Kod błędu P0054 – czujnik podgrzewanego tlenu (HO2S) rezystancja podgrzewacza (Bank 1, Czujnik 2)

Kod błędu P0054 brzmi jak „czujnik podgrzewanego tlenu (HO2S) rezystancja podgrzewacza (Bank 1, Czujnik 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Heated oxygen sensor (HO2S) Heater Resistance (Bank 1, Sensor 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0054

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P0054 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0054 – czujnik podgrzewanego tlenu (HO2S) rezystancja podgrzewacza (Bank 1, Czujnik 2)

Pojazdy wykorzystują podgrzewane czujniki tlenu (HO₂S) do określenia zawartości tlenu w układzie wydechowym przed i za katalizatorami. Wykorzystują one sprzężenie zwrotne do regulacji układu paliwowego. Aby utrzymać optymalny stosunek mieszanki powietrza do paliwa na poziomie 14,7:1.

Czujniki tlenu wykorzystują obwód grzewczy czujnika, aby zapewnić szybsze sprzężenie zwrotne do modułu sterującego. Czujnik tlenu może wykorzystywać trzy lub cztery przewody w zależności od pojazdu.

Dwa z nich są zwykle wykorzystywane do przekazywania informacji zwrotnej do modułu sterującego układu napędowego (PCM). A pozostałe przewody są do zasilania grzałki i obwodu ogrzewanego. Czujniki trzyprzewodowe są zwykle uziemione przez układ wydechowy. Czujniki czteroprzewodowe mają oddzielny przewód uziemiający.

Kod P0054 dotyczy czujnika za katalizatorem Bank 1, który znajduje się po stronie silnika z cylindrem 1. Błąd oznacza, że poziom rezystancji w obwodzie grzałki czujnika O₂ przekracza dopuszczalne, zaprogramowane parametry.

Jeśli ten błąd będzie się utrzymywał, prawdopodobnie zapali się lampka kontrolna awarii (MIL). Niektóre pojazdy mogą wymagać kilku cykli awarii, aby zapalił się wskaźnik MIL.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0054 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Zwiększone zużycie paliwa.
 3. Zmniejszona wydajność silnika.
 4. Czarny dym z rury wydechowej.
 5. Pływające obroty, lub próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 6. Mogą wystąpić przeskoki zapłonu w cylindrach silnika. Silnik pojazdu może również pracować nieprawidłowo.
 7. Mogą być również przechowywane inne powiązane kody diagnostyczne.

Jeśli wyświetli się kod usterki P0054, pojazd może kontynuować jazdę, ale problem należy jak najszybciej usunąć. Aby zapobiec potencjalnym problemom, takim jak awaria obwodu czujnika i zwiększone zużycie paliwa. Jeśli problem zostanie zignorowany zbyt długo, może dojść do niestabilnej pracy silnika i uszkodzenia innych elementów.

Przyczyny błędów

Kod P0054 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarty obwód w zasilaniu, masie lub obwodzie grzałki czujnika O₂.
 • Uszkodzony czujnik nagrzewnicy O₂.
 • Uszkodzone lub zużyte złącza idące do czujnika.
 • Przepalony bezpiecznik lub wkładka topikowa.
 • Ciśnienie paliwa zbyt niskie lub zbyt wysokie.
 • Nieszczelna próżnia.
 • Silny wyciek spalin.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0054

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0054:

 1. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera pojazdu.
 2. Jazda próbna pojazdem, aby sprawdzić, czy kod P0054 pojawi się ponownie.
 3. Przeprowadzić kontrolę wzrokową i w razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone przewody elektryczne.
 4. Sprawdź uziemienie, w razie potrzeby skoryguj problem.
 5. Przetestuj czujnik tlenu testerem, normalnie opór powinien wynosić 7-9 ohm, wymień w razie potrzeby.
 6. Jeśli jest problem z PCM, przeprogramuj lub wymień moduł sterowania silnikiem.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Awaria P0054 może być spowodowana jedynie przez obwód grzałki czujnika tlenu lub sam czujnik. Diagnoza zwykle zaczyna się od sprawdzenia okablowania czujnika. Podgrzewany czujnik tlenu standardowo wyposażony jest w cztery przewody.

Dwa przewody idą bezpośrednio do obwodu grzałki, a pozostałe dwa do zasilania i uziemienia czujnika. Być może będziesz potrzebował schematu elektrycznego swojego samochodu. Aby mieć pewność, że sprawdzasz właściwy zestaw przewodów.

Sprawdź okablowanie

Sprawdź obwód grzałki za pomocą multimetru cyfrowego lub woltomierza. Zapoznaj się ze schematem elektrycznym pojazdu, aby określić dokładne piny złącza, w którym zamontowana jest masa.

Odczyt powinien być zbliżony do napięcia akumulatora. Jeśli nie, to najprawdopodobniej jest problem z zasilaniem czujnika.

Należy również sprawdzić połączenie z masą. W tym celu należy podłączyć dodatni zacisk akumulatora do czerwonego przewodu multimetru. A czarny przewód do masy, aby sprawdzić uziemienie obwodu. Wynik powinien wynosić 12 V, jeśli nie to wskazuje na problem z uziemieniem na czujniku.

Kontrola czujnika

Jeśli zasilanie i masa są OK, kolejną opcją jest sprawdzenie elementu grzejnego czujnika. Aby określić, czy ma otwarty obwód lub wysoką rezystancję.

Ustawić woltomierz na skali omowej, sprawdzić rezystancję obwodu grzejnika, posługując się schematem elektrycznym jako odniesieniem.

Upewnij się, że odłączyłeś czujnik tlenu O₂. Obwód grzałki wewnątrz czujnika powinien mieć niską rezystancję. Przekroczenie wartości granicznej wskazuje na otwarty obwód w sekcji grzałki. Konieczna będzie zatem wymiana czujnika tlenu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0054 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Buick (LaCrosse)
 • Chery
 • Chevrolet (Avalanche, Cobalt, Equinox, Silverado)
 • Citroen (C4)
 • Ford (Escape, Explorer, F-150, Fiesta, Focus)
 • GMC (Sierra, Yukon)
 • Isuzu
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Mini (Cooper)
 • Opel (Astra)
 • Peugeot (207, 3008, 308, 408)
 • Pontiac

W przypadku kodu usterki P0054 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0036, P0060, P0136, P0137, P0140, P0141, P0303, P0420, P0449, P0705, P1613, P1786, P2178, P2270, P2F00.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz