Kod błędu P000E – regulator objętości paliwa przekroczył limit uczenia się

Kod błędu P000E brzmi jak „regulator objętości paliwa przekroczył limit uczenia się”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Volume Regulator Control Exceeded Learning Limit”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P000E

Zapisany kod P000E wskazuje, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył problem z regulatorem objętości paliwa. Usterka związana jest ze zdolnością PCM do kontrolowania ilości paliwa dostarczanego do silnika. Limit uczenia się jest zaprogramowanym parametrem, do którego PCM może się dostosować.

Kod błędu P000E – regulator objętości paliwa przekroczył limit uczenia się

Ten kod usterki występuje najczęściej w pojazdach z silnikami wysokoprężnymi Common Rail (CRD) i silnikami benzynowymi z bezpośrednim wtryskiem (GDI). Usterka dotyczy układu elektrycznego, który jest częścią systemu regulatora objętości paliwa.

Regulator objętości paliwa składa się z dwóch części, które współpracują ze sobą. Elektronicznie sterowany solenoid uruchamia zawór, który ogranicza objętość paliwa. W niektórych przypadkach regulator objętości może mieć wbudowany czujnik objętości paliwa.

W innych pojazdach czujnik objętości paliwa jest montowany w przewodzie doprowadzającym paliwo lub w szynie wtryskiwacza paliwa. Przewód powrotny paliwa umożliwia bezpieczne odprowadzenie nadmiaru paliwa z powrotem do zbiornika paliwa w przypadku konieczności zmniejszenia objętości paliwa.

Regulator objętości paliwa jest zwykle umieszczony w przewodzie doprowadzającym paliwo między zbiornikiem paliwa a szyną paliwową. Jest to zawór sterowany elektronicznie, który podczas normalnej pracy jest całkowicie otwarty.

Gdy PCM musi ograniczyć ilość paliwa, do obwodu regulatora ilości paliwa podawane jest napięcie. Zawór otwiera się lub zamyka w zależności od wielkości napięcia przyłożonego do obwodu.

Sygnał z czujnika objętości paliwa trafia do PCM, który podejmuje niezbędne działania w celu regulacji objętości paliwa przez regulator.

Jeżeli sygnał wejściowy czujnika objętości paliwa wskazuje, że rzeczywista objętość paliwa nie może być wystarczająco kontrolowana przez PCM. Kod P000E zostanie zapisany i może zapalić się lampka ostrzegawcza usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P000E dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Brak możliwości uruchomienia silnika pojazdu.
 4. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 5. Zmniejszenie mocy wyjściowej silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.

Powaga błędu P000E jest dość wysoka, dlatego zaleca się jak najszybsze usunięcie problemu. Mogą wystąpić problemy z uruchomieniem silnika, a długotrwała niewiedza o problemie może go pogłębić.

Przyczyny błędów

Kod P000E może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zawór regulacji objętości paliwa (FVR) jest uszkodzony.
 • Korozja złącza regulatora kontroli paliwa.
 • Problem z wiązką przewodów lub wiązką przewodów.
 • Wadliwy czujnik objętości paliwa.
 • Uszkodzona pompa paliwowa.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P000E

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P000E:

 1. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera samochodu.
 2. Jazda próbna samochodem, aby sprawdzić, czy kod P000E pojawia się ponownie.
 3. Przeprowadzić kontrolę wzrokową i w razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone przewody elektryczne i złącza.
 4. Zdiagnozować i w razie potrzeby wymienić zawór regulacyjny objętości paliwa (FVR).
 5. Sprawdź czujnik objętości paliwa, a także pompę paliwa.
 6. Jeśli jest problem z PCM, przeprogramuj lub wymień moduł sterowania silnikiem.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Diagnozę błędu P000E należy rozpocząć od pobrania z pojazdu wszystkich zapisanych kodów i danych freeze frame. Zanotuj te informacje, bo mogą się przydać później. Następnie wyczyść kody i przeprowadź jazdę próbną, aby sprawdzić, czy kod się zresetował.

Sprawdzić wzrokowo wszystkie elementy układu, okablowanie i przewody paliwowe. Upewnij się, że przewody paliwowe nie są zagięte lub ściśnięte i w razie potrzeby napraw.

Kontrola zaworu regulacyjnego objętości paliwa

Po oględzinach należy sprawdzić sam zawór podłączając multimetr do przewodu zasilającego. Przy pracującym silniku pobór prądu powinien wynosić od 35 do 80 miliamperów w zależności od producenta.

Należy również sprawdzić opór wewnętrzny cewki (FVR), podłączając przewód pomiarowy do każdego zacisku zaworu. Dopuszczalny zakres należy zobaczyć w specyfikacji producenta. Wszelkie wartości przekraczające specyfikację oznaczają, że cewka (FVR) jest uszkodzona i musi zostać wymieniona.

Chociaż sprawdzenie (FVR) można wykonać multimetrem, to jeszcze lepiej jest sprawdzić je oscyloskopem.

Kontrola elektryczna

Jeśli po sprawdzeniu zawór regulujący objętość paliwa (FVR) jest sprawny, ale kod P000E pozostaje, trzeba sprawdzić elektrykę. Do cewki są dwa przewody, zasilanie i masa, sterowane przez PCM.

Odłączyć złącze zaworu (FVR) i podłączyć jeden przewód lampki testowej do zacisku plusa, a drugi do ujemnego akumulatora, lampka testowa powinna się zaświecić. Jeśli nie, to jest problem w obwodzie zasilającym i należy go wymienić.

Następnie sprawdź, czy PCM uziemia ujemną stronę obwodu. W tym celu należy podłączyć jeden przewód lampy testowej do zacisku masy, a drugi do plusa akumulatora.

Uruchom silnik korbą i jeśli PCM uziemia obwód, to powinna migać kontrolka. Jeśli nie, to albo jest otwarty obwód masy, albo problem z PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P000E może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Alfa Romeo
 • Ford
 • Land Rover (Discovery, Range Rover)
 • Mercedes-Benz
 • Toyota
 • Vauxhall
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P000E czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0001, P0002, P0003, P0004.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz