Kod błędu P0097 – niskie wejście obwodu temperatury powietrza dolotowego (Czujnik 2, Bank 1)

Kod błędu P0097 brzmi jak „niskie wejście obwodu temperatury powietrza dolotowego (Czujnik 2, Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Air Temperature (IAT) Circuit Low Input (Sensor 2, Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0097

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0097 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0097 – niskie wejście obwodu temperatury powietrza dolotowego (Czujnik 2, Bank 1)

Wymuszone indukowanie z jednego cylindra silnika jest wykorzystywane do uzyskania większej mocy z innych cylindrów. Wtłoczenie większej ilości powietrza do cylindra powoduje, że podczas spalania wytwarzana jest większa ilość tlenu. Dlatego ECM (moduł sterowania silnikiem) wtryskuje więcej paliwa, co przekłada się na większą moc.

Silniki z wymuszonym obiegiem powietrza mają dwa czujniki IAT (temperatury powietrza wlotowego), których rezystancja zmienia się w zależności od temperatury. Wraz ze wzrostem temperatury opór maleje. Niska temperatura skutkuje wysokim napięciem sygnału.

Zmiany napięcia referencyjnego są monitorowane przez PCM w celu obliczenia temperatury powietrza. Jeżeli PCM wykryje, że napięcie IAT czujnika 2 banku 1 jest niższe niż napięcie odniesienia. Zapala się kontrolka Check Engine i zapisywany jest kod błędu DTC P0097 OBDII.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0097 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik pojazdu może pracować nieprawidłowo pod obciążeniem lub przy przyspieszaniu.
 3. W zależności od temperatury zewnętrznej silnik może pracować ze zbyt ubogą lub zbyt bogatą mieszanką paliwową.
 4. Najczęściej jednak nie zauważa się żadnych objawów.

Przyczyny błędów

Kod P0097 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Usterka wewnętrzna w czujniku IAT nr 2.
 • Wadliwe połączenie na czujniku IAT nr 2.
 • Nadmiernie wysoka temperatura powietrza wlotowego.
 • Obwód sygnałowy czujnika IAT może być zwarty.
 • Wiązka przewodów czujnika znajduje się zbyt blisko przewodów wysokiego napięcia (np. alternatora, przewodów świec zapłonowych itp.).
 • Wiązka przewodów czujnika temperatury powietrza wlotowego jest uszkodzona lub zwarta.
 • Uszkodzone złącze lub otwarty obwód w module sterowania silnikiem (ECM).

Czujnik temperatury powietrza wlotowego (IAT) zawiera urządzenie półprzewodnikowe, które zmienia swoją rezystancję w zależności od temperatury (termistor). Jest on umieszczony w kanale powietrza wlotowego silnika i posiada obwód sygnałowy i uziemiający. Moduł sterujący układu napędowego (PCM) monitoruje sygnał z czujnika i ustawia kod OBDII P0097. Gdy sygnał czujnika temperatury powietrza wlotowego jest poza specyfikacją fabryczną.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0097

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0097:

 1. Sprawdzić okablowanie lub złącza czujnika IAT pod kątem występowania problemów. Jeśli elementy te są w złym stanie, należy je naprawić lub wymienić.
 2. Sprawdź, czy czujnik temperatury powietrza wlotowego jest zainstalowany prawidłowo i w odpowiednim miejscu. Dokonaj odpowiednich regulacji.
 3. Za pomocą skanera błędów sprawdź odczyt czujnika IAT. Jeśli silnik jest zimny, odczyt powinien być zgodny z odczytem czujnika temperatury płynu chłodzącego. Jeśli różnica jest widoczna, zmierz rezystancję na dwóch przewodach czujnika IAT. Jeżeli nie spełnia on wymagań dotyczących odporności, należy go wymienić.
 4. Sprawdzić ciągłość obwodu między masą a przewodem sygnałowym czujnika IAT.
 5. Sprawdź, czy jest obecne napięcie 5 V. W razie potrzeby naprawić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed zdiagnozowaniem usterki P0097 należy sprawdzić za pomocą narzędzia skanującego, czy można odczytać czujnik IAT. Jeśli odczyt jest możliwy i mieści się w granicach tolerancji, problem jest prawdopodobnie nieregularny. Jeśli odczyt jest niższy niż -30 stopni Celsjusza, należy odłączyć złącze.

Załóż zworkę między przewodami sygnałowymi złącza wiązki przewodów a przewodami uziemienia. Temperatura IAT odczytana na urządzeniu diagnostycznym musi być jak najwyższa. Na przykład, powinna mieć temperaturę 140 stopni Celsjusza lub wyższą. Jeśli tak, to nie ma nic złego w wiązce przewodów, może być problem z połączeniem.

Jeśli występują problemy z uzyskaniem danych z narzędzia skanującego, prawdopodobnie nie ma sygnału z czujnika z powodu problemu na linii 5 V. Za pomocą multimetru sprawdź ciągłość obwodu sygnałowego między złączem PCM a złączem IAT.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0097 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Cruze, Impala, Silverado)
 • Ford (F-150, Ranger)
 • GMC (Acadia)
 • Isuzu
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Astra, Mokka)
 • Peugeot (407)

W przypadku kodu usterki P0097 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0095, P0096, P0098, P0099, P0110, P0111, P0112, P0113, P0114, P0127.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz