Kod błędu P006D – ciśnienie barometryczne – korelacja ciśnienia wlotowego turbosprężarki/supersprężarki

Kod błędu P006D brzmi jak „ciśnienie barometryczne – korelacja ciśnienia wlotowego turbosprężarki/supersprężarki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Barometric Pressure – Turbocharger/Supercharger Inlet Pressure Correlation”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P006D

Kod diagnostyczny P006D dotyczy tylko pojazdów z układami pneumatycznymi pod ciśnieniem. Inne zapisane kody czujnika ciśnienia barometrycznego lub systemu wlotu powietrza wymuszonego muszą zostać skasowane przed skorygowaniem tego błędu.

Kod błędu P006D – ciśnienie barometryczne – korelacja ciśnienia wlotowego turbosprężarki/supersprężarki

Ciśnienie atmosferyczne (gęstość powietrza) jest mierzone w kilopaskalach (kPa) lub calach słupa rtęci (Hg) za pomocą czujnika ciśnienia barometrycznego. Pomiary te są podawane do PCM jako napięcia o różnym natężeniu.

Czujnik ciśnienia wlotowego w turbosprężarce lub superchargerze ma zazwyczaj podobną konstrukcję jak czujnik ciśnienia atmosferycznego. Monitoruje również gęstość powietrza. Zwykle znajduje się on wewnątrz węża wlotowego turbosprężarki lub doładowania.

Jeśli wejścia napięciowe między tymi czujnikami zmieniają się o więcej niż zaprogramowany stopień w pewnym okresie czasu i w pewnych okolicznościach. Kod P006D zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

W niektórych pojazdach może upłynąć kilka cykli wadliwej jazdy, aby pojawiła się sygnalizacja MIL. Dokładne specyfikacje dotyczące zapisywania kodu są opisane w dokumentacji konkretnego pojazdu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P006D dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Zmniejszona wydajność silnika.
 3. Mieszanka paliwowa jest zbyt bogata lub zbyt uboga.
 4. Słabe przyspieszenie.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Nienormalne odgłosy z turbosprężarki lub rur podczas przyspieszania.

Waga błędu P006D może być niewielka lub poważna. W zależności od objawów i przyczyn powstania kodu.

Przyczyny błędów

Kod P006D może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy lub uszkodzony czujnik ciśnienia atmosferycznego (BARO).
 • Uszkodzony czujnik ciśnienia wlotowego turbosprężarki lub doładowania.
 • Uszkodzone lub zużyte złącze jednego z czujników.
 • Uszkodzone okablowanie.
 • Niewystarczające podciśnienie w silniku.
 • Ograniczony dopływ powietrza.
 • Sporadycznie przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P006D

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P006D:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyścić kody błędów z pamięci komputera i wykonać jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod P006D pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wszystkie kable i związane z nimi złącza prowadzące do czujników ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia wlotowego turbosprężarki lub supersprężarki. Sprawdź, czy nie są one uszkodzone lub postrzępione. W razie potrzeby naprawić lub wymienić.
 4. Sprawdzić i przetestować te czujniki. W razie potrzeby wymień wadliwe.
 5. Jeśli przyczyną jest uszkodzony moduł PCM, należy go wymienić lub przeprogramować.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdzić pod kątem widocznych uszkodzeń czujników, okablowania i złączy. Następnie rozpocząć procedurę diagnostyczną za pomocą narzędzia skanującego. Aby ustalić, czy błąd P006D jest jedynym błędem, jeśli nie, może warto najpierw uporządkować inne kody usterek.

Jeśli nie stwierdzono problemów z uszkodzonymi lub skorodowanymi złączami, należy przeprowadzić dokładną kontrolę wszystkich powiązanych przewodów. W razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone okablowanie.

Sprawdź czujnik BARO

Jeśli kod pozostaje, sprawdź napięcie odniesienia na złączu czujnika BARO. Sprawdź też masę i ciągłość, szczególnie w przewodzie sygnałowym między PCM a złączem czujnika BARO. Jeśli opór jest nieskończony, naprawić przerwę w obwodzie sygnałowym czujnika ciśnienia atmosferycznego.

Jeśli ciągłość obwodu jest OK, sprawdź działanie czujnika BARO podłączając narzędzie skanujące do pojazdu. Napięcie z czujnika BARO powinno stopniowo spadać z 5 V do 1 V lub nieco mniej, a następnie wzrosnąć z powrotem do około 5 V. Jeśli napięcie sygnału nie zmienia się zgodnie ze specyfikacją producenta, wymień czujnik.

Często odczyty czujnika BARO mogą utknąć na poziomie 4,5 V, niezależnie od warunków pracy silnika. Wskazuje to na zwarcie pomiędzy przewodem sygnałowym a przewodem referencyjnym 5 V. W razie potrzeby naprawić wiązkę przewodów, aby wyeliminować zwarcie.

Jeżeli po odłączeniu złącza czujnika BARO nie ma napięcia na przewodzie sygnałowym, to występuje wewnętrzne zwarcie i należy wymienić czujnik.

Procedura testowa dla czujnika ciśnienia wlotowego turbosprężarki lub doładowania będzie podobna. Również w niektórych przypadkach PCM może być wadliwy lub w trakcie awarii. Ale jest to niezwykle rzadkie. Dlatego przed jego wymianą najlepiej jeszcze raz wszystko dokładnie sprawdzić.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P006D może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Cadillac
 • Chrysler
 • Dacia
 • Dodge
 • Fiat
 • Jeep
 • Nissan
 • Renault
 • Ssangyong

W przypadku kodu usterki P006D czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2226, P2227, P2228, P2229, P222F, P2230.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz