Kod błędu P0056 – obwód sterowania czujnika tlenu podgrzewacza HO2S (Bank 2, Czujnik 2)

Kod błędu P0056 brzmi jak „obwód sterowania czujnika tlenu podgrzewacza HO2S (Bank 2, Czujnik 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „HO2S Heater Oxygen Sensor Control Circuit (Bank 2, Sensor 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0056

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0056 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0056 – obwód sterowania czujnika tlenu podgrzewacza HO2S (Bank 2, Czujnik 2)

Podgrzewane czujniki tlenu są stosowane w samochodach do określania zawartości tlenu w układzie wydechowym przed i za katalizatorami. Wykorzystują one sprzężenie zwrotne do regulacji układu paliwowego. Utrzymywanie optymalnego stosunku mieszanki paliwowo-powietrznej 14,7:1.

Czujniki tlenu wykorzystują obwód grzewczy do podgrzewania czujnika w celu uzyskania szybszej informacji zwrotnej. W zależności od pojazdu czujnik tlenu może mieć trzy lub cztery przewody.

Dwa z nich są zwykle wykorzystywane do przekazywania informacji zwrotnych do modułu sterowania układem napędowym (PCM). Pozostałe przewody służą do podłączenia grzałki i zasilania obwodu grzejnego. Czujniki trójprzewodowe są zwykle uziemione w układzie wydechowym. Czujniki czteroprzewodowe mają oddzielny przewód uziemiający.

Kod P0056 odnosi się do czujnika za katalizatorem Bank 2, który nie znajduje się po stronie silnika z cylindrem 1. Błąd ten oznacza, że problem z elementem grzejnym czujnika HO₂S nie został rozwiązany. Ten kod jest wyzwalany, gdy czujnik zbyt długo się nagrzewa.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0056 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. W niektórych przypadkach moduł sterujący pracą silnika (ECM) może przełączyć samochód w tryb awaryjny.
 3. Czasami pomimo zapisanego kodu usterki mogą nie występować żadne objawy.

Jeśli wyświetlony zostanie kod usterki P0056, pojazd może kontynuować jazdę, ale problem należy jak najszybciej usunąć. Aby zapobiec potencjalnym problemom, takim jak awaria obwodu czujnika i zwiększone zużycie paliwa. Jeśli problem zostanie zignorowany zbyt długo, może dojść do niestabilnej pracy silnika i uszkodzenia innych elementów.

Przyczyny błędów

Kod P0056 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Przerwanie przewodu zasilającego, uziemienia lub obwodu wewnątrz czujnika O₂.
 • Brak uziemienia z powodu pęknięcia lub rdzy.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0056

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0056:

 1. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera samochodu.
 2. Wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P0056 pojawi się ponownie.
 3. Przeprowadzić kontrolę wzrokową i w razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone przewody elektryczne.
 4. Sprawdzić uziemienie, w razie potrzeby usunąć usterkę.
 5. Jeśli wystąpił problem z PCM, należy przeprogramować lub wymienić moduł sterowania silnikiem.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Awaria P0056 może być spowodowana tylko przez obwód grzałki czujnika tlenu lub sam czujnik. Diagnozę zwykle rozpoczyna się od sprawdzenia okablowania czujnika. Podgrzewany czujnik tlenu jest zwykle wyposażony w cztery przewody.

Dwa przewody idą bezpośrednio do obwodu grzałki, a pozostałe dwa do zasilania i uziemienia czujnika. Może być potrzebny schemat instalacji elektrycznej samochodu. Aby mieć pewność, że sprawdzany jest właściwy zestaw przewodów.

Sprawdź okablowanie

Sprawdź obwód nagrzewnicy za pomocą multimetru cyfrowego lub woltomierza. Sprawdź schemat instalacji elektrycznej pojazdu, aby określić, w którym dokładnie styku złącza znajduje się masa.

Odczyt powinien być zbliżony do napięcia akumulatora. Jeśli nie, najprawdopodobniej wystąpił problem z zasilaniem czujnika.

Należy również sprawdzić połączenie z uziemieniem. W tym celu należy podłączyć dodatni biegun akumulatora do czerwonego przewodu multimetru. A czarny przewód do uziemienia, aby sprawdzić uziemienie obwodu. Wynik powinien wynosić 12 V, jeśli nie, oznacza to problem z uziemieniem czujnika.

Sprawdzanie czujnika

Jeśli zasilanie i masa są w porządku, należy sprawdzić element grzejny czujnika. Aby ustalić, czy ma otwarty obwód lub wysoką rezystancję.

Ustaw woltomierz na skali omowej i sprawdź rezystancję obwodu grzejnika, korzystając ze schematu elektrycznego jako punktu odniesienia.

Upewnij się, że odłączyłeś czujnik tlenu O₂. Obwód grzałki wewnątrz czujnika powinien mieć niską rezystancję. Przekroczenie wartości granicznej wskazuje na otwarty obwód w sekcji nagrzewnicy. W związku z tym konieczna jest wymiana czujnika tlenu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0056 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A6)
 • BMW (330i, E46, X5)
 • Buick (Enclave)
 • Cadillac (CTS, SRX)
 • Chevrolet (Captiva, Epica, Silverado)
 • Chrysler
 • Dodge (Intrepid)
 • GMC (Acadia, Sierra)
 • Honda
 • Hyundai
 • Kia (Sportage)
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel
 • Pontiac (G6)
 • Toyota
 • Volkswagen (Passat, Touareg)

W przypadku kodu usterki P0056 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0036, P0060, P0102, P0156, P0161, P0301, P0444, P0500, P0505, B2AAA.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz