Kod błędu P00A8 – obwód temperatury powietrza dolotowego wysoki (Czujnik 2, Bank 2)

Kod błędu P00A8 brzmi jak „obwód temperatury powietrza dolotowego wysoki (Czujnik 2, Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Air Temperature Circuit High (Sensor 2, Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P00A8

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P00A8 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P00A8 – obwód temperatury powietrza dolotowego wysoki (Czujnik 2, Bank 2)

Wymuszone indukowanie z jednego cylindra silnika jest wykorzystywane do uzyskania większej mocy z innych cylindrów. Dzięki wtłoczeniu do cylindra większej ilości powietrza, podczas spalania wytwarzana jest większa ilość tlenu. Dlatego ECM (moduł sterowania silnikiem) wtryskuje więcej paliwa, co przekłada się na większą moc.

Silniki z wymuszonym obiegiem powietrza mają dwa czujniki IAT (temperatury powietrza wlotowego), których rezystancja zmienia się w zależności od temperatury. Wraz ze wzrostem temperatury opór maleje. Niska temperatura skutkuje wysokim napięciem sygnału.

Gdy PCM widzi napięcie sygnału powyżej 5 V dla czujnika IAT nr 2. Zapala się kontrolka Check Engine i zostaje zapisany kod błędu DTC P00A8 OBDII.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P00A8 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik pojazdu może pracować nieprawidłowo pod obciążeniem lub przy przyspieszaniu.
 3. W zależności od temperatury zewnętrznej silnik może pracować ze zbyt ubogą lub zbyt bogatą mieszanką paliwową.
 4. Najczęściej jednak nie zauważa się żadnych objawów.

Przyczyny błędów

Kod P00A8 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Usterka wewnętrzna w czujniku IAT nr 2.
 • Wadliwe połączenie przy czujniku IAT nr 2.
 • Obwód sygnałowy czujnika IAT może być zwarty.
 • Wiązka przewodów czujnika jest poprowadzona zbyt blisko wiązek przewodów wysokiego napięcia (np. alternatora, przewodów świec zapłonowych itp.).
 • Wiązka przewodów czujnika temperatury powietrza wlotowego jest uszkodzona lub zwarta.
 • Uszkodzone złącze lub otwarty obwód w module sterowania silnikiem (ECM).

Czujnik temperatury powietrza dolotowego (IAT) zawiera urządzenie półprzewodnikowe, które zmienia swoją rezystancję w zależności od temperatury (termistor). Jest on umieszczony w kanale powietrza wlotowego silnika i posiada obwód sygnałowy i uziemiający. Moduł sterujący układu napędowego (PCM) monitoruje sygnał z czujnika i ustawia kod OBDII P00A8. Gdy sygnał czujnika temperatury powietrza wlotowego jest poza specyfikacją fabryczną.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P00A8

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P00A8:

 1. Sprawdzić okablowanie lub złącza czujnika IAT pod kątem występowania problemów. Jeśli elementy te są w złym stanie, należy je naprawić lub wymienić.
 2. Sprawdź, czy czujnik temperatury powietrza wlotowego jest zainstalowany prawidłowo i w odpowiednim miejscu. Dokonaj odpowiednich regulacji.
 3. Za pomocą skanera błędów sprawdź odczyt czujnika IAT. Jeśli silnik jest zimny, odczyt powinien być zgodny z odczytem czujnika temperatury płynu chłodzącego. Jeśli różnica jest widoczna, zmierz rezystancję na dwóch przewodach czujnika IAT. Jeżeli nie spełnia on wymagań dotyczących odporności, należy go wymienić.
 4. Sprawdzić ciągłość obwodu między masą a przewodem sygnałowym czujnika IAT.
 5. Sprawdź, czy jest obecne napięcie 5 V. W razie potrzeby naprawić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozpoczynając diagnozowanie usterki P00A8, należy sprawdzić za pomocą narzędzia skanującego, czy można odczytać czujnik IAT. Jeśli odczyt jest możliwy i mieści się w granicach tolerancji, problem jest prawdopodobnie nieregularny. Jeśli odczyt jest niższy niż -30°C, należy odłączyć złącze.

Załóż zworkę między przewodami sygnałowymi złącza wiązki przewodów a przewodami uziemienia. Temperatura IAT odczytana na urządzeniu diagnostycznym musi być jak najwyższa. Na przykład, powinna mieć temperaturę 140 stopni Celsjusza lub wyższą. Jeśli tak, to nie ma nic złego w wiązce przewodów, może być problem z połączeniem.

Jeśli występują problemy z uzyskaniem danych z narzędzia skanującego, prawdopodobnie nie ma sygnału z czujnika z powodu problemu na linii 5 V. Za pomocą multimetru sprawdź ciągłość obwodu sygnałowego między złączem PCM a złączem IAT.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P00A8 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Citroen
 • Ford
 • Hyundai
 • Kia
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel
 • Peugeot
 • Renault
 • Skoda
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P00A8 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P00A5, P00A6, P00A7, P00A9.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz