperatury.

Za pomocą termometru bezdotykowego lub narzędzia skanującego działającego w czasie rzeczywistym sprawdź, czy silnik rozgrzewa się prawidłowo. Zwykle górny przewód chłodnicy powinien pozostać stosunkowo zimny do czasu otwarcia termostatu. Następnie szybko się nagrzewa.

Jeśli termostat jest otwarty, płyn chłodzący będzie stale wypływał, uniemożliwiając osiągnięcie przez silnik temperatury roboczej. Może to być również przyczyną kodu usterki P0115.

Po 10-15 minutach pracy należy sprawdzić temperaturę silnika za pomocą termometru lub przyrządu diagnostycznego. Jeżeli temperatura nie osiąga temperatury roboczej, należy sprawdzić czujnik ECT.

Sprawdzić czujnik temperatury płynu chłodzącego (ECT)

Sprawdź wizualnie, czy czujnik nie ma uszkodzonych przewodów lub złączy i w razie potrzeby napraw. Następnie podłącz skaner OBD2, jeśli temperatura silnika jest zbyt wysoka, około 140°C, nie jest to normalne.

Odłącz czujnik w silniku i sprawdź, czy odczyt spadnie np. o 10°C. Jeśli tak jest, czujnik jest prawdopodobnie uszkodzony, ma wewnętrzne zwarcie, co powoduje przesyłanie do PCM sygnału o niskiej rezystancji.

Jeśli jednak chcesz mieć całkowitą pewność, że to czujnik, a nie okablowanie, możesz przeprowadzić test. Sprawdź rezystancję czujnika względem masy za pomocą omomierza. Oporność zwykłego czujnika różni się nieznacznie w zależności od samochodu.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, jeśli temperatura silnika wynosi około 95 stopni Celsjusza, opór będzie wynosił około 200 omów. W temperaturze około -20°C opór będzie wynosił ponad 10 000 omów.

Za pomocą tego testu można sprawdzić, czy rezystancja czujnika odpowiada temperaturze silnika. Jeśli nie odpowiada ona temperaturze silnika, prawdopodobnie czujnik jest uszkodzony.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0115 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Alfa Romeo (156, GTV)
 • Chery
 • Citroen (C4)
 • Daewoo (Matiz)
 • Fiat (Albea, Doblo, Ducato)
 • Ford (F-150, Transit)
 • Hyundai (Porter, Santa Fe, Terracan)
 • Kia
 • Mazda (CX-5)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Mitsubishi (Lancer)
 • Nissan (Maxima, Sunny, Wingroad)
 • Opel (Astra, Combo, Corsa, Vectra, Zafira)
 • Peugeot (206)
 • Renault (Logan)
 • Subaru (Impreza)
 • Suzuki
 • Toyota (Avalon, Camry, Corolla, Highlander, Solara, Tercel)
 • Volkswagen (Golf)
 • GAZelle
 • LADA (Niva)
 • MAZ
 • VAZ

W przypadku kodu usterki P0115 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0110, P0113, P0116, P0117, P0118, P0119, P011A, P0120, P0125, P0128, P0141, P0155, P0325, P0330, P0597, P0655, P1151, P1153, P1410.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz