Kod błędu P0003 – obwód sterowania regulatora objętości paliwa niski

Kod błędu P0003 brzmi jak „obwód sterowania regulatora objętości paliwa niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Volume Regulator (FVR) Control Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0003

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P0003 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0003 – obwód sterowania regulatora objętości paliwa niski

Ten kod usterki występuje najczęściej w pojazdach z silnikami wysokoprężnymi Common Rail (CRD) i silnikami benzynowymi z bezpośrednim wtryskiem (GDI). Usterka dotyczy układu elektrycznego, który jest częścią systemu kontroli objętości paliwa.

Samochodowe układy paliwowe składają się z wielu elementów, takich jak zbiornik paliwa, pompa paliwa, filtr, przewody, wtryskiwacze itp.

Jednym z elementów w wysokociśnieniowych układach paliwowych jest wysokociśnieniowa pompa paliwowa. Jego zadaniem jest zwiększenie ciśnienia paliwa do wymaganego poziomu, który jest potrzebny do zasilania szyny paliwowej do wtryskiwaczy.

Wysokociśnieniowe pompy paliwowe mają stronę niskiego ciśnienia i stronę wysokiego ciśnienia, a także regulator objętości paliwa, który kontroluje ciśnienie.

Jeżeli odczyty elektryczne w obwodzie sterowania regulatora objętości paliwa są poza normalnymi parametrami. Moduł sterujący rozpoznaje to jako błąd i ustawia kod błędu P0003.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0003 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Nie można uruchomić silnika pojazdu.
 3. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Zmniejszenie mocy silnika.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.

Powaga błędu P0003 jest dość wysoka, dlatego zaleca się jak najszybsze usunięcie problemu. Pojazd nie będzie w stanie przejść testu emisji spalin, a długotrwała ignorancja może spowodować uszkodzenie katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P0003 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zawór regulacji objętości paliwa (FVR) jest uszkodzony.
 • Korozja złącza regulatora kontroli paliwa.
 • Problem z wiązką przewodów elektrycznych lub wiązką przewodów.
 • Uszkodzenie pompy paliwowej.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0003

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0003:

 1. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera samochodu.
 2. Jazda próbna samochodem, aby sprawdzić, czy kod P0003 pojawia się ponownie.
 3. Przeprowadzić kontrolę wzrokową i w razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone przewody elektryczne.
 4. Zdiagnozować i w razie potrzeby wymienić zawór regulacyjny objętości paliwa (FVR).
 5. Jeśli występuje problem z ECM, przeprogramuj lub wymień moduł sterowania silnikiem.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Diagnozę usterki P0003 należy rozpocząć od odzyskania wszystkich zapisanych kodów i danych z ramki stopu pojazdu. Zanotuj te informacje, bo mogą się przydać później. Następnie wyczyść kody i przeprowadź jazdę próbną, aby sprawdzić, czy kod się zresetował.

Sprawdzić wzrokowo wszystkie elementy układu, okablowanie i przewody paliwowe. Upewnij się, że przewody paliwowe nie są zagięte lub ściśnięte i w razie potrzeby napraw.

Kontrola zaworu regulacyjnego objętości paliwa

Po oględzinach należy sprawdzić sam zawór podłączając multimetr do przewodu zasilającego. Przy pracującym silniku pobór prądu powinien wynosić od 35 do 80 miliamperów w zależności od producenta.

Należy również sprawdzić opór wewnętrzny cewki (FVR), podłączając przewód pomiarowy do każdego zacisku zaworu. Dopuszczalny zakres należy zobaczyć w specyfikacji producenta. Wszelkie wartości przekraczające specyfikację oznaczają, że cewka (FVR) jest uszkodzona i musi zostać wymieniona.

Chociaż sprawdzenie (FVR) można wykonać multimetrem, to jeszcze lepiej jest sprawdzić je oscyloskopem.

Kontrola elektryczna

Jeśli zawór regulacji głośności (FVR) po sprawdzeniu okazał się sprawny, ale kod P0003 nadal występuje, należy sprawdzić obwód elektryczny. Do cewki są dwa przewody, zasilanie i masa, sterowane przez PCM.

Odłączyć złącze zaworu (FVR) i podłączyć jeden przewód lampki testowej do zacisku plusa, a drugi do ujemnego akumulatora, lampka testowa powinna się zaświecić. Jeśli nie, to jest problem w obwodzie zasilającym i należy go wymienić.

Następnie sprawdź, czy PCM uziemia ujemną stronę obwodu. W tym celu należy podłączyć jeden przewód lampy testowej do zacisku masy, a drugi do plusa akumulatora.

Uruchom silnik korbą i jeśli PCM uziemia obwód, to powinna migać kontrolka. Jeśli nie, to albo jest otwarty obwód masy, albo problem z PCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0003 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Citroen
 • Dodge
 • Fiat
 • Ford (Escape, F-450, Mondeo)
 • Land Rover (Discovery)
 • Mahindra
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Peugeot (207, 307, Partner)
 • Pontiac (Vibe)
 • Toyota
 • Vauxhall
 • Volkswagen
 • GAZelle
 • VAZ

W przypadku kodu usterki P0003 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0001, P0002, P0004, P0102, P0304.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz