Kod błędu P00B6 – korelacja temperatury płynu chłodzącego chłodnicę z temperaturą płynu chłodzącego silnik

Kod błędu P00B6 brzmi jak „korelacja temperatury płynu chłodzącego chłodnicę z temperaturą płynu chłodzącego silnik”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Radiator Coolant Temperature (CTS)/Engine Coolant Temperature (ECT) Correlation”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P00B6

Jeśli podczas diagnostyki napotkasz kod P00B6, oznacza to, że Moduł Sterujący Układu Napędowego (PCM) wykrył niedopasowanie skorelowanych sygnałów. Niedopasowanie występuje między czujnikiem temperatury płynu chłodzącego chłodnicę (CTS) a czujnikiem temperatury płynu chłodzącego silnik (ECT).

Kod błędu P00B6 – korelacja temperatury płynu chłodzącego chłodnicę z temperaturą płynu chłodzącego silnik

Aby zapewnić prawidłowy przepływ płynu chłodzącego między chłodnicą a kanałami chłodzącymi silnik. Temperatura płynu chłodzącego w chłodnicy jest monitorowana w porównaniu z temperaturą płynu chłodzącego silnika.

Konstrukcja czujnika ECT składa się zwykle z termistora zanurzonego w żywicy stałej i umieszczonego w metalowej lub plastikowej obudowie. Najpopularniejszym materiałem obudowy jest mosiądz ze względu na swoją trwałość.

Poziom oporu cieplnego w czujniku ECT maleje wraz z nagrzewaniem się płynu chłodzącego i przepływem przez niego. Powoduje to wzrost napięcia w obwodzie czujnika ECT, po czym dane są wysyłane do PCM.

W miarę stygnięcia silnika wzrasta rezystancja czujnika i w efekcie napięcie w obwodzie czujnika ECT maleje. PCM rozpoznaje te zmiany napięcia jako zmiany temperatury płynu chłodzącego silnik.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego w chłodnicy monitoruje temperaturę płynu chłodzącego w podobny sposób jak czujnik temperatury silnika. Zwykle montowany jest w jednym ze zbiorników chłodnicy, ale może być również montowany w zbiorniku płynu chłodzącego pod ciśnieniem.

Jeśli PCM wykryje sygnały napięciowe z czujnika ECT i czujnika temperatury płynu chłodzącego chłodnicę, które różnią się od siebie bardziej niż maksymalne dopuszczalne ustawienie. Wtedy kod P00B6 zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki (MIL).

Uaktywnienie wskazania MIL może wymagać kilku cykli usterek z nieprawidłowymi danymi.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P00B6 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik staje lub słabo się uruchamia (zwłaszcza przy rozruchu zimnego silnika).
 3. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Silnik pojazdu przegrzewa się.
 5. Niewłaściwe lub błędne odczyty temperatury.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Czarne spaliny, przy zastosowaniu bogatej mieszanki.
 8. Zwiększona emisja NOx może wystąpić, gdy mieszanka jest chuda.
 9. Wentylatory chłodzące nie działają prawidłowo.

Błąd P00B6 nie jest problemem krytycznym i pojazd będzie mógł ruszyć i kontynuować pracę. Należy jednak jak najszybciej rozwiązać ten problem, gdyż wadliwie wykonana wymiana ciepła może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Przyczyny błędów

Kod P00B6 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Nastąpiła awaria czujnika temperatury płynu chłodzącego chłodnicę (CTS).
 • Uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodzącego silnika (ECT).
 • Zanieczyszczenie czujników.
 • Obwód czujnika temperatury płynu chłodzącego jest otwarty.
 • Uszkodzona wiązka lub złącze czujnika temperatury płynu chłodzącego.
 • Przepalony bezpiecznik.
 • Niewystarczający poziom płynu chłodzącego.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P00B6

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P00B6:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P00B6.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby dowiedzieć się, czy błąd P00B6 pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź poziom płynu chłodzącego (silnik powinien być zimny).
 4. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia związane z czujnikami temperatury płynu chłodzącego pod kątem poluzowania i uszkodzenia. W razie potrzeby usunąć usterki.
 5. Jeśli czujnik CTS lub ECT uległ awarii, należy go wymienić.
 6. Sprawdzić bezpiecznik, jeśli jest przepalony, wymienić go.
 7. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem do usunięcia błędu P00B6, jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową, aby sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem oczywistych wad, takich jak zadrapania, otarcia, odsłonięte przewody lub ślady spalenia. Następnie należy sprawdzić złącza i połączenia pod kątem bezpieczeństwa, korozji i uszkodzeń styków.

Należy dokładnie sprawdzić integralność wiązek przewodów i zabezpieczyć wszelkie luźne przewody. Jeśli znajdziesz spalony przewód, przylutuj go i upewnij się, że jest odpowiednio zaizolowany.

Sprawdź płyn chłodzący i termostat

Sprawdź, czy poziom płynu chłodzącego jest prawidłowy, zarówno w chłodnicy (gdy jest zimna), jak i w zbiorniku przelewowym płynu chłodzącego. Sprawdzić, czy nie ma wycieków i czy kapturek uszczelniający działa prawidłowo.

Jeśli w układzie jest za mało płynu chłodzącego, silnik może nie rozgrzać się prawidłowo. Bo jeśli czujnik temperatury nie będzie miał kontaktu z płynem chłodzącym to nie odczyta temperatury.

Za pomocą termometru bezdotykowego lub narzędzia skanującego w czasie rzeczywistym sprawdź, czy silnik rozgrzewa się prawidłowo. Normalnie górny wąż chłodnicy powinien pozostać stosunkowo zimny do momentu otwarcia termostatu. Po czym szybko się nagrzeje.

Jeśli termostat jest otwarty, płyn chłodzący będzie płynął w sposób ciągły, uniemożliwiając osiągnięcie przez silnik temperatury roboczej. Może to być również przyczyną kodu usterki P00B6.

Za pomocą termometru lub narzędzia diagnostycznego sprawdź temperaturę silnika po 10-15 minutach pracy. Jeśli temperatura nie osiąga temperatury roboczej, sprawdź czujnik CTS.

Sprawdzić czujniki CTS i ECT

Sprawdź wizualnie czujniki pod kątem uszkodzeń okablowania lub złączy i w razie potrzeby napraw. Następnie podłącz skaner OBD2, jeśli temperatura chłodnicy jest nadmiernie wysoka, około 140°C, nie jest to normalne.

Odłącz czujniki i zobacz czy odczyt spadnie o np. 10°C. Jeśli tak, to prawdopodobnie czujnik jest uszkodzony, zwarty wewnętrznie, co powoduje przekazywanie do PCM sygnału o niskiej rezystancji.

Ale, jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że to czujnik, a nie okablowanie, możesz przeprowadzić test. Sprawdź rezystancję czujnika względem masy za pomocą omomierza. Rezystancja zwykłego czujnika będzie się nieco różnić w zależności od samochodu.

Ale ogólnie, jeśli temperatura silnika wynosi około 95 stopni Celsjusza, to opór będzie wynosił około 200 omów. W temperaturze około -20°C opór będzie wynosił ponad 10 000 omów.

Użyj tego testu, aby określić, czy rezystancja czujnika odpowiada temperaturze w systemie. Jeśli nie zgadza się z temperaturą chłodnicy, to prawdopodobnie masz uszkodzony czujnik.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P00B6 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Aveo, Cruze, Express)
 • Opel (Corsa, Insignia)
 • Volkswagen (Polo)

W przypadku kodu usterki P00B6 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P00B1, P00B2, P00B3, P00B4, P00B5.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz