Kod błędu P00BF – obwód masowego lub objętościowego przepływu powietrza „B” zakres/wydajność – zbyt wysoki przepływ powietrza

Kod błędu P00BF brzmi jak „obwód masowego lub objętościowego przepływu powietrza „B” zakres/wydajność – zbyt wysoki przepływ powietrza”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Mass or Volume Air Flow „B” Circuit Range/Performance – Air Flow Too High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P00BF

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P00BF jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P00BF – obwód masowego lub objętościowego przepływu powietrza

Czujnik masowego przepływu powietrza (MAF) to czujnik montowany we wlocie powietrza do silnika pojazdu za filtrem powietrza, który służy do pomiaru objętości i gęstości powietrza zasysanego do silnika. Sam masowy czujnik przepływu mierzy tylko część doprowadzanego powietrza, a wartość ta jest wykorzystywana do obliczenia całkowitej objętości i gęstości zasysanego powietrza.

Moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykorzystuje ten odczyt, wraz z innymi parametrami czujnika, do zapewnienia prawidłowego dostarczania paliwa przez cały czas, aby uzyskać optymalną moc i oszczędność paliwa.

Zwykle ten kod błędu diagnostycznego (DTC) P00BF oznacza problem z czujnikiem „B” lub obwodem masowego przepływu powietrza (MAF). PCM wykrywa, że rzeczywisty sygnał częstotliwości czujnika masowego przepływu powietrza nie mieści się w określonym oczekiwanym zakresie obliczonej wartości MAF. W tym przypadku błąd oznacza, że natężenie przepływu powietrza jest zbyt duże.

Niektóre czujniki masowego przepływu powietrza zawierają również czujnik temperatury powietrza, który jest kolejną wartością wykorzystywaną przez PCM do zapewnienia optymalnych osiągów silnika.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P00BF dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka ostrzegawcza Check engine na panelu sterowania.
 2. Szarpanie / przeskakiwanie zapłonu.
 3. Czarny dym z rury wydechowej.
 4. Silnik zatrzymuje się lub słabo się uruchamia.
 5. Utrata mocy.
 6. Generowane są błędy związane z sondą lambda.

Przyczyny błędów

Kod P00BF może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik masowego przepływu powietrza (MAF) może być zabrudzony.
 • Uszkodzony czujnik masowego przepływu powietrza.
 • Nieszczelność wlotu powietrza.
 • Wiązka elektryczna lub złącza do czujnika masowego przepływu powietrza (MAF) mogą być uszkodzone (otwarte, zwarte, zużyte, złe połączenie itp.).
 • Zawór upustowy oparów paliwa ze zbiornika jest uszkodzony i wprowadza dodatkowe powietrze do portu wlotowego.
 • Zużyta lub uszkodzona uszczelka pod przepustnicą lub kolektorem wlotowym.
 • Zużyte przewody podciśnienia.
 • Zatkany katalizator (w niektórych modelach).

Uwaga: wraz z błędem P00BF mogą występować inne kody usterek. Mogą występować kody błędów zapłonu lub kody czujników O₂. Dlatego podczas diagnozowania ważne jest uzyskanie pełnego obrazu tego, jak te systemy współpracują ze sobą i jak na siebie wpływają.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P00BF

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P00BF:

 1. Sprawdź wszystkie kable i odpowiednie złącza prowadzące do czujnika masowego przepływu powietrza (MAF). Należy sprawdzić, czy nie są one uszkodzone lub postrzępione. W razie potrzeby naprawić lub wymienić.
 2. Sprawdzić, czy w układzie dolotowym nie ma wycieków powietrza. W przypadku stwierdzenia nieszczelności należy ją usunąć.
 3. Sprawdzić, czy na przewodzie zasilającym czujnika masowego przepływu powietrza (MAF) nie ma brudu i kurzu.
 4. Jeśli filtr powietrza jest zabrudzony, można go wymienić.
 5. Istnieją systemy wlotu powietrza z sitem, w takim przypadku należy upewnić się, że jest ono czyste.
 6. Ten kod może być spowodowany wysoką rezystancją w obwodzie masy czujnika ciśnienia bezwzględnego (MAP).
 7. Wymień czujnik masowego przepływu powietrza.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnostykę usterki P00BF, należy sprawdzić wszystkie przewody oraz złącza czujnika masowego przepływu powietrza. Upewnij się, że są nienaruszone, nie postrzępione ani nie złamane. Wiązka przewodów nie może być poprowadzona zbyt blisko przewodów / cewek zapłonowych, przekaźników itp.

Sprawdzić wzrokowo, czy w układzie wlotu powietrza nie ma widocznych wycieków powietrza. Ten kod błędu może być również spowodowany brakiem podciśnienia na czujniku MAP. Warto sprawdzić filtr powietrza, jeśli jest zabrudzony, należy go wymienić. Jeśli w układzie wlotu powietrza znajduje się sito, należy upewnić się, że jest ono czyste.

Należy dokładnie sprawdzić czujnik masowego przepływu powietrza pod kątem zanieczyszczeń, takich jak brud, kurz, olej itp. Wyczyść dokładnie filtr MAF za pomocą sprayu czyszczącego, zwykle jest to dobry sposób na diagnostykę/naprawę wykonywaną ręcznie.

Niski minimalny przepływ powietrza przez port czujnika może spowodować ustawienie tego kodu usterki na biegu jałowym lub podczas zwalniania. Sprawdź, czy za masowym czujnikiem przepływu powietrza nie ma wycieków podciśnienia.

Użyj narzędzia diagnostycznego do monitorowania wartości czujnika masowego przepływu powietrza w czasie rzeczywistym. Sprawdź Biuletyny Techniczne (TSB) dla danej marki/modelu, aby dowiedzieć się, jakie problemy mogą wystąpić w Twoim pojeździe.

Ciśnienie atmosferyczne (BARO), które jest używane do obliczania przewidywanej wartości MAF, jest początkowo oparte na czujniku MAP, gdy kluczyk jest włączony. Ten kod błędu może być ustawiony przez wysoką rezystancję w obwodzie masy czujnika MAP.

Przeprowadzić test przeciwciśnienia spalin, aby ustalić, czy katalizator jest zatkany.

Jeśli trzeba będzie wymienić czujnik przepływu masy. Zalecamy stosowanie oryginalnego czujnika OEM dostarczonego przez producenta. Nie należy kupować części zamiennych wątpliwego pochodzenia.

Użycie olejowego filtra powietrza wielokrotnego użytku może spowodować wyświetlenie kodu błędu P00BF, jeśli jest on zbyt tłusty. Olej może dostać się na cienki przewód lub folię wewnątrz czujnika przepływu masowego powietrza i zanieczyścić go. W takich sytuacjach należy użyć czegoś takiego jak spray do czyszczenia MAF.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P00BF może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Ford
 • Jaguar
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mazda
 • Mini
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P00BF czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P00BC, P00BD, P00BE.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz