Kod błędu P005F – turbosprężarka/supersprężarka kontrola boostu „B” obwód napięcia zasilania wysoki

Kod błędu P005F brzmi jak „turbosprężarka/supersprężarka kontrola boostu „B” obwód napięcia zasilania wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Turbocharger/Supercharger Boost Control „B” Supply Voltage Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P005F

Zapisany kod błędu P005F wskazuje, że moduł sterujący (PCM) wykrył problem w układzie turbosprężarki lub doładowania. W tym przypadku wysokie napięcie w obwodzie zasilania „B” boostera silnika.

Kod błędu P005F – turbosprężarka/supersprężarka kontrola boostu

W systemach z indukcją wymuszoną ciśnienie wlotowe musi być zróżnicowane i regulowane w zależności od wymaganej w danym momencie mocy. Do tego celu służy zawór regulujący doładowanie. Jest to monitorowane i kontrolowane przez moduł sterujący silnika w celu zapewnienia silnikowi idealnej mieszanki paliwowo-powietrznej.

Odbywa się to poprzez mechaniczną regulację łopatek turbosprężarki/sprężarki. Łopatki odpowiadają za regulację ilości doładowania, które podaje powietrze do komory spalania. Jeśli PCM straci kontrolę nad turbosprężarką, skutkuje to nieregularną pracą silnika.

Kod usterki P005F uaktywnia się, gdy moduł sterujący silnika wykryje wysokie napięcie zasilania, które wykracza poza pożądany zakres. Następnie sterownik włącza lampkę ostrzegawczą silnika (CEL). A usterka jest zapisywana w pamięci jako usterka w systemie kontroli ładowania.

Włączenie lampki kontrolnej MIL w zestawie wskaźników może zająć kilka cykli awarii.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P005F dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, a reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Może również wystąpić zwiększony hałas silnika, grzechotanie i stukanie.
 8. Pojazd może wejść w tryb awaryjny.

Poziom ciężkości kodu usterki P005F jest średni lub wysoki, w zależności od objawów. Usterki tej nie należy ignorować, gdyż grozi to uszkodzeniem wewnętrznych elementów silnika. Dlatego w interesie użytkownika leży jak najszybsze usunięcie usterek w systemie wtrysku wymuszonego.

Przyczyny błędów

Kod P005F może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy lub uszkodzony solenoid kontroli doładowania.
 • Korozja powodująca wysoką rezystancję na złączach lub stykach.
 • Zużyte lub zwarte okablowanie.
 • Zanieczyszczenia w postaci sadzy na łopatkach turbosprężarki.
 • Wyciek gazów spalinowych.
 • Problem z modułem sterującym doładowaniem.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P005F

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P005F:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P005F pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź solenoid kontroli doładowania.
 4. Sprawdź moduł kontroli doładowania.
 5. Sprawdź, czy na ostrzach nie ma zanieczyszczeń i w razie potrzeby wyczyść je.
 6. Sprawdzić złącze i okablowanie pod kątem uszkodzeń, luzów i korozji.
 7. Sprawdź moduł PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Turbiny zazwyczaj obracają się z niesamowitą prędkością od 100 000 do 150 000 obrotów na minutę. Nie tolerują niewyważenia lub braku czystego oleju w łożysku.

Proces diagnozy błędu P005F najlepiej rozpocząć od najczęstszych problemów z turbo. Będą one wymagały takich narzędzi jak próżniomierz i manometr zegarowy.

Kontrola podciśnienia

Sprawdź, czy silnik pracuje prawidłowo, czy nie ma przeskoków zapłonu lub kodów związanych z uszkodzonym czujnikiem detonacji. Następnie sprawdź, czy zaciski na wylocie z turbosprężarki, intercoolera i korpusu przepustnicy są szczelne.

Sprawdzić kolektor dolotowy pod kątem wszelkiego rodzaju nieszczelności, w tym węży podciśnieniowych. Zdjąć dźwignię z przepustnicy. Ręcznie obsługuj zawór, szukając zakleszczenia zaworu powodującego spadek doładowania.

Pomiar ciśnienia doładowania, kontrola turbosprężarki

Zlokalizuj podciśnienie bez otworów w kolektorze dolotowym i zainstaluj miernik podciśnienia. Uruchomić silnik. Na biegu jałowym silnik powinien mieć podciśnienie 1-1,5 atmosfery. Jeśli mniej niż 1 atmosfera, to katalizator jest uszkodzony i nie pozwala na doładowanie.

Szybko rozpędzić silnik do 5000 obr/min i zwolnić przepustnicę, obserwując manometr podciśnieniowy wskazujący ciśnienie doładowania. Jeśli ciśnienie doładowania wzrasta powyżej 1,3 atmosfery to zawór przelewowy jest uszkodzony.

Zatrzymaj silnik i pozwól mu ostygnąć. Zdejmij wąż wydechowy turbiny i zajrzyj do środka, aby upewnić się, że łopatki nie ocierają się o obudowę. Szukaj wygiętych lub brakujących łopatek lub oleju w turbosprężarce. Obracać łopatki ręcznie, szukając oporu wskazującego na usterkę turbosprężarki.

Sprawdzić przewody olejowe od bloku cylindrów do łożyska środkowego i przewód powrotny od łożyska do miski olejowej pod kątem szczelności. Umieścić czujnik zegarowy na wylocie turbiny i obrócić wałek turbiny. Jeśli luz osiowy przekracza 0,003, łożysko środkowe jest uszkodzone.

Cewka i okablowanie

Jeśli po wszystkich kontrolach nie stwierdzono żadnych problemów, ale kod P005F jest nadal obecny, należy sprawdzić elementy elektryczne. Czujniki i związane z nimi obwody powinny być przetestowane.

Odłączyć wiązkę przewodów i sprawdzić obwód sterowania. Sprawdź, czy w obwodzie zasilającym obecne jest napięcie 12 V. Powinny pokazywać przy włączonym zapłonie. Jeśli ich nie ma lub są obecne przy wyłączonym zapłonie, naprawić okablowanie od PCM do czujnika.

Sprawdź, czy zawory są bezpiecznie uziemione. Podłączyć lampkę kontrolną do strony plusowej akumulatora, a drugi koniec dotknąć do obwodu masy zaworu. Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P005F może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Isuzu
 • Iveco (Daily)
 • Land Rover
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P005F czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P003B, P004A, P004B, P004C, P004D, P004F, P005E, P00B0.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz