Kod błędu P006C – MAP – korelacja ciśnienia wlotowego turbosprężarki/supergatora

Kod błędu P006C brzmi jak „MAP – korelacja ciśnienia wlotowego turbosprężarki/supergatora”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „MAP – Turbocharger/Supercharger Inlet Pressure Correlation”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P006C

Kod diagnostyczny P006C dotyczy tylko pojazdów z układem powietrza wymuszonego. Przed skorygowaniem tego błędu należy skasować inne zapisane kody czujnika ciśnienia bezwzględnego kolektora (MAP) lub systemu wymuszonego poboru powietrza.

Kod błędu P006C – MAP – korelacja ciśnienia wlotowego turbosprężarki/supergatora

Ciśnienie atmosferyczne (gęstość powietrza) jest mierzone w kilopaskalach (kPa) lub calach słupa rtęci (Hg) za pomocą czujnika absolutnego ciśnienia kolektora (MAP). Pomiary te są podawane do PCM jako napięcia o różnym natężeniu.

Czujnik ciśnienia wlotowego do turbosprężarki lub doładowania ma zazwyczaj podobną konstrukcję jak czujnik MAP, monitoruje również gęstość powietrza. Zwykle znajduje się on wewnątrz węża wlotowego turbosprężarki lub doładowania.

Jeśli wejścia napięciowe między tymi czujnikami różnią się o więcej niż zaprogramowany stopień w pewnym okresie czasu i w pewnych okolicznościach. Kod P006C zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna usterki (MIL).

W niektórych pojazdach może upłynąć kilka cykli usterek, aby pojawiła się sygnalizacja MIL. Dokładne specyfikacje dotyczące zapisywania kodu są opisane w dokumentacji konkretnego pojazdu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P006C dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Zmniejszona wydajność silnika.
 3. Mieszanka paliwowa jest bogata lub uboga.
 4. Słabe przyspieszenie.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Nietypowe odgłosy z turbosprężarki lub rur podczas przyspieszania.

Waga błędu P006C może być niewielka lub duża. W zależności od objawów i przyczyn powstania kodu.

Przyczyny błędów

Kod P006C może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy lub uszkodzony czujnik ciśnienia bezwzględnego kolektora (MAP).
 • Uszkodzony czujnik ciśnienia wlotowego turbosprężarki lub doładowania.
 • Uszkodzone lub postrzępione złącze na jednym z czujników.
 • Uszkodzone okablowanie.
 • Niewystarczające podciśnienie w silniku.
 • Ograniczony dopływ powietrza.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P006C

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P006C:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody usterek.
 2. Wyczyścić kody błędów z pamięci komputera i wykonać jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P006C pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wszystkie obwody elektryczne i związane z nimi złącza prowadzące do czujników MAP i ciśnienia wlotowego na turbosprężarce lub superchargerze. Upewnij się, że nie są one uszkodzone lub postrzępione. W razie potrzeby naprawić lub wymienić.
 4. Sprawdź i przetestuj te czujniki, w razie potrzeby wymień wadliwe.
 5. Jeśli przyczyną jest uszkodzony moduł PCM, należy go wymienić lub przeprogramować.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdzić pod kątem widocznych uszkodzeń czujników, okablowania i złączy. Następnie należy rozpocząć procedurę diagnostyczną przy użyciu narzędzia skanującego. Aby ustalić, czy błąd P006C jest jedynym błędem, jeśli nie, może warto najpierw uporządkować inne kody usterek.

Jeśli nie stwierdzono problemów z uszkodzonymi lub skorodowanymi złączami, należy przeprowadzić dokładną kontrolę wszystkich powiązanych przewodów. W razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone okablowanie.

Sprawdź czujnik MAP

Jeśli kod pozostaje, sprawdź napięcie referencyjne na złączu czujnika MAP. Sprawdź również masę i ciągłość, szczególnie w linii sygnałowej między PCM a złączem czujnika MAP. Jeśli opór jest nieskończony, naprawić przerwę w obwodzie sygnałowym czujnika ciśnienia bezwzględnego kolektora.

Jeśli ciągłość obwodu jest OK, sprawdź działanie czujnika MAP podłączając do pojazdu narzędzie skanujące. Napięcie z czujnika MAP powinno stopniowo spadać z 5 V do 1 V lub nieco mniej, a następnie wzrosnąć z powrotem do około 5 V. Jeśli napięcie sygnału nie zmienia się zgodnie ze specyfikacją producenta, wymień czujnik.

Często odczyty czujnika MAP mogą utknąć na poziomie 4,5 V, niezależnie od warunków pracy silnika. Wskazuje to na zwarcie pomiędzy przewodem sygnałowym a przewodem referencyjnym 5 V. W razie potrzeby naprawić wiązkę przewodów, aby wyeliminować zwarcie.

Jeśli po odłączeniu złącza czujnika MAP nie ma napięcia na przewodzie sygnałowym, występuje wewnętrzne zwarcie i należy wymienić czujnik.

Procedura testowa dla czujnika ciśnienia wlotowego turbosprężarki lub doładowania będzie podobna. Również w niektórych przypadkach PCM może być wadliwy lub w trakcie awarii. Ale jest to niezwykle rzadkie. Dlatego przed jego wymianą najlepiej jeszcze raz wszystko dokładnie sprawdzić.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P006C może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Chevrolet (Traverse)
 • Chrysler
 • Dodge (Sprinter)
 • Fiat
 • Ford
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Toyota
 • Volkswagen (Vento)

W przypadku kodu usterki P006C czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0068, P0069, P006A, P006B, P006D.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz