Kod błędu B2799 – usterka systemu immobilizera silnika w pojazdach marki Toyota

Kod błędu B2799 może dotyczyć zarówno pojazdów marki Toyota, jak i pojazdów marki GM. W zależności od marki pojazdu, usterka ta będzie miała zupełnie inne definicje.

Kod błędu B2799 – usterka systemu immobilizera silnika w pojazdach marki Toyota

Usterka B2799 dla pojazdów marki Toyota brzmi jak „usterka systemu immobilizera silnika”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa ta może być zapisana w języku angielskim jako „Engine Immobiliser System Malfunction”.

W przypadku pojazdów GM błąd brzmi jak „Otwarty obwód przełącznika kontroli zawieszenia”, czyli po angielsku „Suspension control select switch circuit open”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu B2799

Ponieważ kod ten ma zupełnie inne definicje i odnoszą się one do różnych problemów w pojazdach GM i Toyota. Aby uniknąć pomyłek, każdy opis będzie oddzielony odpowiednimi nagłówkami w celu zapewnienia bardziej przejrzystych informacji.

Opis dla samochodów marki Toyota

Kod błędu OBD-II B2799 jest określany przez producenta samochodów Toyota jako „awaria systemu immobilizera silnika”. Ustawia się, gdy moduł sterowania skrzynią biegów wykryje usterkę lub błąd komunikacji między sobą a kluczem transpondera.

Kod ten można również ustawić, gdy jeden lub więcej zaangażowanych modułów sterujących wykryje, że z klucza do modułu sterującego lub immobilizera przesyłane są nieprawidłowe kody bezpieczeństwa.

Nowoczesne systemy zabezpieczeń antykradzieżowych są bardzo złożone i zależą od transmisji i odbioru dużych strumieni kodów bezpieczeństwa. W praktyce kluczyk, moduł sterujący immobilizera i PCM zawierają te same kody w tej samej konfiguracji.

W niektórych samochodach marki Toyota te same kody są zaprogramowane w centralnym zamku. Oznacza to, że tylko właściwy kluczyk może zdalnie zablokować/odblokować samochód za pomocą pilota.

Jeśli wszystkie zaprogramowane kody bezpieczeństwa i inne informacje identyfikacyjne pojazdu zawarte w kluczyku, RCM i module sterującym immobilizera nie są dokładnie zgodne, immobilizer nie pozwoli na uruchomienie silnika.

Jednak w niektórych przypadkach silnik może się uruchomić, ale po około dwóch sekundach zostanie zatrzymany przez immobilizer.

Dekodowanie dla pojazdów GM

Błąd B2799 jest definiowany przez producenta General Motors jako „awaria obwodu przełącznika wyboru kontroli zawieszenia”. Ustawia się, gdy moduł sterowania nadwoziem wykryje usterkę lub defekt w przełączniku sterowania zawieszeniem. Może również wpłynąć na wiązkę przewodów związanych z systemem kontroli zawieszenia.

W systemach wykorzystujących ręczne sterowanie zawieszeniem kierowca może wybrać jeden z dwóch poziomów tłumienia. Wybór konkretnego poziomu wiąże się z przełącznikiem, który zasila solenoidy umieszczone wewnątrz amortyzatorów.

Konwencjonalne amortyzatory działają na zasadzie oporu płynu, który polega na przepuszczaniu oleju przez niewielki otwór w tłoku amortyzatora w trakcie ruchu pojazdu. Jeśli ruch jest powolny, olej może łatwo przejść przez otwór. Ale przy wyższych prędkościach olej może przejść przez otwór tylko z prędkością dyktowaną przez lepkość oleju.

Jeśli pojazd posiada wybór sterowania zawieszeniem, średnica otworu w tłoku amortyzatora może być regulowana za pomocą elektromagnesu. Dzięki temu natężenie przepływu oleju przez tłok można dostosować do aktualnych warunków jazdy.

Gdy PCM wykryje usterkę w układzie sterowania zawieszeniem B2799, ustawia ten kod i w efekcie zapala się lampka ostrzegawcza.

Objawy usterki Toyota

Głównym objawem błędu B2799 dla kierowcy jest zapalona lampka MIL (Malfunction Indicator Light). Jest ona również określana jako Check engine lub po prostu „check engine light”.

Może też objawiać się jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci PCM jako usterka).
 2. Silnik może pracować w trybie korbowym, ale nie może się uruchomić.
 3. Prawie na pewno nie będzie ciśnienia paliwa, ponieważ immobilizer wyłączył układ paliwowy.
 4. Silnik może się uruchomić, ale prawie natychmiast ponownie zgaśnie.

Objawy usterki General Motors

Głównym objawem usterki B2799 dla kierowcy jest zapalona lampka MIL (Malfunction Indicator Light). Jest ona również określana jako kontrolka Check engine lub po prostu „podświetlana check”.

Może też objawiać się jako:

 1. Na panelu kontrolnym zapala się kontrolka Check engine (kod zostanie zapisany w pamięci PCM jako usterka).
 2. Nie można wybrać poziomu tłumienia amortyzatora.
 3. Jakość jazdy może nie odpowiadać aktualnym warunkom jazdy, w zależności od tego, w jakim trybie utknął system.

Przyczyny błędów w pojazdach Toyota

Kod B2799 może wskazywać na jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony lub wadliwy klucz transpondera.
 • Uszkodzony lub wadliwy wzmacniacz klucza transpondera.
 • Uszkodzona, przepalona, zwarta, odłączona lub skorodowana wiązka przewodów i złącza w dowolnym miejscu systemu alarmowego/antykradzieżowego.
 • Niskie napięcie w systemie spowodowane przez uszkodzony lub rozładowany akumulator.
 • Nieprawidłowe działanie lub uszkodzenie PCM lub modułu sterującego immobilizera. (Należy pamiętać, że awaria modułu immobilizera jest częstsza niż awaria PCM).

Przyczyny błędów w pojazdach GM

Kod B2799 może wskazywać na jedną lub więcej z następujących kwestii:

 • Uszkodzone, spalone, zwarte, odłączone lub skorodowane przewody i złącza w dowolnym miejscu układu sterowania zawieszeniem.
 • Przepalone bezpieczniki lub wkładki topikowe.
 • Uszkodzona cewka sterująca.
 • Uszkodzony amortyzator.
 • Problem z przełącznikiem sterującym.
 • Awaria PCM lub BCM, przy czym awaria któregoś z nich występuje częściej.

Jak skasować lub zresetować kod błędu B2799

Kilka sugerowanych kroków, aby rozwiązać problem i naprawić kod błędu B2799 w Toyocie:

 1. Sprawdzić klucz transpondera jak również jego wzmacniacz pod kątem usterek.
 2. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i złącza związane z systemem alarmowym/antykradzieżowym.
 3. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 4. Sprawdź stan naładowania akumulatora.
 5. Jeśli problem nadal występuje, sprawdź i w razie potrzeby wymień moduł sterowania silnikiem lub moduł sterowania immobilizera.

Kilka sugerowanych kroków, aby rozwiązać problem i poprawić kod błędu B2799 w GM:

 1. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i złącza związane z systemem alarmowym/antykradzieżowym.
 2. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 3. Podobnie postępuj z bezpiecznikami lub wkładkami topikowymi.
 4. Sprawdź, czy amortyzator, cewka sterująca i przełącznik są w dobrym stanie.
 5. Jeśli problem nadal występuje, sprawdź i w razie potrzeby wymień moduł PCM lub BCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w procesie rozwiązywania problemów z B2799, jest sprawdzenie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W przypadku znanych problemów z danym pojazdem.

Zaawansowane kroki diagnostyczne są bardzo specyficzne dla danego pojazdu. Do dokładnego wykonania czynności mogą wymagać specjalistycznego sprzętu i wiedzy.

W samochodach Toyoty, z tych prostych, można sprawdzić ładowanie akumulatora i wizualnie sprawdzić, czy nie ma wyrw lub innych uszkodzeń w okablowaniu. Jeśli chodzi o sprawdzenie klucza transpondera, a także modułów sterujących, to te najlepiej pozostawić profesjonalistom. Może to wymagać fachowej wiedzy i specjalistycznego sprzętu.

Jeśli chodzi o samochody General Motors, możemy również sprawdzić okablowanie i bezpieczniki. Resztę najlepiej pozostawić fachowcom, którzy szybko stwierdzą, czy problem dotyczy modułu sterującego czy amortyzatora.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem B2799 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Lexus (IS250, RX330)
 • Peugeot (107)
 • Toyota (Avensis, Camry, Corolla, Crown, Highlander, RAV4, Tundra)

W przypadku kodu usterki B2799 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: B1703, B2796.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz