Kod błędu P0040 – zamienione sygnały czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 1/Bank 2, Czujnik 1)

Kod błędu P0040 brzmi jak „zamienione sygnały czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 1/Bank 2, Czujnik 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „O2 Sensor Signals Swapped (Bank 1, Sensor 1/Bank 2, Sensor 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0040

Kod błędu P0040 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył, że okablowanie do czujników tlenu O₂ zostało zamienione. Komputer pojazdu wykorzystuje odczyty czujnika tlenu do dostosowania ilości paliwa, które musi być wtryskiwane do silnika w celu uzyskania najbardziej wydajnej pracy.

Kod błędu P0040 – zamienione sygnały czujnika O2 (Bank 1, Czujnik 1/Bank 2, Czujnik 1)

Podczas normalnej pracy czujnik O₂ reaguje na zmiany zawartości tlenu w strumieniu spalin.  W zależności od rodzaju czujnika, wykrywa on zmiany napięcia sygnału lub oporu elektrycznego. Którego PCM używa, aby utrzymać stosunek powietrza do paliwa jak najbliżej idealnego stosunku 14,7:1.

PCM monitoruje odczyty czujnika O₂ w celu zapewnienia prawidłowej pracy silnika. Na przykład, jeśli wydaje polecenie dodania większej ilości paliwa do banku 2, ale następnie widzi, że czujnik tlenu na banku 1 reaguje. Przetwarza informacje i koreluje to, co uważa za nieprawidłowe dane, ten kod jest następnie uruchamiany.

Kod usterki P0040 jest rzadki i dotyczy tylko pojazdów z silnikami, które mają więcej niż jeden rząd cylindrów. Jeśli masz tylko silnik rzędowy, nie dostaniesz tego kodu.

Błąd dotyczy czujników tlenu O₂ numer 1. Którego połączenie jest pomieszane między sobą, a dokładniej między Bankiem 1 i Bankiem 2.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0040 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 3. Wadliwe lub awaryjne działanie.
 4. Zmniejszona wydajność silnika.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Poziom ciężkości kodu błędu P0040 jest wysoki. Jeśli zostanie zignorowany, istnieje duże prawdopodobieństwo awarii katalizatora. Co w końcu może kosztować sporo pieniędzy.

Przyczyny błędów

Kod P0040 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Złącza czujnika tlenu #1 (Bank 1 i Bank 2) są pomieszane.
 • Przewody czujnika tlenu #1 (Bank 1 i Bank 2) są pomieszane.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Prawie zawsze problem zaczyna się po naprawie lub wymianie czujników tlenu O₂. Najprawdopodobniej podczas podłączania pomieszały się przewody elektryczne.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0040

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0040:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu.
 2. Odczytać wszystkie zapisane kody usterek, aby dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach wystąpiła usterka.
 3. Wyczyść błędy z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy kod P0040 pojawi się ponownie.
 4. Jeśli pojawi się kod błędu, sprawdź wizualnie złącza i przewody czujnika tlenu (Bank 1 i Bank 2), czy nie są pomieszane.
 5. Jeśli nie stwierdzono problemu, przetestuj moduł PCM, w razie potrzeby wymień go.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić rozpoczynając diagnozę usterki P0040 jest przypomnienie sobie, czy w ostatnim czasie były wykonywane jakiekolwiek prace przy czujnikach spalin i tlenu O₂. Jeśli tak, to jest to najprawdopodobniej przyczyna tego problemu. Najprawdopodobniej podczas podłączania zamieniono złącza elektryczne lub przewody czujnika tlenu O₂ nr 1 z Banku 1 na Bank 2.

Sprawdzić wzrokowo wszystkie złącza i okablowanie do czujnika tlenu O₂. Zobacz, czy przewody są uszkodzone, otarte lub stopione i w razie potrzeby napraw.

Prawdopodobnie zostały zamienione złącza. Możesz spróbować zamienić dwa złącza przewodów tlenowych jako pierwszy krok naprawczy. Następnie wyczyść kody błędów i wykonaj test jazdy, aby sprawdzić, czy kod powróci. Jeśli nie wróci, to najprawdopodobniej to był problem.

Jeśli błąd P0040 pojawi się ponownie, dokładnie sprawdź okablowanie i złącza czujnika tlenu O₂ po stronie PCM. Sprawdź czy przewody są w odpowiednich punktach styku idących do PCM. Sprawdzić, czy przewody nie są źle ułożone lub uszkodzone, w razie potrzeby naprawić.

W razie potrzeby sprawdzić ciągłość każdego pojedynczego przewodu od PCM do czujnika O₂, w razie potrzeby naprawić lub wymienić.

Awaria PCM powinna być rozważana tylko w ostateczności, jeśli wszystkie inne kontrole zawiodły. Jeśli PCM ulegnie awarii, należy zlecić jego naprawę lub wymianę wykwalifikowanemu technikowi.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0040 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW (E90)
 • Chevrolet (Captiva, Cavalier)
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford (Ranger)
 • GMC
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel (Antara)
 • Volkswagen (Touareg)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0040 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0015, P0025, P0041, P0045, P2278, C0880.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz