Kod błędu P008C – obwód sterowania pompą chłodnicy paliwa otwarty

Kod błędu P008C brzmi jak „obwód sterowania pompą chłodnicy paliwa otwarty”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Cooler Pump Control Circuit Open”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P008C

Kod usterki P008C jest przeznaczony do wyświetlania w pojazdach wyposażonych w silniki Diesla. Wskazuje, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył usterkę w obwodzie sterowania pompą chłodnicy paliwa. Służy on do zapewnienia prawidłowej pracy silnika wysokoprężnego.

Kod błędu P008C – obwód sterowania pompą chłodnicy paliwa otwarty

Obwód sterujący pompą płynu chłodzącego paliwa jest przeznaczony do sterowania pracą pompy płynu chłodzącego paliwa. Funkcja ta jest specyficzna dla pojazdów z silnikiem Diesla i ma na celu chłodzenie nadmiaru paliwa. Zanim zostanie wprowadzony z powrotem do systemu paliwowego.

Paliwo jest chłodzone przez chłodnicę paliwa, która działa w podobny sposób jak chłodnica chłodząca silnika, wykorzystując płyn chłodzący do odprowadzenia ciepła z paliwa.

Temperatura pompy paliwa jest kontrolowana przez obwód sterowania pompą chłodnicy paliwa. Co aktywuje pompę, aby przepłynęła przez zespół chłodnicy, zanim paliwo zostanie zwrócone z powrotem do zbiornika paliwa.

Kod P008C jest ustawiany przez PCM, gdy obwód sterowania pompą chłodnicy paliwa jest otwarty. W zależności od modelu pojazdu, PCM może aktywować inne kody, a także włączyć kontrolkę Check Engine.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P008C dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Nietypowe odgłosy z pompy chłodnicy paliwa.
 3. Szarpanie na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 4. Zmniejszona wydajność silnika.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Waga błędu P008C jest wysoka, należy jak najszybciej usunąć przyczynę. Wysoka temperatura paliwa jest niepożądana i może powodować nadmierne zużycie elementów układu paliwowego. Także nadmierne zużycie wewnętrznych elementów silnika, jeśli nie zostanie w porę skorygowane.

Przyczyny błędów

Kod P008C może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzona pompa chłodnicy paliwa.
 • Skorodowane lub uszkodzone złącze.
 • Wadliwa lub uszkodzona wiązka przewodów.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P008C

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P008C:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P008C pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wzrokowo przewody i złącza do pompy chłodnicy paliwa.
 5. Jeśli błąd utrzymuje się, sprawdź moduł PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w procesie rozwiązywania problemu P008C, jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu na dłuższą metę, wskazując ci właściwy kierunek.

Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie wszelkich elementów związanych z obwodem sterowania pompą chłodnicy paliwa. Dotyczy to pompy chłodnicy paliwa, chłodnicy, zbiornika chłodnicy oraz modułu PCM.

Po znalezieniu tych elementów należy przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową, aby sprawdzić wszystkie powiązane okablowanie i złącza pod kątem oczywistych wad. Szukaj otarć, przetarć, odsłoniętego okablowania lub przypalonych miejsc.

Oznaki wycieku płynu chłodzącego, poziom i stan płynu chłodzącego również powinny być uwzględnione w tym procesie.

Kontrola obwodu

Ustawienia napięcia zależą od konkretnego silnika, konfiguracji obwodu sterowania pompą oleju napędowego i zainstalowanych komponentów. W celu uzyskania właściwego zakresu napięcia i odpowiedniej kolejności rozwiązywania problemów należy odwołać się do danych technicznych.

Prawidłowe napięcie na niedziałającej pompie chłodnicy paliwa jest zazwyczaj oznaką usterki wewnętrznej. Uszkodzona pompa chłodnicy paliwa może również wydawać piskliwy dźwięk, który będzie postępował do punktu, w którym może wydawać hałas podobny do szczekania psa.

Jeśli ten proces ujawni brak zasilania lub uziemienia, może być wymagane sprawdzenie ciągłości okablowania i złączy w celu znalezienia błędu P008C. Testy ciągłości przeprowadza się zawsze przy odłączonym od obwodu zasilaniu.

Normalne odczyty powinny mieć rezystancję 0 omów, chyba że w specyfikacji podano inaczej. Opór lub brak ciągłości wskazuje na wadliwe okablowanie, zwarte lub otwarte złącza, które należy naprawić lub wymienić.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P008C może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC

W przypadku kodu usterki P008C czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P008D, P008E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz