Kod błędu P00B7 – niski przepływ płynu chłodzącego silnik/wydajność

Kod błędu P00B7 brzmi jak „niski przepływ płynu chłodzącego silnik/wydajność”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Coolant Flow Low/Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P00B7

Kod diagnostyczny P00B7 wskazuje, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył niezgodność w korelacji sygnałów między czujnikiem temperatury płynu chłodzącego (CTS) a czujnikiem temperatury płynu chłodzącego silnika (ECT). Dane te są odbierane przez PCM jako ograniczenie przepływu płynu chłodzącego silnik.

Kod błędu P00B7 – niski przepływ płynu chłodzącego silnik/wydajność

Aby zapewnić przepływ płynu chłodzącego między chłodnicą a przejściami płynu chłodzącego silnika zgodnie z przeznaczeniem. PCM monitoruje temperaturę płynu chłodzącego w chłodnicy i porównuje ją z temperaturą płynu chłodzącego silnika.

Czujnik ECT składa się zwykle z termistora zanurzonego w żywicy stałej i zamkniętego w metalowej lub plastikowej obudowie. Mosiądz jest najpopularniejszym z tych materiałów mieszkaniowych ze względu na swoją trwałość.

Poziom oporu cieplnego czujnika ECT maleje wraz z nagrzewaniem się płynu chłodzącego i przepływem przez niego. Zwiększa to napięcie w obwodzie czujnika ECT, które przekazuje on do PCM.

W miarę stygnięcia silnika wzrasta rezystancja czujnika, powodując spadek napięcia w obwodzie czujnika ECT. PCM rozpoznaje tę zmianę napięcia jako zmianę temperatury płynu chłodzącego silnik.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego chłodnicę monitoruje temperaturę w podobny sposób jak czujnik ECT. Zwykle montowany jest w jednej z sekcji chłodnicy, ale może być również montowany w zbiorniku płynu chłodzącego pod ciśnieniem.

Jeśli PCM wykryje sygnały napięciowe z czujnika ECT i czujnika temperatury płynu chłodzącego chłodnicę różniące się o więcej niż maksymalne dopuszczalne ustawienie. Kod P00B7 zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna awarii (MIL).

Zapalenie się lampki usterki MIL może zająć kilka cykli jazdy.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P00B7 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik staje lub słabo się uruchamia (zwłaszcza przy rozruchu zimnego silnika).
 3. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Silnik pojazdu przegrzewa się.
 5. Niewłaściwe lub błędne odczyty temperatury.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Czarne spaliny, przy zastosowaniu bogatej mieszanki.
 8. Zwiększona emisja NOx może wystąpić, gdy mieszanka jest chuda.
 9. Nieprawidłowa praca wentylatorów chłodzących.

Błąd P00B7 nie jest problemem krytycznym i pojazd będzie mógł ruszyć i kontynuować pracę. Należy jednak jak najszybciej rozwiązać ten problem, ponieważ nieprawidłowa wymiana ciepła może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P00B7 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Niski poziom płynu chłodzącego.
 • Zatkany termostat.
 • Uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika (ECT).
 • Nastąpiła awaria czujnika temperatury płynu chłodzącego (CTS).
 • Uszkodzona wiązka przewodów czujnika temperatury płynu chłodzącego lub złącze.
 • Bezpiecznik przepalony.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P00B7

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P00B7:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P00B7.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby dowiedzieć się, czy błąd P00B7 pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź poziom płynu chłodzącego (silnik powinien być zimny).
 4. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia czujników pod kątem poluzowania i uszkodzenia. W razie potrzeby naprawić wszelkie usterki.
 5. Jeśli czujnik ECT lub CTS uległ awarii, należy go wymienić.
 6. Sprawdzić bezpieczniki; jeśli są przepalone, wymienić je.
 7. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem do usunięcia błędu P00B7, jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową, aby sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem oczywistych wad, takich jak zadrapania, otarcia, odsłonięte przewody lub ślady spalenia. Następnie należy sprawdzić złącza i połączenia pod kątem bezpieczeństwa, korozji i uszkodzeń styków.

Należy dokładnie sprawdzić integralność wiązek przewodów i zabezpieczyć wszelkie luźne przewody. Jeśli znajdziesz spalony przewód, przylutuj go i upewnij się, że jest odpowiednio zaizolowany.

Sprawdź płyn chłodzący i termostat

Sprawdź, czy poziom płynu chłodzącego jest prawidłowy, zarówno w chłodnicy (gdy jest zimna), jak i w zbiorniku przelewowym płynu chłodzącego. Sprawdzić, czy nie ma wycieków i czy kapturek uszczelniający działa prawidłowo.

Jeśli w układzie jest za mało płynu chłodzącego, silnik może nie rozgrzać się prawidłowo. Bo jeśli czujnik temperatury nie będzie miał kontaktu z płynem chłodzącym to nie odczyta temperatury.

Za pomocą termometru bezdotykowego lub narzędzia skanującego w czasie rzeczywistym sprawdź, czy silnik rozgrzewa się prawidłowo. Normalnie górny wąż chłodnicy powinien pozostać stosunkowo zimny do momentu otwarcia termostatu. Po czym szybko się nagrzeje.

Jeśli termostat jest otwarty, płyn chłodzący będzie płynął w sposób ciągły, uniemożliwiając osiągnięcie przez silnik temperatury roboczej. Może to być również przyczyną kodu usterki P00B7.

Za pomocą termometru lub narzędzia diagnostycznego sprawdź temperaturę silnika po 10-15 minutach pracy. Jeśli temperatura nie osiąga temperatury roboczej, sprawdź czujnik CTS.

Sprawdzić czujniki temperatury płynu chłodzącego

Sprawdzić wizualnie czujniki pod kątem uszkodzeń przewodów lub złączy i w razie potrzeby naprawić. Następnie podłącz skaner OBD2, jeśli temperatura chłodnicy jest nadmiernie wysoka, około 140°C, nie jest to normalne.

Odłącz czujnik i zobacz czy odczyt spadnie o np. 10°C. Jeśli tak, to prawdopodobnie czujnik jest uszkodzony, zwarty wewnętrznie, co powoduje przekazywanie do PCM sygnału o niskiej rezystancji.

Ale, jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że to czujnik, a nie okablowanie, możesz przeprowadzić test. Sprawdź rezystancję czujnika względem masy za pomocą omomierza. Rezystancja zwykłego czujnika będzie się nieco różnić w zależności od samochodu.

Ale ogólnie, jeśli temperatura silnika wynosi około 95 stopni Celsjusza, to opór będzie wynosił około 200 omów. W temperaturze około -20°C opór będzie wynosił ponad 10 000 omów.

Użyj tego testu, aby określić, czy rezystancja czujnika odpowiada temperaturze w systemie. Jeśli nie zgadza się z temperaturą chłodnicy, to prawdopodobnie masz uszkodzony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P00B7 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A3, Q3, Q5)
 • Chevrolet (Aveo, Cruze, Malibu, Sonic, Spark)
 • Ford
 • Nissan (Titan)
 • Opel (Astra, Corsa, Mokka)
 • Skoda (Octavia)
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P00B7 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P008F, P00B6, P0115, P0116, P0117, P0118, P0119, P011A, P011B.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz