Kod błędu P010F – masowy lub objętościowy czujnik przepływu powietrza „A/B” korelacja

Kod błędu P010F brzmi jak „masowy lub objętościowy czujnik przepływu powietrza „A/B” korelacja”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Mass or Volume Air Flow (MAF/VAF) Sensor „A/B” Correlation”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P010F

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P010F jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P010F – masowy lub objętościowy czujnik przepływu powietrza

Zapisany kod P010F oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył błąd masowego przepływu powietrza (MAF) lub objętościowego przepływu powietrza (VAF). Ten błąd dotyczy pojazdów wyposażonych w wiele źródeł powietrza dolotowego, które wymagają wielu czujników MAF/VAF.

Podczas pracy silnika spalinowego powstaje wysokie podciśnienie, które zasysa powietrze niezbędne do zakończenia procesu spalania. Zasysane powietrze jest regulowane przez przepustnicę podczas przyspieszania i zawór regulacji powietrza na biegu jałowym (IAC), gdy silnik pracuje na biegu jałowym.

Aby zoptymalizować zużycie paliwa i zminimalizować szkodliwe emisje spalin, niezbędny jest właściwy stosunek paliwa do powietrza. Powietrze wchodzące do dolotu jest mierzone za pomocą czujników MAF lub VAF.

Strategia dostarczania paliwa i zapłonu jest obliczana (PCM) z wykorzystaniem danych uzyskanych z tych czujników. Powietrze, które przechodzi przez te urządzenia nazywane jest powietrzem dozowanym.

Jeśli w pojeździe zastosowano więcej niż jeden czujnik MAF/VAF, PCM porównuje dane między nimi, chcąc uzyskać te same dane.

Jeśli stopień przepływu powietrza lub napięcie czujnika 'A/B’ zmieni się o więcej niż zaprogramowana ilość. Kod P010F zostanie zapisany i może zapalić się kontrolka usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P010F dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą być również obecne kody zubożonych lub bogatych spalin.
 3. Zmniejszona wydajność silnika.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.
 5. Silnik nie daje się rozpędzić, reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 6. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 7. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.

Usterka P010F jest poważną usterką, ponieważ może wpływać na właściwości jezdne i problemy z wydajnością paliwową. Zaleca się zatem jak najszybsze jej usunięcie.

Przyczyny błędów

Kod P010F może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony masowy czujnik przepływu lub objętościowy czujnik przepływu (MAF/VAF).
 • Czujnik masy lub objętościowego strumienia powietrza (MAF/VAF) może być zabrudzony.
 • Nieszczelny dolot powietrza.
 • Wiązka elektryczna lub złącza do czujnika przepływu masowego lub objętościowego (MAF/VAF) mogą być postrzępione (otwarte, zwarte, złe połączenie itp.).
 • Zawór odpowietrzający opary paliwa ze zbiornika jest uszkodzony i wprowadza dodatkowe powietrze do portu dolotowego.
 • Zużyta lub uszkodzona uszczelka pod przepustnicą lub kolektorem dolotowym.
 • Zużyte przewody podciśnienia.
 • Zatkany katalizator (w niektórych modelach).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P010F

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P010F:

 1. Sprawdzić wszystkie kable i odpowiednie złącza prowadzące do masowego lub wolumetrycznego czujnika przepływu powietrza (MAF/VAF). Sprawdź, czy nie są one uszkodzone lub postrzępione. W razie potrzeby naprawić lub wymienić.
 2. Sprawdź, czy nie ma wycieków powietrza w układzie dolotowym. Skoryguj problem, jeśli znajdziesz nieszczelność.
 3. Sprawdź okablowanie elektryczne do masowego lub objętościowego czujnika przepływu powietrza (MAF/VAF). W przypadku stwierdzenia uszkodzenia należy je wymienić.
 4. Jeśli filtr powietrza jest zabrudzony, należy go wymienić.
 5. Istnieją układy dolotowe powietrza z sitem, w takim przypadku należy zadbać o jego czystość.
 6. Ten kod może być spowodowany wysoką rezystancją w obwodzie masy czujnika ciśnienia bezwzględnego (MAF/VAF). W takim przypadku należy wymienić czujnik.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdź wszystkie przewody, a także złącza czujnika przepływu masy lub objętości. Upewnij się, że są one nienaruszone, nie są postrzępione ani złamane. Wiązka przewodów nie może być poprowadzona zbyt blisko przewodów lub cewek zapłonowych, przekaźników itp.

Sprawdź wizualnie, czy w układzie dolotowym powietrza nie ma oczywistych wycieków powietrza. Również brak podciśnienia na czujniku MAP może powodować ten kod błędu. Warto sprawdzić filtr powietrza, jeśli jest brudny należy go wymienić. Jeśli w układzie dolotowym powietrza znajduje się ekran, upewnij się, że jest on czysty.

Dokładnie sprawdź czujnik masowego przepływu powietrza pod kątem zanieczyszczeń takich jak brud, kurz, olej itp. Wyczyść dokładnie sprayem do czyszczenia MAF, w niektórych przypadkach pomaga to pozbyć się błędu P010F.

Niski minimalny przepływ powietrza przez port czujnika może spowodować ustawienie tego kodu błędu na biegu jałowym lub podczas zwalniania. Sprawdź, czy nie ma wycieków podciśnienia za czujnikiem masy lub objętościowego strumienia powietrza.

Badanie czujników

Użyj narzędzia diagnostycznego do monitorowania wartości czujnika przepływu masy lub objętości, w czasie rzeczywistym. Sprawdź biuletyny usług technicznych (TSB) dla konkretnego modelu, aby poznać znane problemy z pojazdem.

Ciśnienie atmosferyczne (BARO), które jest używane do obliczania przewidywanej wartości MAF, jest pierwotnie oparte na czujniku MAP. Wysoka rezystancja w obwodzie masy czujnika MAP może ustawić ten kod błędu.

Przeprowadzić test ciśnienia wstecznego spalin w celu ustalenia, czy katalizator jest zatkany.

Jeśli rzeczywiście trzeba wymienić czujnik przepływu masy. Zalecamy stosowanie oryginalnego czujnika OEM od producenta. Nie kupować części zamiennych wątpliwego pochodzenia.

Używanie filtra powietrza wielokrotnego użytku może spowodować kod błędu P010F, jeśli zgromadziło się na nim dużo oleju. Olej może dostać się na cienki przewód i stworzyć film wewnątrz czujnika przepływu masy powietrza lub go zanieczyścić. Do czyszczenia w takich sytuacjach używaj czegoś takiego jak MAF/VAF sensor spray.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P010F może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Alfa Romeo
 • Audi
 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Doblo, Ducato)
 • Ford (Connect, Focus, Galaxy, Kuga, Mondeo, S-Max, Transit)
 • GMC
 • Iveco (Daily)
 • Lexus
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P010F czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0100, P0101, P0102, P0103, P0104, P010A, P010B, P010C, P010D, P010E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz